مهاجرت به اسپانیا | معرفی انواع ویزای اسپانیا

14:13 - 1401/11/02
مهاجرت به اسپانیا | معرفی انواع ویزای اسپانیا
مهاجرت-اسپانیا--معرفی-انواع-ویزای-اسپانیا-

شاید خیلی از شما عزیزان کشور اسپانیا را با تیم فوتبال قدرتمندش می‌شناسید. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا خیلی از افراد به دنبال مهاجرت تحصیلی به اسپانیا و یا مهاجرت کاری به این کشورند؟ واقعا اسپانیا چه تسهیلاتی برای مهاجرینی که به این کشور وارد می‌شود در نظر می‌گیرد که چنین تقاضایی برای ویزای این کشور وجود دارد؟ در ادامه به بررسی کامل و جامع شرایط دریافت ویزای اسپانیا و نیز مهاجرت به اسپانیا خواهیم پرداخت. پس تا انتها با ما همراه باشید!

اسپانیا کجاست؟

قبل از این که به بررسی هرچه بیشتر انواع ویزای اسپانیا بپردازیم، بهتر است با موقعیت مکانی آن نیز آشنا شوید تا بدانید به چه کشوری قرار است مهاجرت کنید. در غرب قاره سبز، شبه‌جزیره‌ای به نام ایبری به‌وجود آمد که اسپانیا، یکی از کشورهای واقع در این شبه‌جزیره است. این کشور با توجه به این که در قاره سبز واقع شده است، همانند اکثر کشورهای قرار گرفته در این قاره، جزو اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. همین مسئله نیز سبب شده است تا مهاجرت به اسپانیا یک گزینه بسیار ویژه برای خیلی از افراد به حساب بیاید.

در شرق این کشور، تنگه جبل‌الطارق قرار دارد. اگر به نقشه اسپانیا نگاهی بیاندازید، متوجه خواهید شد که این کشور از قسمت شرقی خود با دریای مدیترانه در ارتباط است. فرانسه، پرتغال و آندورا از جمله کشورهایی هستند که در همسایگی این کشور قرار دارند. مرز طویلی که بین اسپانیا و پرتغال وجود دارد، به عنوان یک رکورد در اتحادیه اروپا ثبت شده‌است. این مرز نه تنها طویل‌ترین مرز مشترک کشور اسپانیا با کشورهای همسایه است، بلکه طویل‌ترین مرز در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که این کشور دومین کشور اتحادیه اروپا از نظر وسعت محسوب می‌شود. کشور فرانسه جلوتر از اسپانیا رتبه اول این جایگاه را به دست آورده‌است.

مهاجرت به اسپانیا | معرفی انواع ویزای اسپانیا6 نقشه اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا و آب و هوای این کشور

این را بدانید که کشور اسپانیا جزو معدود کشورهایی در جهان است که در چهار طرف با دریا در ارتباط است. افرادی که به این کشور سفر کرده‌اند، بر سواحل طویل و زیبای این کشور اذعان کرده‌اند. طبق آماری که سازمان هواشناسی این کشور منتشر کرده است، این کشور در طول سال حدود ۳۰۰۰ ساعت از گرمای آفتاب بهره‌مند است. به طور کلی پیش از مهاجرت به اسپانیا بهتر است بدانید که این کشور از جمله کشورهاییست که از آب و هوای معتدلی برخودار است. با این حال، ممکن است در طول فصول سرد، آب و هوایی سرد و نسبتا بارانی را تجربه کنید. همانند کشور خودمان، معمولا بهترین و لذت‌بخش‌ترین هوا را در فصولی مثل پاییز و بهار تجربه می‌کنید.

مهاجرت به اسپانیا و فرهنگ مردم این کشور

گرچه خیلی از افراد اسپانیا را به خاطر تیم‌های فوتبال و آب و هوای آفتابی‌اش می‌شناسند، اما فرهنگ این کشور نیز بسیار زبانزد خاص و عام است. یکی القابی که برای مردمان این کشور در نظر گرفته‌اند، ماتادور است. این نامگذاری به دلیل محبوب بودن گاو بازی در این کشور است. گاو بازی در کشوری مثل اسپانیا آنقدر محبوب و پرطرفدار است که آن را به عنوان یک ورزش نیز می‌شناسند. با توجه به این که این کشور فرهنگ بسیار کم نظیری دارد، خیلی از افراد آن را به عنوان مرکز فرهنگی قاره سبز می‌شناسند. پس مهاجرت به اسپانیا شما را با سرزمینی پر از تجربیات ناب و جذاب و فرهنگی غنی روبرو خواهد کرد.

