مهاجرت استادکار به رومانی | مدارک و شرایط مهاجرت استادکار به رومانی

14:24 - 1401/11/02
مهاجرت استادکار به رومانی | مدارک و شرایط مهاجرت استادکار به رومانی
مهاجرت-استادکار-رومانی--مدارک-شرایط-مهاجرت-استادکار-رومانی-

پس از رونق صنعت در دهه ۲۰۰۰، رومانی به یکی از سریع‌ترین مقاصد بین‌المللی در حال رشد برای مهاجران تبدیل شده‌است. صنایع اصلی این کشور، ماشین آلات و انرژی الکتریکی هستند و صنعت خدمات نیز نقش مهمی در اقتصاد آن دارد. رومانی همچنین دارای فرهنگ و هویت بسیار متمایزی است و مردم محلی نسبت به مهاجرینی که برای کار به آنجا می‌روند، بسیار مهمان‌نوازند. با توجه به اینکه امروزه مهاجرت کاری و بخصوص استادکار به رومانی رو به افزایش است، زندگی در این کشور به طور فزاینده‌ای فضایی جهانی پیدا کرده‌است و از سراسر نقاط دنیا، مهاجرین زیادی به این کشور می‌آیند. تعداد ایرانیانی که مهاجرت کاری به رومانی را به عنوان استادکار انتخاب می‎کنند، در حال افزایش است زیرا این کشور به نسبت به سایر کشورها، یکسری مزایایی دارد که در ادامه این مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

مهاجرت استادکار به رومانی | مدارک و شرایط مهاجرت استادکار به رومانی5مهاجرت کاری مشاغل ساختمانی به رومانی

آشنایی با رومانی برای مهاجرت استادکار

مجوز رانندگی در رومانی

افرادی که پروسه مهاجرت کاری به رومانی را به عنوان استادکار پیگیری می‌کنند، معمولا از ما سوال می‌پرسند که آیا این کشور گواهینامه رانندگی برایشان صادر می‌کند یا خیر؟ این موضوع را به عنوان یک نکته کلی در مورد رومانی بدانید که این کشور، برای افرادی مهاجرت کاری به رومانی را انتخاب کرده‌اند، تسهیلات ویژه‌ای قرار می‌دهد و زندگی را برایشان آسان می‌کند. حتی مهاجران اتحادیه اروپا که در رومانی زندگی می‎کنند، گواهینامه رانندگی ملی خود را برای رانندگی در این کشور مورد استفاده قرار می‌دهند و نیازی به تعویض آن هم ندارند. اما افرادی که از مناطقی به غیر از اروپا به این کشور مهاجرت می‌کنند، معمولاً می‌توانند مجوز ملی خود را تا ۹۰ روز ارائه داده و پس از آن باید برای مجوز رومانیایی درخواست دهند.

ایمنی و امنیت در رومانی

هر فردی که قصد مهاجرت کاری از جمله به عنوان استادکار به رومانی را داشته باشد، مطمئنا در ابتدا از سطح امنیت شهرهای این کشور سوال می‌پرسد. به طور کلی، سطح امنیت این کشور بالا است و معمولا جرم و جنایت کمی در آن اتفاق می‌افتد. اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که اصلا جرمی در آن اتفاق نیفتد. در رومانی نیز به همین صورت است، مخصوصاً در بخارست، جیب‌برها و کیف‌قاپ‌ها ممکن است در مکان‌هایی با تراکم بالای افراد خارجی، مانند محوطه فرودگاه، حمل‌ونقل عمومی و ایستگاه‌های راه‌آهن حضور داشته باشند. اما باز هم تاکید می‌کنیم که تعدادشان خیلی کم است و معمولا سطح امنیتی این کشور، در سطح متوسط به بالایی قرار دارد.

همانطور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، به طور کلی زندگی در کشور رومانی امن است. در مجموع، میزان جرم و جنایت نسبتاً پایین است اما به عنوان یک مهاجر باید مراقب اموال شخصی خود باشید.

