قیمت طلا| افزایش قیمت طلا| قیمت طلا و سکه

خودرو باعث ریزش قیمت طلا شد | هجوم مردم به طلافروشی ها و کاهش قیمت طلا و سکه

امروز قیمت طلا، سکه و دلار مسیر کاهش را دنبال کرد که به نظر می رسد یکی از مقاصد اصلی خروج پول از بازار دلار و طلا به سمت بازار رقیب یعنی خودرو صورت گرفته است.
قیمت طلا

از شروع هفته جاری قیمت طلا روندی کاهشی را در پیش گرفته است. در ماه پایانی سال گذشته قیمت طلا به گرمی بیش از 3 میلیون تومان خرید و فروش می شد اما به مرور طلا ریزش کرد و حتی به 2 میلیون و 300 هزار تومان رسید. قیمت طلا متاثر از قیمت دلار است. قیمت دلار امروز کاهشی شده و قیمت طلا و سکه نیز ریزش قابل توجهی را تجربه کرده اند که برخی معتقدند این کاهش چشمگیر به دلیل شروع دومین مرحله پیش فروش ایران خودرو و سایپا است و مردم سرمایه خود را به سمت بازار خودرو می برند. تازه ترین خبر درباره قیمت طلا را در ادامه می خوانید.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران از ادامه روند کاهشی قیمت سکه و طلا در بازار که از ابتدای هفته آغاز شده و امروز (چهارشنبه) نسبت به روز گذشته محسوس‌تر شده خبر داد و گفت: سکه در بازار امروز ۶۰۰ هزار تومان و هر گرم طلا نیز ۲۸ هزار تومان نسبت به روز گذشته ارزان‌تر معامله شده است.

نادر بذرافشان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: علیرغم روند افزایش اونس جهانی طلا اما با توجه به نوسان کاهشی نرخ ارز در داخل و اندکی کاهش تقاضا، شاهد کاهش قیمت سکه و طلا در بازار داخل بودیم. این روند کاهشی قیمت‌ها که از ابتدای هفته آغاز شده در بازار امروز نسبت به روز گذشته (سه‌شنبه) محسوس‌تر شده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: اونس جهانی طلا تقریبا سه دلار افزایش پیدا کرده است اما کاهش نرخ ارز سبب شده که قیمت سکه و طلا هم کاهش پیدا کند که طبق روال بازار که همیشه نوسان یک تا سه درصدی پیش‌بینی می‌شود، کاملا طبیعی بوده و به‌نظر می‌رسد تا فردا که پایان هفته است، نیز تغییر خاصی وجود نداشته باشد. در حال حاضر بازار روال عادی خود را طی می‌کند.

وی اعلام کرد: در بازار امروز نسبت به روز گذشته، هر قطعه سکه تمام طرح جدید حدود ۶۰۰ هزار تومان، سکه تمام طرح قدیم ۳۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۲۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۱۰۰ هزار تومان و سکه‌های گرمی ۵۰ هزار تومان کاهش داشته و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز حدود ۲۸ هزار تومان افت بها داشته است.

بذرافشان خاطر نشان کرد: همانطور که اشاره شد، این کاهش قیمت از ابتدای هفته آغاز شده و در طول هفته هم ادامه داشته است.


پیش فروش خودرو باعث کاهش قیمت طلا شد

نرخ دلار امروز چهارشنبه 20 اردیبهشت ماه در بازار ارز هرات در همان مسیر روز گذشته نوسان کرد. اسکناس آمریکایی در بازار یاده شده در ساعات اولیه معاملات نقدی امروز وارد کانال 53 هزار تومان شد اما در نیمه ظهر امروز در محدوده 52 هزار و 600 تومان معامله شد؛ این قیمت نسبت به روز قبل 200 تومان نوسان کاهشی را نشان می دهد.

رفت و برگشت دلار در مرز حمایتی

برخی از تحلیلگران ارزی مدعی بودند دلار هرات به واسطه بی پولی آخر ماه با فشار فروش روبه رو است. به عقیده این دسته به هر دلیل حمایت 52 هزار و 600 را از دست بدهد؛ راهی تست 52 هزار و 200 و 51 هزار و 700 خواهد شد.

با این حال، اگر بالای 52 هزار و 800 تومان تثبیت بدهد توان رشد دارد؛ در این صورت 53 هزار و 200 تومان مقاومت اولیه و مرز 54 هزار تومان مقاومت اصلی بازار است.

مردم برای ثبت نام ماشین، دلار و سکه می فروشند!

