وام فوری| وام فوری مسکن| وام مسکن

وام فوری 550 میلیونی بگیرید و مسکن بسازید | وام فوری جدید برای مستاجران

وزیر راه و شهرسازی خبرداد: بر اساس مصوبه امروز شورای پول و اعتبار ،‌سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن به 550 میلیون تومان افزایش یافت.
وام فوری

خانواده های ایرانی همواره مترصد آنند که فرصتی برای دریافت وام فوری پیدا کنند. دریافت وام فوری می تواند افراد خیلی سریع تر به آنچه که انتظارش را می کشند برساند. وام فوری ازدواج، وام فوری مسکن، وام فوری فرزندآوری و... از جمله وام های فوری هستند. به تازگی وزیر راه خبری خوش برای متقاضایان وام فوری اعلام کرده است که می تواند آنها را از مستاجری در بیاورد و صاحب خانه کند. اگر متقاضی دریافت وام فوری هستید با گل کوچیک همراه باشید.

به گزارش فارس، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: بر اساس مصوبه امروز شورای پول و اعتبار ،‌سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن به 550 میلیون تومان افزایش یافت.

پیش از این سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن 450 میلیون تومان در تهران بود.

به گزارش فارس،‌دولت بارها وعده داده است،‌قرار است در 4 سال دولت سیزدهم 4 میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود. بخش مسکن به عنوان پیشران اقتصاد کشور شناخته می‌شود که موجب رونق 200 رشته مرتبط در صنعت می‌شود.

وام فوری ۵۵۰ میلیون تومانی برای خرید مسکن یا ساخت مسکن؟

دیروز، خبری به نقل از مهرداد بذرپاش، وزیر راه ‌وشهرسازی منتشر شد که در آن، وزیر، خبر از افزایش وام مسکن به ۵۵۰ میلیون تومان در صورت موافقت شورای پول و اعتبار داده بود.

برخی از خبرگزاری‌ها در متن خبر خود از عبارت «افزایش وام خرید مسکن» و برخی دیگر بدون اشاره به اینکه این افزایش شامل وام خرید خانه خواهد شد یا وام ساخت، تنها به ذکر افزایش وام مسکن به ۵۵۰ میلیون تومان به نقل از وزیر راه‌وشهرسازی اکتفا کرده بودند.

در این خبرها به نقل از وزیر راه وشهرسازی گفته شده بود: پیشنهاد افزایش وام بانک مسکن به ۵۵۰ میلیون تومان در شورای پول و اعتبار در حال بررسی است و احتمالا تصویب می‌شود.

پیگیری‌های «دنیای‌اقتصاد» از وزارت راه وشهرسازی برای پاسخ به این سوال که آیا این وام، مربوط به وام ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن است یا شامل وام خرید مسکن است که برخی از بانک‌ها از جمله بانک عامل بخش مسکن به متقاضیان خرید خانه پرداخت می‌کنند، نشان داد: این افزایش که وزیر راه‌وشهرسازی، قریب‌الوقوع بودن آن در صورت موافقت شورای پول و اعتبار را مطرح کرده است مربوط به طرح خانه‌سازی دولتی است که از سال گذشته این وزارتخانه پیگیر این افزایش بوده است. البته هنوز اطلاعی از اینکه این وام ۵۵۰ میلیون تومانی قرار است جایگزین سقف فعلی وام ساخت مسکن دولتی در تهران که هم‌اکنون ۴۵۰ میلیون تومان است شود یا وزیر، رسیدن وام ساخت مسکن در قالب احداث یک میلیون خانه در شهرهای کشور، به میانگین ۵۵۰ میلیون تومان را اعلام کرده است، در دست نیست.

وام ساخت مسکن در طرح نهضت ملی، هم‌اکنون برای کلان‌شهر تهران ۴۵۰ میلیون تومان، سایر کلان‌شهرها ۴۰۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ ۳۵۰ میلیون تومان و شهرهای کوچک با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر ۳۰۰میلیون تومان است. این در حالی است که گفته می‌شود پیش از این بحث یکسان‌سازی رقم وام ساخت در طرح خانه‌سازی دولتی نیز به عنوان یک پیشنهاد از سوی وزارت راه وشهرسازی مطرح بوده است و برخی گمانه‌زنی‌ها احتمال یکسان‌سازی وام ساخت نهضت ملی و رسیدن آن به ۵۵۰ میلیون تومان در همه شهرها و همه پروژه‌ها را مطرح می‌کند.

وام فوری 800 میلیونی به کجا رسید؟

بانک مسکن درخواست افزایش وام خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم را به بانک مرکزی ارائه کرده که در صورت موافقت با آن سقف وام به ۸۰۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

به گزارش همشهری آنلاین، گرچه معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از آبان‌ماه سال ۱۳۹۹ و بانک مرکزی از بهمن سال گذشته گزارش تحولات بازار مسکن را منتشر نکرده‌اند، اما رصد بازار مسکن نشان می‌دهد متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران از مرز ۶۰ میلیون تومان عبور کرده است.