مهاجرت استادکار به رومانی | مدارک و شرایط مهاجرت استادکار به رومانی19وضعیت اقتصادی رومانی برای مهاجرت

رومانی در میان ۱۰ کشور برتر رشد اقتصادی دنیا

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، مهاجرت استادکار به رومانی می‌تواند گزینه ایده‌آلی برای همه مهاجرین ایرانی باشد. زیرا این کشور در چند سال اخیر، توانسته رشد اقتصادی قابل توجهی داشته باشد. براساس اطلاعات صندوق بین‌المللی پول، کشور رومانی در سال ۲۰۲۰ حدود ۲۴۸.۶۲ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته‌است. با توجه به این که باید کشوری را برای مهاجرت انتخاب کنید که از رشد اقتصادی خوبی برخوردار باشد، مهاجرت کاری به رومانی یکی از مناسب‌ترین گزینه‌هاست. با توجه به اطلاعات موجود، کشور رومانی طی سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ توانسته رشد اقتصادی رو به افزایشی داشته‌باشد. این رشد اقتصادی آنقدر با ثبات ادامه داشته‌است که در سال ۲۰۱۹، این کشور بیشترین رشد اقتصادی طی ده سال اخیر خود را تجربه کرده‌است.

آیا مهاجرت استادکار به رومانی با توجه به نرخ تورم آن مناسب است؟

معمولا هر ساله صندوق بین المللی پول، نرخ تورم هر کشور را بررسی و اعلام می‌کند. با توجه به اطلاعات منتشره توسط این سازمان، رومانی جزو کشورهایی است که در ۱۰ سال اخیر، نرخ تورم نزولی را تجربه کرده‌است. با توجه به این اسناد، رومانی فقط در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷، تورم افزایشی را آن هم به مقدار خیلی اندک تجربه کرده‌است. به علاوه، تورمی که این کشور در سال ۲۰۱۷ با آن مواجه شد، به مراتب کم‌تر از سال ۲۰۱۳ بود و تقریبا تأثیر زیادی روی اقتصاد رومانی نداشت. حتی در سال ۲۰۲۰ که تمامی کشورها با پاندمی ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کردند و ضربه‌های سنگینی بر اقتصاد جهانی وارد شد، کشور رومانی توانست نرخ تورمی خود را در حدود ۲٫۷ حفظ کند.

مهاجرت استادکار به رومانی | مدارک و شرایط مهاجرت استادکار به رومانی7نقشه رومانی در اروپا

موقعیت مکانی کشور رومانی

اگر فکر مهاجرت کاری به رومانی به عنوان استادکار را در سر دارید، بهتر است با موقیت مکانی این کشور نیز آشنایی بیش‌تری داشته‌باشید. رومانی کشوری است در جنوب شرقی اروپا و بخارست را به عنوان پایتخت ملی آن می‌شناسند. رومانی جزو کشورهایی بود که در حمله‌های پی‌درپی نیروهای شوروی در سال ۱۹۴۴ اشغال شد. این کشور پس از اشغال توسط توسط نیروهای شوروی، در سال ۱۹۴۸ یکی از کشورهایی بود که به اقمار اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی تبدیل شد. در سال ۲۰۰۴ این کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پیوست و در سال ۲۰۰۷ به عضویت اتحادیه اروپا (EU) در آمد. بنابراین، اگر قصد مهاجرت کاری به رومانی را در سر دارید، باید با قوانین اتحادیه اروپا نیز آشنایی داشته‌باشید.

کشورهای مجارستان و صربستان در غرب این کشور و مولداوی و اوکراین در همسایگی شمال شرق رومانی قرار دارند. براساس آخرین آمار سرشماری و پیش‌بینی‌های Trading Economics، کل جمعیت رومانی در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۹٫۲ میلیون نفر برآورد شده است.