بنا به گزارش اقتصادنیوز، در تهران هم قیمت دلار مسیر کاهش را دنبال کرد. البته به نظر می‌رسد که یکی از مقاصد اصلی خروج پول از بازار دلار به سمت بازار رقیب یعنی خودرو صورت گرفته است. برخی از معامله گران مدعی بودند مردم برای ثبت نام ماشین دلار و سکه می فروشند و تقاضا و پول خاصی در بازارنقدی نیست.

دلار رسمی فریز شددر سمت رسمی بازار ، قیمت دلار در مرکز مبادله ارز و طلا همچنان بدون تغییر مانده و در سطح عدد 42 هزار و 306 تومان قرار دارد.

با این حال قیمت یورو در این مرکز امروز 46 هزار و 337 تومان درج شده که نسبت به روز گذشته کاهش محسوس حدودا 300 تومانی داشته است. قیمت درهم امارات نیز همانند دلار در یک عدد فریز شده و رقم 11 هزار و 519 تومان را نشان می‌دهد.

نرخ حواله دلار، حواله یورو و حواله درهم نیز در این مرکز به ترتیب 38 هزار و 460 تومان، 42 هزار و 125 تومان و 10 هزار و 472 تومان درج شده است.

قیمت اونس طلا امروز تا 2هزار و 37 دلار رشد کرد اما در نیمه ظهر 2 هزار و 28 دلار بود که 6 دلار پایین تر از روز قبل است.

برخی از فعالان اقتصادی معتقدند در صورتی که طلای جهانی بالای 2 هزار و 30 دلار تثبیت بدهد ممکن است در مرحله بعد به سمت 2 هزار و 50 دلار حرکت کند.

از نگاه تحلیلگران، حمایت اولیه اونس طلا 2 هزار و 18 دلار و حمایت قوی‌تر، محدوده 2 هزار و 8 دلار خواهد بود و پایین رفتن قیمت طلا از آن، خریدار را تضعیف خواهد کرد و احتمال کاهش به سطح یک هزار 990 وجود دارد.

نوسان نزولی قیمت طلا 18 عیار

قیمت طلا 18 عیار امروز طبق سایت اتحادیه طلا و ارز تا سطح 2 میلیون و 658 هزار تومان بالا رفت، اما در زمان نگارش این گزارش 2 میلیون و 636 هزار تومان بود.این قیمت در مقایسه با روز قبل 5 هزار و 300 تومان کاهش را نشان می دهد.

ریزش قیمت سکه امامی در بازار

قیمت سکه هم امروز ریزش قابل توجهی را ثبت کرد. فلز گران بهای داخلی که عصر روز گذشته در محدوده 32 میلیون و700 تا 750 هزار تومان معامله شده بود؛ امروز این مرز حمایت را از دست داد.آن طور که سایت اتحادیه طلا و ارز اعلام کرده قیمت سکه امامی امروز تا 32 میلیون و 330 هزار تومان پایین آمد.اما ، در زمان نگارش این گزارش 32 میلیون و 342 هزار تومان بود که نسبت به عصر دیروز 507 هزار تومان کاهش را نشان می دهد.

در شرایط فعلی اولین مرز حمایتی در بازار سکه 32 میلیون و 308 هزار تومان خواهد بود؛در صورتی که این خط بشکند احتمال سقوط تا ابتدای کانال 32 میلیون تومان و چه بسا برگشت به پله هشتم و نهم مرز 31 میلیون تومان محتمل باشد.

پیش بینی قیمت طلا در ماه های آینده

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: نوسان ۲ تا ۵ درصدی در این بازار طبیعی است و خریداران منتظر کاهش یا افزایش شدید قیمت در این بازار نباشند.

به نقل از خبرآنلاین، نادر بذرافشان با اشاره به نوسان قیمت این کالا در روزهای گذشته گفت: نوسان ۲ تا ۵ درصدی قیمت طلا و سکه همواره یکی از ویژگی‌های بازار طلاست.

به گفته وی، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار از ابتدای سال تاکنون از ۲ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان و قیمت سکه طرح جدید از ۳۱ میلیون تومان تا ۳۳ میلیون تومان در نوسان بوده است.

بذرافشان افزود: به نظر می‌رسد بازار دیگر روند کاهشی یا افزایشی شدید نداشته باشد، زیرا نوسان ۲ تا ۵ درصدی را در یک ماه و نیم گذشته تجربه کرده است.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران گفت: نوسان قیمت ارز، کاهش تقاضا و نوسان قیمت اونس طلا از دلایل افت یا افزایش قیمت طلا در روزهای گذشته بوده است.

