قیمت طلا| افزایش قیمت طلا| کاهش قیمت طلا

ریزش باورنکردنی قیمت طلا | شنبه ۱۶ اردیبهشت قیمت طلا چند؟

گزارش‌ها از روند بازار حاکی از آن است که قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار امروز در بازار با ریزش ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومانی مواجه شد

قیمت طلا یک ماه اخیر در دو کانال 2 میلیون و 600 هزار تومان و 2 میلیون و 700 هزار تومان متغیر بوده است. پس از آنکه هفته گذشته قیمت طلا به گرمی حدود 2 میلیون و 780 هزار تومان رسید، حالا در اولین روز هفته با ریزش شدید مواجه شده است. قیمت طلا متاثر از قیمت دلار است. پیش بینی های مختلفی نسبت به قیمت طلا صورت گرفته و کارشناسان در مورد آینده قیمت طلا نظرات متفاوتی ارائه کرده اند. تازه ترین خبر درباره قیمت طلا را در ادامه بخوانید.

گزارش‌ها از روند بازار حاکی از آن است که قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار امروز در بازار با ریزش ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومانی مواجه شد و به این ترتیب در بازار با قیمت ۲ میلیون و ۶۹۹ هزار تومان به فروش رفت.

در همین حال، قیمت سکه نیز کاهش ۲۸۹ هزار تومانی را تجربه کرد. امروز هر قطعه سکه امامی در بازار ۳۳ میلیون و ۶۰۱ هزار تومان بود.

از سوی دیگر، سکه بهار آزادی ۲۹۰ هزار تومان، نیم‌سکه ۲۰۰ هزار تومان و سکه گرمی ۲۰ هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرد.

به این ترتیب، هر قطعه سکه بهار آزادی ۲۹ میلیون و ۸۰۱ هزار تومان، نیم‌سکه ۱۹ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان، ربع‌سکه ۱۲ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان و سکه گرمی ۷ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان است.

بنا به این گزارش، روز جمعه اونس طلا پس از اعلام خبر داده‌های اشتغال آمریکا، ۴۰ دلار ریزش داشت. در حال حاضر اونس طلا در بازار جهانی ۲ هزار و ۱۷ دلار قیمت دارد.

افزایش شوکه کننده قیمت طلا در بازار امروز | قیمت طلا در بازار 29 بهمن ماه

قیمت طلا بیش از این کاهش می یابد؟

محمد کشتی آرای در گفت‌وگو با ایرنا درباره وضعیت بازار طلا در هفته گذشته اظهار داشت: هفته گذشته شاهد نوسان بهای انس جهانی بودیم و علت اصلی آن افزایش نرخ‌ بهره در آمریکا بود و مجدداً با کاهش ۰/۲۵ درصدی نرخ بهره انس جهانی طلا تغییرات زیادی داشت و قیمت طلای جهانی به بالاترین رقم تاریخی خود ۲ هزار و ۷۴ دلار رسید، اما مجدداً کاهش یافت.

وی بیان کرد: هم اکنون انس جهانی طلا به ۲ هزار و ۵۴ دلار رسید که نسبت به ابتدای هفته ۴۶ دلار افزایش یافت قیمت انواع سکه و طلا برخلاف افزایش انس جهانی فلز زرد به دلیل کاهش نرخ ارز کاهش یافت.

این فعال بازار طلا گفت: سکه طرح قدیم و سکه طرح جدید یک میلیون تومان، نیم سکه ۳۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۳۵۰ هزار تومان، سکه‌های یک گرمی ۲۰۰ هزار تومان کاهش هفتگی قیمت داشت.

کشتی آرای افزود: در آخرین معاملات هفته گذشته قیمت هر مثقال طلای آب شده و هر گرم طلای آب شده تغییر محسوسی نداشت.

به گفته این فعال بازار طلا، هفته گذشته حباب سکه ۷۰۰ هزار تومان افزایش یافت و به هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید.