آب و هوای رومانی برای مهاجرت استادکار

رومانی از جمله کشورهایی است که دارای آب و هوای معتدل، شبیه به شمال شرقی آمریکاست. این کشور نیز همانند کشور خودمان از معدود کشورهایی است که چهارفصل را تجربه می‌کند. در فصل بهار، معمولا صبح‌ها و شب‌های خنک و روزهای گرم و دلپذیر را تجربه می‌کنید. تابستان‌های آن بسیار گرم و روزهای آفتابی آن طولانی است. گرم‌ترین مناطق در تابستان، مناطقی در جنوب و شرق رومانی هستند که دما در آنجا اغلب در ماه‌های جولای و آگوست به ۱۰۰ درجه فارنهایت نیز می‌رسد. اما دمای هوا در کوهستان‌های این کشور همیشه سردتر است.

پاییز خشک و خنکی دارد و مزارع و درختان آن که از شاخ و برگ‌های رنگارنگ برخورداراند، بسیار شبیه نیوانگلند هستند. زمستان‌های این کشور به خصوص در شهرهایی که در مناطق کوهستان آن واقع شده‌اند، معمولا سرد هستند. اگرچه این موضوع همیشگی نیست، اما ممکن است بارش برف فراوان در سراسر کشور از دسامبر تا اواسط مارس رخ دهد. اما به طور کلی بدانید که تفاوت‌های منطقه‌ای قابل توجهی از نظر آب و هوا بین مناطق مختلف رومانی وجود دارد.

مهاجرت استادکار به رومانی | مدارک و شرایط مهاجرت استادکار به رومانی8مناطق شهری و مسکونی رومانی

شهرها و جاذبه‌های دیدنی رومانی

شاید اولین مواجه‌ی ذهنی توریست‌ها و مهاجرین کشور رومانی، در مورد خون آشام‌های ترانسیلوانی است که اغلب در فیلم‌ها و افسانه‌ها در قلعه‌های تاریک کمین کرده‌اند. اما جاذبه‌های رومانی چیزی فراتر از کنت دراکولای برام استوکر و کاخ‌ بروکنتال او است. رومانی سهم خود را از قلعه‌های باشکوه قرون وسطا به ارث برده است اما مناظر کوهستانی زیبایی نیز دارد که اسکی زمستان و پیاده‌روی تابستان را ارائه می‌دهد. دهکده‌های عجیب و غریب و کلیساهای نقاشی شده زیادی دارد که نگاه هر فردی را به طور شگفت‌انگیزی تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین حضور میلیون‌ها پرنده‌ای که در دلتای دانوب، جایی که رودخانه به دریای سیاه می‌رسد، به همان اندازه شگفت‌انگیز است. در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد برخی از این جاذبه‌های دیدنی در نقاطی از رومانی که اغلب مورد استقبال مهاجرین و گردشگران است توضیحاتی ارائه دهیم.

بخارست، پاریس کوچک

اگر در همین ماه‌ها قصد مهاجرت کاری به رومانی را دارید و میخواهید اقامت‌تان در شهری باشد که در عین گرفتن حس مدرنیته از فضای شهری، ساختمان‌هایی با معماری بی‌نظیر را داشته باشد، شهر بخارست را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اگر می‌خواهید حس سفر یا اقامت در پاریس را نیز تجربه کنید، شهر بخارست یکی از بهترین گزینه‌های پیشنهادی ما به شما است. در واقع شهر بخارست با نام مستعار پاریس کوچک که از اوایل قرن بیست تاثیرات فرانسوی را نشان می‌دهد، می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای داشتن چنین حس و حالی باشد. قطعا پس از حضور در این شهر نمی‌توانید از موزه روستا، آتناِیوم رومانیایی و موزه دهقان دیدن نکنید. در بخارست بعد از پنتاگون، بزرگ‌ترین و یکی از گران‌ترین ساختمان‌های قرن وجود دارد. کاخ پارلمان بخارست که باعث شده سالانه گردشگران بسیاری برای بازدید از این مکان به این شهر سفر کنند.