وی با تأکید بر اینکه احتمال نوسان شدید بازار طلا در روزهای پیش‌رو کم است، گفت: با توجه به اینکه بازار طلا از ابتدای سال با ثبات نسبی خوبی همراه بوده، به مردم پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد خرید طلا و سکه دارند خرید خود را با خیال راحت انجام دهند و منتظر کاهش قیمت بیشتر این کالا نباشند.


کارشناسان درباره آینده قیمت طلا چه می گویند؟

به گزارش بانک اول مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی، روند بازار طلا را در بلندمدت افزایشی پیش‌بینی می‌کند.

او می‌‌گوید: حتی اگر مذاکرات به نتیجه برسد بازار به صورت کوتاه‌مدت کاهشی نسبی را تجربه می‌کند اما در ادامه روند آن افزایشی می‌شود.

او می‌گوید: صرف نظر از اینکه برای اونس چه اتفاقی رخ می‌دهد، قیمت طلا افزایشی است؛ چرا که اثرپذیری آن از قیمت دلار بیشتر از طلای جهانی است.

او تاکید می‌کند: با وجود این، هر خبر مثبت یا منفی جدی از نتیجه مذاکرات، اثرات مستقیمی روی ارزش‌گذاری دلار به ریال می‌گذارد و بدون شک بازار ارز و به تبع آن طلا نیز نسبت به این اخبار واکنش نشان می‌دهد.

برزو حق‌شناس، کارشناس بازارهای مالی، پیش بینی بلندمدت قیمت طلا و سکه را با توجه به اقتصاد تورمی ایران افزایشی می‌داند‌.

او روند قیمتی بازارهای طلا، سکه و دلار را در مقاطعی تا پایان سال کاهشی پیش‌بینی می‌کند اما معتقد است در سال آینده شمسی، مجددا قیمت‌ها افزایشی می‌‌شود.

حق‌شناس می‌گوید: در شرایطی که کشور با نرخ تورم بیش از ۴۰ درصدی مواجه شده افزایش قیمت‌ها اجتناب‌‌ناپذیر است.

حق‌شناس در ادامه، با اشاره به تاثیر منفی بلاتکلیفی در مذاکرات بر بازارهای مالی، می‌گوید: روند فرسایشی گفتگوها، کلیت اقتصاد کشور را با چالش مواجه کرده است.

او می‌افزاید: اگر گفتگوها به نتیجه مثبتی برسد می‌تواند به صورت مقطعی و موقت شوکی کاهشی را به بازارها وارد کند.

حق‌شناس می‌گوید: اما در میان‌مدت، قیمت‌ها بر اساس واقعیت‌های اقتصادی از جمله نرخ تورم و میزان نقدینگی تعیین می‌شوند و خود را با ارزش ذاتی دلار و طلا هماهنگ می‌کنند.

این کارشناس بازارهای مالی می‌افزاید: شرایط فعلی، بازارها را در نوعی ابهام و نگرانی فروبرده است و این وضعیت روی حوزه‌هایی چون طلا، سکه و دلار اثرتورمی بیشتری دارد.

ابراهیم محمدولی، نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران توضیح داد: چنانچه اخبار مربوط به مذاکرات موثر باشد، پیش‌بینی می‌شود روند قیمت طلا و سکه کاهشی باشد.

او افزود: در روزهای اخیر نیز با حذف مالیات از اصل طلا، امیدواریم تقاضا برای خرید مصنوعات طلا در بازار رونق بگیرد.

محمدولی بیان کرد: درباره مزایای حذف مالیات از اصل طلا هنوز آن طور که باید اطلاع‌رسانی شفافی نشده است. امیدواریم با اطلاع‌رسانی بیشتر مردم متوجه شوند که این قانون به نفع خریدار است و متقاضیان از این پس برای خرید طلا باید هزینه کمتری را بپردازند.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: به نظر می‌رسد در روزهای آینده ثبات نسبی بر قیمت‌ها حاکم باشد.

او در مورد قیمت سکه بیان کرد: حباب سکه به حدود ۴۰۰ هزار تومان رسیده و این نشان می‌دهد تقاضا برای خرید طلا بیشتر از مصنوعات است.

محمد کشتی‌آرای، نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران نیز گفته که داد و ستد و قیمت‌ها در بازار کاهش پیدا کرده ولی این امر باعث ثبات نرخ در بازار شده است.

او افزود: پیش‌بینی می‌شود، این ثبات همچنان در روزهای آینده ادامه داشته باشد.

کشتی‌آرای بیان کرد: حباب سکه به حدود ۴۰۰ هزار تومان رسیده است و این نشان می‌دهد تقاضا برای خرید طلا بیشتر از مصنوعات است.