نقاشان و هنرمندان زیادی در این کشور متولد شده‌اند و شاید همین مسئله سبب شده‌است تا این کشور هم اکنون به عنوان مرکز فرهنگی اروپا شناخته شود. پابلو پیکاسو و خوان میرو، از جمله هنرمندان کشور اسپانیا به شمار می‌روند که طی سال‌ها تلاش، توانسته‌اند آثار هنری ماندگاری از خود بر جای بگذارند. آثاری که امروزه به عنوان میراث فرهنگی اسپانیا نیز شناخته می‌شوند!

کشور اسپانیا از جمله کشورهایی است که مردمان آن تا دیروقت بیدار می‌مانند و معمولا خیابان‌های آن تا نیمه‌های شب شلوغ و پرازدحام است. مردمان اسپانیا معمولا به وقت گذراندن با دوستان و خانواده معروف‌اند و وقت زیادی را با هم صرف می‌کنند. این نکته را هم به خاطر بسپارید که در این کشور، رقص و موسیقی به اندازه فوتبال، اهمیت دارد. به همین دلیل هم شاید کمتر کسی را در اسپانیا پیدا کنید که شور و هیجانی نداشته باشد.

مهاجرت به اسپانیا | معرفی انواع ویزای اسپانیا19 مهاجرت و فرهنگ اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا و اقتصاد این کشور

با توجه به شاخص‌های سال ۲۰۲۱، کشور اسپانیا توانسته است رتبه ۳۱ ام اقتصاد آزاد را به دست آورد. با توجه به اطلاعات موجود، این کشور با در اختیار داشتن امتیاز آزاد اقتصادی ۶۹٫۹ در این جایگاه فوق‌العاده قرار گرفته‌است. به علاوه، این کشور از نظر اقتصادی، رتبه بیست و چهارم را در بین کشورهای منطقه اروپا به دست آورده‌است. لازم به ذکر است که تولید ناخالص داخلی این کشور در سال‌های اخیر، پا را از مرز ۱٫۲ میلیارد دلار نیز فراتر گذاشته.

یکی از نکات قابل توجه در مورد این کشور اروپایی این است که حدود ۴۰ درصد مشاغل این کشور را، زنان انجام می‌دهند. این یعنی از هر ۱۰ نفر، ۴ نفر که شغلی را برای مردمان این کشور ایجاد کرده‌اند، جنسیت مونث داشته‌اند. به همین دلیل هم، خیلی از افراد این کشور را به عنوان گزینه‌ای ایده‌آل، برای کارآفرینی و به خصوص برای بانوان مطرح می‌کنند. گردشگری، انرژی، کشاورزی و تولید از جمله صنایعی هستند که سبب رونق هرچه بیشتر اقتصاد این کشور شده‌اند. نقطه عطف شکوفایی اقتصادی این کشور به سال ۱۹۸۶ بر می‌گردد. در آن سال، دولتمردان این کشور تصمیم بر عضویت اسپانیا در اتحادیه اروپا گرفتند و همین مسئله سبب شد تا این کشور، بیش از پیش بر رشد و شکوفایی خود بیفزاید.

مهاجرت به اسپانیا | معرفی انواع ویزای اسپانیا13 مردم خونگرم و صمیمی اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا و زندگی کم هزینه

همانطور که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره کردیم، کشوری مثل اسپانیا با توجه به نرخ رشد اقتصادی که دارد، یکی از بهترین گزینه‌های پیشنهادی برای مهاجرت است. شاید خیلی از افرادی که به اسپانیا مهاجرت کرده‌اند، بر این موضوع تاکید داشته باشند که اسپانیا از نظر هزینه‌های زندگی، بسیار کشور کم خرجی است. شما می‌توانید با اندک دستمزد و حقوقی که دریافت می‌کنید، زندگی خود را در این کشور اداره کنید. یکی از نکات قابل توجه در مورد این کشور، ثبات قیمت مسکن در چند ساله اخیر است. همین مسئله نیز سبب شده تا خیلی از اروپاییان، خرید مسکن را در این کشور ترجیح دهند. زیرا به نسبت سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، قیمت مسکن در این کشور بسیار کمتر و به صرفه‌تر است.