اتفاقی که باعث شده تا قدرت خرید تقاضای مصرفی در بازار مسکن به شدت کاهش یابد و وام کنونی خرید از محل اوراق حق تقدم (۴۸۰ میلیون تومانی) اثرگذاری چندانی در این فرآیند نداشته باشد. در زمان حاضر با وام مذکور بدون احتساب هزینه خرید اوراق (به طور میانگین ۹۰ هزار تومان) می‌توان حدود ۸ مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران خریداری کرد.

در این شرایط و با توجه به تورم قیمت مسکن، بانک تخصصی مسکن کشور پیشنهاد افزایش حدود ۲ برابری وام خرید مسکن را به بانک مرکزی ارائه کرده است. بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته وام خرید مسکن از ۲۰۰ میلیون تومان کنونی (برای هر فرد) به ۳۵۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد. به عبارت دیگر یک زوج جوان می‌توانند ۷۰۰ میلیون تومان وام دریافت کنند.

همچنین قرار است وام تعمیر (جعاله) نیز از ۸۰ میلیون تومان کنونی به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یابد، در این صورت مبلغ وام خرید مسکن به ۸۰۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد. با این مبلغ نیز بدون احتساب هزینه خرید اوراق حق تقدم یک متقاضی می‌تواند حدود ۱۳.۵ مترمربع واحد مسکونی شهر تهران با قیمت کنونی خریداری کند.

برای خرید وام ۴۸۰ میلیون تومان، متقاضی باید ۲ برابر رقم وام یعنی ۹۶۰ برگه را خریداری کند که حدود ۸۶ میلیون تومان می‌شود. در واقع متقاضی وام خرید مسکن بایستی معادل هزینه خرید ۱.۵ متر مسکن را برای تسه پرداخت کند.

هزینه خرید اوراق حق تقدم وام ۸۰۰ میلیون تومانی نیز متقاضیان باید حدود ۱۴۴ میلیون تومان پرداخت کنند. نرخ سود تسهیلات خرید مسکن ۲۲.۵ درصد است.

وام فوری 200 میلیونی هم در راه است

وام مسکن فرزند سوم به متقاضیانی داده می‌شود که تا الان از بانک‌ها هیچ تسهیلاتی در زمینه مسکن دریافت نکرده باشند. پس اگر وام مسکن، وام جوانان مسکن، تسهیلات ودیعه مسکن و ... گرفتید، نمی‌توانید روی دریافت وام ۲۰۰ میلیونی مسکن فرزند سوم حساب کنید. نکته مهم بعدی این است که متقاضی وام نباید خانه داشته باشد و فرزند سوم یا فرزند‌های بعدی، از سال ۹۹ به بعد متولد شده باشند.

تسهیلات مسکن فرزند سوم، چون یکجور وام قرض‌الحسنه است، با کارمزد چهار درصد محاسبه می‌شود و مدت بازپرداخت آن حداکثر ۲۰ سال خواهد بود. اگر بدبینانه نگاه کنیم این پول الان در تهران کفاف خرید ۱۰ متر خانه را هم نمی‌دهد، اما همانطور که از اسمش پیداست و به‌آن تسهیلات خرید، ساخت یا ودیعه مسکن می‌گویند، می‌شود در همان تهران برای اجاره خانه روی وام مسکن فرزند سوم حساب باز کرد.

وام مسکن فرزند سوم؛ محاسبه اقساط

اقساط وام مسکن فرزند سوم با کارمزد چهار درصد محاسبه می‌شود. از طرفی مهلت بازپرداخت حداکثر ۲۰ سال خواهد بود که البته متقاضی خودش تکلیف این مورد را روشن می‌کند و می‌تواند در مدت زمان کمتری برای بازپرداخت تسهیلات مسکن فرزندآوری اقدام کند. به‌این ترتیب محاسبه اقساط وام مسکن فرزند سوم نشان می‌دهد متقاضی باید در این مدت دقیقا ماهی ۹۰۹ هزار و ۹۱ تومان به بانک برگرداند.

البته مثل همه تسهیلات قرض‌الحسنه در شیوه بازپرداخت اقساط تسهیلات مسکن فرزند سوم، رقم اقساط در ماه‌های ابتدایی هر سال یعنی ماه‌های اول و سیزدهم و بیست‌وپنجم و نهایتا ماه ۲۲۹ با ۱۱ ماه بعدی آن سال متفاوت است. مثلا در اولین ماهی که متقاضی وام مسکن فرزند سوم برای بازپرداخت اقساط اقدام می‌کند، باید هشت میلیون تومان قسط بدهد که البته این عدد در ماه‌های سیزدهم به هفت میلیون و ۶۰۰ و در ماه بیست‌وپنجم به هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کاهش پیدا می‌کند و نهایتا در ماه ۲۲۹ یعنی ۲۰ سال بعد به ۴۰۰ هزار تومان می‌رسد. اقساط تسهیلات مسکن فرزند سوم نهایتا بعد از ۲۰ سال به ۲۸۴ میلیون تومان می‌رسد. یعنی متقاضی وام مسکن فرزند سوم بابت ۲۰۰ میلونی که می‌گیرد، در طی ۲۴۰ ماه ۸۴ میلیون تومان را به‌عنوان سود برمی‌گرداند.