براسوو، مقصدی دیدنی

بیشترین درخواست گردشگران و یا کسانی که مهاجرت کاری به رومانی به عنوان استادکار داشته‌اند، سفری از بخارست به براشو است. اینجا جایی است که فرصت آن را دارید تا در این مسیر از دو مورد جاذبه‌های گردشگری رومانی دیدن کنید. قلعه‌ی پلس و قلعه‌ی بران (قلعه دراکولا) از جمله مکان‌هایی با بار تاریخی چشمگیر هستند که همه ساله تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب می‌کنند. در ادامه به معرفی این دو بنای تاریخی می‌پردازیم.

مهاجرت استادکار به رومانی | مدارک و شرایط مهاجرت استادکار به رومانی10قلعه دراکولا- رومانی

قلعه‌ بران یا قلعه دراکولا

این قلعه به نام قلعه دراکولا نیز شناخته می‌شود و در سمت ترانسیلوانیا در مرز تاریخی با والاچیا واقع شده است. قلعه‌ی دراکولا در واقع توسط شوالیه‌های توتونی در سال ۱۲۱۲ تاسیس شد و توسط ساکسون‌های کرونشتات در سال ۱۳۷۷ بازسازی شده‌است. قلعه‌ بران که توسط‌ هاله‌ای از اسرار و افسانه‌ها احاطه‌شده، بر بالای صخره‌ای به ارتفاع ۲۰۰ فوت قرار گرفته‌است. این قلعه اکنون به عنوان موزه بر روی گردشگران باز است و آثار هنری و مبلمان جمع‌آوری‌شده توسط ملکه ماری را به نمایش می‌گذارد.

قلعه‌ پلس

قلعه پلس دیگر قلعه‌ شگفت آوری است که شاهکار معماری رنسانس جدید آلمان به‌شمار می‌آید. این قلعه توسط پادشاه کارئل اول در سال ۱۸۷۳ ساخته‌شد و تا سال ۱۹۴۷ به عنوان اقامتگاه تابستانی خانواده سلطنتی به شمار می‌رفت. در واقع خانواده سلطنتی در آن زمان، تابستان‌ها برای تفریح در این قلعه مستقر می‌شدند تا بتوانند از آب و هوای بکر آن در فصول گرم بهره‌مند شوند. پلس به عنوان اولین قلعه‌ جهانی که به طور کامل با برق محلی کار می‌کند، شناخته‌شده‌است.

مهاجرت استادکار به رومانی | مدارک و شرایط مهاجرت استادکار به رومانی14مهاجرت استادکار به رومانی

مهاجرت استادکار به رومانی

کشور رومانی به خاطر رشد اقتصادی رو افزایش خود، نیاز به افرادی دارد که بتوانند به عنوان استادکار برای ساختمان‌سازی در این کشور فعالیت داشته باشند. به همین دلیل پروسه مهاجرت را برای این افراد بسیار تسهیل می‌کند. دقت کنید که در این کشور نیازی به مهندس ناظر و یا مهندس عمران نیست، بلکه نیاز به افرادی است که تجربه کاری در حیطه اجرایی کارهای ساختمانی را داشته باشند. به عنوان مثال، کاشی‌کار و سرامیک‌کار، آرماتوربند و قالب‌بند، راننده بیل مکانیکی و لودر و برقکار از جمله حرفه‎‌های مورد نیاز در این کشور هستند. برای شروع کار نیز فقط کافی است تا پاسپورت معتبر، گواهی عدم سوء پیشینه و مدرک فنی حرفه‌ای که نشان‌دهنده تجربه کاری شما باشد را با خود به این کشور ببرید.

البته اگر مدرک فنی حرفه‌ای در اختیار نداشته‌باشید، زیاد جای نگرانی نیست. زیرا می‌توانید در مصاحبه کاری شرکت کرده و در صورت تایید، کار خود را در رومانی به عنوان استادکار شروع کنید. اگر به صورت تیمی فرآیند مهاجرت استادکاری به رومانی را انجام دهید، هزینه‌های زندگی در این کشور برایتان کم‌تر خواهد بود. به عنوان مثال، می‌توانید به صورت تیمی یک خانه را اجاره کنید و هزینه اجاره‌بهای آن را بین اعضای گروه تقسیم کنید.