وی اظهار داشت: در مجموع بازار طلا آرام بود و پیش‌بینی می‌شود در هفته پیش رو به دلیل تحولات جهانی قیمت جهانی طلا نوسان داشته باشد و افزایشی باشد.

نکات خرید طلا | دانستنی های مفید پیرامون نکات خرید طلا و جواهرات

کشتی آرای گفت: در بازار داخل با توجه به تثبیت شرایط سیاسی و اقتصادی کشور و اخبار مثبت اقتصادی در خصوص مطالبات ارزی و ورود ارز، قیمت دلار کاهشی باشد و در نتیجه افزایش قیمت پیش‌بینی نمی‌شود.

برخی از تحلیلگران باور دارند که آب سردی که روز جمعه بر پیکر طلای جهانی ریخته شد ممکن است بازار سکه در روز جاری را تحت تاثیر قرار داده و سکه را در موقعیت نزول قرار دهد، با این حال عده‌ای امیدوارند نرخ دلار مسیر رشد را انتخاب کند.

شوک قیمت طلا جهانی به قیمت طلا و سکه در ایران

به گزارش اقتصادنیوز، قیمت اونس طلا در ۲ روز پایانی هفته قبل یک جزر و مد قیمتی را تجربه کرد. فلز گران بهای جهانی بامداد پنجشنبه در واکنش به افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو جهش خیره کننده‌ای را در کارنامه خود ثبت کرد و به یک رکورد تاریخی دست پیدا کرد.

قیمت اونس طلا تا بالای مرز ۲ هزار و ۸۰ دلار رفت. جهش یکباره قیمت طلا بازار سکه در ایران را هم تحت تاثیر قرار داد. فلز زرد رنگ داخلی روز پنجشنبه وارد کانال ۳۴ میلیون تومان شد.

رشد قیمت طلا تا جایی پیش رفته بود که عده‌ای از تحلیلگران اقتصادی از احتمال ۲ هزار و ۱۰۰ دلاری شدن اونس طلا سخن گفتند.

با این حال، روز جمعه در بازار‌های جهانی به دلیل آمار اقتصادی قدرتمند اقتصاد آمریکا بسیاری از سود‌های روز پنجشنبه از دست رفت.

نکات مهم هنگام خرید طلا

طلا پس از جلسه فدرال رزرو و اعلام احتمال پایان روند افزایش نرخ بهره روند رویایی خود را آغاز کرده بود، اما افزایش ۲۵۳ هزار واحدی و بهتر از انتظار شغل در ماه آوریل در اقتصاد ایالات متحده سبب شد تا معامله گران از خواب رویایی بیدار شوند و هنوز کار عملیات انقباضی بانک مرکزی آمریکا را تمام شده تصور نکنند.

قیمت اونس طلا روز جمعه برای مدتی به زیر ۲ هزار دلار برگشت، اما در زمان نگارش این گزارش در محدوده ۲هزار و ۱۶ دلار به فروش رسید.

در شرایط فعلی عده‌ای از فعالان معتقدند که افت یکباره قیمت طلای جهانی سطح انتظارات در بازار سکه را به سرعت تغییر نخواهد داد و انتظارات همچنان صعودی است.

با این‌حال، برخی دیگر از تحلیلگران باور دارند که آب سردی که روز جمعه بر پیکر طلای جهانی ریخته شد ممکن است بازار سکه در روز جاری را تحت تاثیر قرار داده و سکه را در موقعیت نزول قرار دهد.

در این میان، عده‌ای دیگرمعتقدند که در صورتی که نرخ دلار در ابتدای هفته جاری برخلاف هفته قبل صعودی شود، این امر ممکن است بر قدرت سکه بازان افزایشی بیفزاید.

