تصاویر وحشتناک از زلزله دیشب ترکیه | زلزله 7 ریشتری ترکیه رو با خاک یکسان کرد

21:38 - 1348/10/11
ویدئویی از لحظات رعب آور از زلزله دیشب ترکیه را مشاهده می‌کنید.

گل کوچیک: ویدئویی از لحظات رعب آور از زلزله دیشب ترکیه را مشاهده می‌کنید.

تصاویری از میزان خسارات زلزله ترکیه

تصاویر وحشتناک از زلزله دیشب ترکیه | زلزله 7 ریشتری ترکیه رو با خاک یکسان کرد5

تصاویر وحشتناک از زلزله دیشب ترکیه | زلزله 7 ریشتری ترکیه رو با خاک یکسان کرد0تصاویر وحشتناک از زلزله دیشب ترکیه | زلزله 7 ریشتری ترکیه رو با خاک یکسان کرد12تصاویر وحشتناک از زلزله دیشب ترکیه | زلزله 7 ریشتری ترکیه رو با خاک یکسان کرد8تصاویر وحشتناک از زلزله دیشب ترکیه | زلزله 7 ریشتری ترکیه رو با خاک یکسان کرد6

تصاویر وحشتناک از زلزله دیشب ترکیه | زلزله 7 ریشتری ترکیه رو با خاک یکسان کرد4تصاویر وحشتناک از زلزله دیشب ترکیه | زلزله 7 ریشتری ترکیه رو با خاک یکسان کرد17تصاویر وحشتناک از زلزله دیشب ترکیه | زلزله 7 ریشتری ترکیه رو با خاک یکسان کرد12

پس‌لرزه بزرگ زلزله ترکیه؛ سقوط آزاد لیر

تصاویر وحشتناک از زلزله دیشب ترکیه | زلزله 7 ریشتری ترکیه رو با خاک یکسان کرد18

شفقنا_هم‌زمان با زلزله 7.8 ریشتری در جنوب ترکیه و شمال سوریه، لیر دوباره در مسیر نزولی قرار گرفت و نسبت دلار به لیر به 18.85 رسید. علاوه بر لیر، بسیاری از شاخص‌های بورسی در ترکیه هم روندی نزولی را در پیش گرفتند.

به گزارش شفقنا از اقتصاد نیوز به نقل از رویترز نوشت، لیر ترکیه که به دلایل مختلف در مسیر نزولی قرار داشت، با زلزله ترکیه-سوریه، کف ارزشی جدیدی را به ثبت رساند.

لیر ترکیه همراه با ساختمان‌های این کشور فرو ریخت. ارز رایج ترکیه پیش از زلزله بامداد دوشنبه، در مسیری نزولی قرار داشت. طی چند مدت اخیر، لیر ترکیه از جهات مختلف تحت فشار قرار داشت. قدرت گرفتن دلار نخستین عامل فشار بر لیر بود. در کنار آن، ریسک‌های ژئوپلیتیک در منطقه خاورمیانه و تورم افسارگسیخته در این کشور هم منجر به کاهش ارزش لیر شده بود.

اما هم‌زمان با زلزله 7.8 ریشتری در جنوب ترکیه و شمال سوریه، لیر دوباره در مسیر نزولی قرار گرفت و نسبت دلار به لیر به 18.85 رسید. علاوه بر لیر، بسیاری از شاخص‌های بورسی در ترکیه هم روندی نزولی را در پیش گرفتند.

بورس استانبول هم موقتا معاملات را متوقف کرده‌است. دلیل توقف فعالیت بورس لندن، حضور چندین شرکت مهم فعال در بازار سهام در منطقه زلزله‌زده بوده‌است.

اقدامات واشنگتن برای تحت فشار گذاشتن آنکارا در ماه‌های اخیرا منجر به ریزش ارزش لیر ترکیه شده بود. افزایش تورم و ادامه سیاست‌های انبساطی (کاهش نرخ بهره) از طرف رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه هم باعث شده لیر رکوردهای پایین بسیاری را طی بیش از یک سال گذشته بشکند.

زمین‌لرزه اخیر در ترکیه، بازار پرنوسان ارز این کشور را بیشتر تحت تاثیر قرار داده و به مشکلات آن افزوده‌است.

ترک‌ها که در انتظار برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه می بودند، اکنون دچار بحران زلزله شده‌اند. این زمین‌لرزه تا ساعت 2 ظهر روز دوشنبه، منجر به کشته شدن 912 نفر در ترکیه و 560 نفر در سوریه شده‌است. کشورهای مختلف از اروپا گرفته تا خاورمیانه، بسیج شده‌اند تا کمک‌های خود را راهی ترکیه و سوریه کنند. حوالی ساعت 14:30 روز دوشنبه، دوباره زلزله‌ای به بزرگی 7.5 ریشتر این منطقه را لرزانده‌است.