دریافت اقامت دائم در رومانی چقدر طول می‌کشد؟

معمولا حداکثر زمانی که برای دریافت اقامت دائم رومانی طول می‌کشد، حدود ۵ سال است. در این مدت هم معمولا کارفرمایان قراردادهای ۳ تا ۵ ساله با مهاجرین امضا می‌کنند تا از بابت امنیت شغلی، خیالشان را راحت کنند. درآمد شما در این کشور منوط به حرفه‌ای که در آن کار می‌کنید، متفاوت خواهد بود. مثلا اگر در حرفه کاشی‌کاری شروع به کار کنید، می‌توانید متری حدود ۵ تا ۷ یورو درآمد داشته باشید. معمولا درآمد افرادی که در حوزه کناف‌کاری نیز فعالیت دارند، در همین حدود است. اما اگر به عنوان کارگر کنتراتی قصد مهاجرت دارید، باید بدانید که ماهانه چیزی حدود ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو، دستمزد کار شما خواهد بود که به نسبت ایران، رقم خیلی بالاتری است. به همین دلیل هم، کارگران زیادی در ایران معمولا به دنبال مهاجرت کاری به رومانی یه عنوان استادکار هستند.

مهاجرت استادکار به رومانی | مدارک و شرایط مهاجرت استادکار به رومانی6مهاجرت استادکار به رومانی

آیا پروسه مهاجرت خود را به تنهایی انجام دهم؟

تجربه ثابت کرده است افرادی که پروسه مهاجرت کاری و یا تحصیلی خود را به تنهایی پیش برده‌اند، یا با شکست مواجه شده‌اند و یا اینکه زمان زیادی را صرف این کار کرده‌اند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر اطلاعات کافی برای پیشبرد پروسه مهاجرت به سایر کشورها را ندارید، به هیچ عنوان این کار را به تنهایی انجام ندهید و از موسسه‌های مهاجرتی با تجربه و معتبر مشاوره بگیرید.

به عنوان مثال شما تا به این لحظه اصلا نمی‌دانستید که کشور رومانی، می‌تواند گزینه ایده‎آلی برای شما باشد. اگر این اطلاعات را در اختیار نداشتید و برای مهاجرت به کشورهای سطح یک اروپا اقدام می‌کردید، ممکن بود هزینه هنگفتی را برای این کار صرف کنید و نهایتا نتیجه دلخواه خود را هم به دست نیاورید.

موسسه مهاجرتی رسا با سال‌ها تجربه موفق در این زمینه، کمک می‌کند که بتوانید به راحتی و با کمترین هزینه ممکن، مهاجرت کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید تا اطلاعات مفیدی در این زمینه بدست آورید. این را هم در نظر داشته‌باشید که پروسه مهاجرت، یک فرآیند فوق‌العاده سخت و طاقت‌فرسا است. اما مجموعه ما توانسته با تجربه بسیار زیادی که دارد، این مسیر را برای شما هموار کند.

سخن آخر

مهاجرت به رومانی در بین کشورهای اروپایی هزینه بسیار پایین‌تری دارد و انتخاب بسیارخوبی برای افرادی است که بدنبال مقصدی ارزان برای مهاجرت کاری هستند. اما اگر تجربه کار در حوزه ساختمان‌سازی و مشتقات آن را ندارید و نمی‌توانید به عنوان استادکار به رومانی مهاجرت کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتما مقالات «ویزای کار رومانی برای کارگران ساده و نیمه ماهر» و «ویزای کار آزاد رومانی | اقامت در رومانی بدون جاب آفر» را مطالعه کنید. اگر شرایط خود را برای مهاجرت کاری به رومانی، چه به عنوان استادکار، چه به عنوان کارگر ساده و نیمه ماهر و چه به عنوان کارمند و کارگری که قصد دارد بعد از مهاجرت به رومانی در جستجوی کار باشد، مهیا می‌بینید، حتما با موسسه مهاجرتی رسا تماس بگیرید.

مشاوره رایگان تلفنی ۷۵۴۵۱-۰۲۱

 

 

 

 

 

.