هجوم مردم به طلافروشی‌ها برای فروش و مشاجره با طلافروشان | پولی برای خرید طلای مردم نیست - همشهری آنلاین

تاثیر مذاکرات هسته ای روی قیمت طلا

روند چند ماه گذشته قیمت طلا و سکه نشان داد که قیمت این دو فلز زردرنگ در بازار داخل، بیش از هر چیزی تحت تاثیر قیمت دلار است. قیمت دلار هم در ایران مستقیما از اخبار سیاست خارجی‌ تاثیر می‌گیرد. در صورت به سرانجام رسیدن مذاكرات می‌توان امیدوار بود که روند رشد قیمت دلار متوقف شود. اما در صورتی‌ که مذاکرات به نتیجه نرسد، ‌رشد نقدینگی، کسری بودجه و کاهش درآمدهای نفتی در کنار افزایش انتظارات تورمی، باعث رشد مجدد قیمت دلار می‌شود.

به گزارش تجارت نیوز، بررسی اخبار سیاسی حاکی از این است که پیشرفتی در روند مذاکرات هسته‌ای ایجاد نشده و انتظار هم نمی‌رود حداقل در ماه‌های آتی گشایشی در این مذاکرات ایجاد شود. بر این اساس به عقیده کارشناسان بعید است که مذاکرات هسته‌ای به نتیجه‌ای برسد که بتواند منجر به ریزش قیمت دلار و کاهش مجدد قیمت طلا و سکه شود.

از طرف دیگر، پیش‌بینی‌های کارشناسان حاکی از این است که امسال هم دولت با کسری بودجه مواجه است و رشد نقدینگی به افزایش انتظارات تورمی‌ دامن می‌زند. در این شرایط از نظر سنتی‌ یکی از بهترین و امن‌ترین بازارها برای سرمایه‌گذاری بازار طلا و سکه است که می‌تواند سرمایه‌های زیادی را جذب خود کند.

جواد فلاحیان، کارشناس بازارهای مالی گفت: برآوردها نشان می‌دهد رشد نقدینگی تا حدود ۳۰ درصد در پیش است و همین محرک، قیمت دلار و در نتیجه طلا و سکه را در میان‌مدت به سمت بالا هدایت می‌کند.

مردم نگران نباشند، خرید طلا در بستر آنلاین قانونی است

علی طباطبایی، دیگر کارشناس بازارهای مالی درباره آینده بازار طلا و سکه گفت: ممکن است در کوتاه‌مدت بازار دوباره فاز کاهشی را تجربه کند، ولی در طولانی‌مدت و تا پایان سال۱۴۰۲، به واسطه رشد قیمت دلار، قیمت طلا و سکه نیز صعودی پیش‌بینی می‌شود. چون‌ فعلا اتفاقی وجود ندارد که بتواند دلار را در مسیر کاهشی قرار دهد مگر اینکه توافق جامع و کاملی انجام شود که آن هم به نظر نمی‌آید در کوتاه‌مدت اتفاق بیفتد.

همچنین میلاد صادقی، کارشناس اقتصادی در تشریح وضعیت بازار طلا و سکه گفته بود: این اقتصاد سیاسی ماست که می‌تواند وضعیت سال 1402 را تشریح کند. اگر بخواهیم از دیدگاه متغیرهای کلان وضعیت امسال را مشاهده کنیم، اقتصاد ایران در سال 1402 با رشد حدود 43 درصدی نقدینگی و رشد اقتصادی منفی مواجه می‌شود. در این شرایط انتظار می‌رود در خرداد امسال دوباره تقاضای پول به بالاترین سطح خود برسد و این به معنای افزایش قیمت و تقاضا برای ورود به بازارهای مالی از جمله طلا و سکه است.

برزو حق‌شناس، کارشناس بازارهای مالی در این زمینه گفت: این روند به احتمال زیاد صعودی می‌ماند، زیرا تورم در کشور نهادینه شده است که شامل دلار و در نتیجه طلا و سکه هم می‌شود. دلار یکی از عوامل جهت‌دهی به طلا و سکه است و انس جهانی نیز یکی دیگر از این عوامل به شمار می‌آید. روند انس جهانی نیز اکنون صعودی شده است.