وام مسکن فرزند سوم؛ شرایط دریافت

وام مسکن فرزند سوم به متقاضیانی که خانه ندارند، داده می‌شود. شرط مهم بعدی این است که تاریخ تولد فرزند سوم یا فرزند‌های بعدی باید حتما بعد از سال ۹۹ باشد تا تسهیلات مسکن فرزندآوری به متقاضی تعلق بگیرد. تسهیلات مسکن فرزند سوم از محل سپرده‌های پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی کشور تامین می‌شود و اساسا آن را یکجور تسهیلات برای خرید، ساخت و حتی اجاره مسکن می‌دانیم. طبق مصوبات شورای پول و اعتبار، وام مسکن فرزند سوم مثل همه تسهیلات قرض‌الحسنه با کارمزد چهار درصد پرداخت می‌شود و متقاضی می‌تواند با داشتن فقط یک ضامن برای دریافت آن دست به‌کار شود.

در بخشنامه بانک مرکزی آمده که متقاضی تسهیلات ودیعه مسکن فرزند سوم برای دریافت آن باید اجاره‌نامه را به بانک ارائه بدهد. کسی که برای خرید خانه روی وام مسکن فرزند سوم حساب کرده، باید اول مبایعه‌نامه را تحویل بانک بدهد و بعد از انتقال سند، موفق به دریافت وام می‌شود. تسهلات مسکن فرزند سوم برای متقاضیان ساخت مسکن هم با شرط ارائه پروانه ساخت معتبر و ارائه اسناد مالکیت و اینجور چیز‌ها پرداخت می‌شود. وام مسکن فرزند سوم؛ محاسبه اقساط و شرایط دریافتتسهیلات مسکن فرزند سوم چون یکجور وام قرض‌الحسنه است، با کارمزد چهار درصد محاسبه می‌شود و مدت بازپرداخت آن حداکثر ۲۰ سال خواهد بود.

وام مسکن فرزند سوم به‌کسانی داده می‌شود که تا الان هیچ تسهیلاتی از بانک‌ها در زمینه مسکن نگرفتند. یعنی اگر تا الان از تسهیلاتی مثل وام مسکن جوانان، وام ودیعه مسکن، وام مسکن اولی‌ها و ... استفاده کردید، مشمول دریافت وام مسکن فرزند سوم نمی‌شوید. بانک‌ها به سامانه جامع طرح‌های حمایتی وزارت راه و شهرسازی متصل هستند و از این طریق سوابق متقاضیان را بررسی می‌کنند. ارزش وام مسکن فرزند سوم چقدر است؟ وام مسکن فرزند سوم ۲۰۰ میلیون تومان است و آخرین آمار‌های رسمی نشان می‌دهد با این پول زمستان پارسال در ارزان‌ترین مناطق تهران نهایتا امکان خرید هفت متر آپارتمان مسکونی وجود داشته. اما اولا فراموش نکنیم وام مسکن فرزند سوم به‌اسم تسهیلات داده می‌شود و دوما تحت عنوان کمک‌هزینه خرید، ساخت یا ودیعه یعنی همان اجاره‌خانه دراختیار متقاضی قرار می‌گیرد. برگردیم به همان تهران.

در خیلی از مناطق مرکزی و جنوبی تهران می‌شود دنبال آپارتمان‌هایی رفت که مالک ۲۰۰ میلیون پول پیش می‌گیرد، اما درعوض اجاره نی‌خواهد. در خیلی از شهر‌های اطراف تهران می‌شود دنبال این مدل گزینه‌ها رفت. اگر آگهی‌هایی که اخیرا در پلتفرم‌های معروف منتشر شده را ملاک قرار بدهیم، همین شرایط در بخشی از شهر‌های بزرگ دیگری مثل اصفهان، شیراز، مشهد و ... وجود دارد. وام مسکن فرزند سوم برای متقاضیانی که روی آن به‌عنوان تسهیلات ودیعه حساب می‌کنند، می‌تواند ارزش زیادی داشته باشد. در شهری مثل تهران می‌شود با این ۲۰۰ میلیون در خیلی از مناطق جنوبی پایتخت سراغ واحد‌هایی رفت که صاحبخانه اجاره ماهانه دریافت نمی‌کند و بابت پول پیش بیشتر از ۲۰۰ میلیون نمی‌خواهد. مثلا در مشیریه تهران واقع در منطقه ۱۵ یک آپارتمان ۶۰ متری با ۱۵ سال عمر بنا بین جدید‌ترین فایل‌های اجاره دیده می‌شود. رقم ودیعه ۲۰۰ میلیون است و مالک اجاره دریافت نمی‌کند.