البته یکی از نکاتی که معمولا در مورد این کشور ذکر می‌کنند، نرخ بیکاری آن است. در چند ساله اخیر، نرخ بیکاری این کشور علی رغم رشد اقتصادی که پشت سر گذاشته، عدد بالایی بوده است. در سال ۲۰۲۱ با توجه به برنامه‌هایی که دولتمردان این کشور ارائه کردند، توانستند نرخ بیکاری را کاهش دهند و از این نظر، نگرانی‌های زیادی را برطرف سازند.

معرفی انواع ویزا برای مهاجرت به اسپانیا

در این بخش از مقاله به معرفی انواع ویزای کشور اسپانیا خواهیم پرداخت تا شما عزیزان بتوانید با توجه به نیاز و شرایط خود، هر کدام را انتخاب نمایید. حتما ویژگی‌ها و مزایا و معایب هر یک از این ویزاها را به دقت مطالعه کنید تا بتوانید به یک انتخاب درست برای مهاجرت به این کشور برسید. انواع مختلفی از ویزاها در اسپانیا وجود دارد که به دارندگان این امکان را می‌دهد تا با توجه به هدف انتخابی خود، برای مدت طولانی در این کشور بمانند. این نوع ویزاها می‌توانند برای اهداف شغلی یا تحصیلی، برای کارآفرینان یا کسانی که به دنبال نقل مکان به کشور برای بازنشستگی هستند، صادر شود.

کسانی که علاقه‌مند به مهاجرت به اسپانیا هستند، باید در مورد هدف اقامت خود تصمیم بگیرند. اگر قصد کار در این کشور را دارید، حتما باید جزئیات استخدام را قبل از سفر در این کشور ارائه کنید، زیرا برای اقامت طولانی مدت به داشتن ویزای معتبر نیاز دارید. این نکته را هم به خاطر داشته باشید که درخواست شما به سفارت یا دفتر کنسولی در کشور محل اقامت متقاضی ارسال می‌شود و هزینه درخواست اعمال می‌شود. ارائه درخواست ویزا و تکمیل صحیح آن و همچنین ارائه کلیه مدارک مربوطه برای رسیدگی به پرونده و تایید مقامات ضروری است.

مهاجرت به اسپانیا | معرفی انواع ویزای اسپانیا0 انواع ویزای اسپانیا

انواع ویزای اسپانیا

این نکته را به خاطر بسپارید که شرایط ویزای اسپانیا بر اساس ملیت اعمال می‌شود. به همین دلیل است که توصیه می‌شود برای اقامت طولانی تر با توجه به کشور مبدا شرایط لازم را در نظر بگیرید. در ادامه انواع ویزاهای اسپانیا را معرفی می کنیم و شرایط لازم برای برخی از آنها را شرح می‌دهیم. برای اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره، افراد می توانند با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی رسا تماس بگیرند. تیم ما همچنین می‌توانند به شما کمک کنند تا برای اخذ اقامت در اسپانیا اقدام کنید.

به طور کلی انواع ویزای اسپانیا به دو دسته بلندمدت و کوتاه مدت تقسیم می‌شوند:

مهاجرت به اسپانیا با ویزای بلند مدت

شرایط ارسال درخواست ویزا به نوع مجوز انتخاب شده و همچنین وضعیت خاص متقاضی بستگی دارد. توصیه می‌شود قبل از شروع فرآیند با تیم مشاوره‌ای ما در موسسه مهاجرتی رسا مشورت کنید. برای این منظور متقاضی می‌تواند به سفارت یا کنسولگری کشور اسپانیا مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه نماید. اتباع خارجی که مایل‌اند بیش از ۹۰ روز در شش ماه در اسپانیا بمانند و اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا اتباع نروژ، ایسلند، سوئیس یا لیختن اشتاین نیستند، باید ویزای بلندمدت دریافت کنند. انواع ویزای بلند مدت به شرح زیر است:

  • ویزای کاری: به دارنده اجازه می‌دهد تا در کاری با دستمزد مناسب شرکت کرده و در این کشور اقامت کند.
  • ویزای دانشجویی: برای دانشجویانی که در یکی از دانشگاه‌های اسپانیا یا سایر دوره‌های آموزشی پذیرفته می‌شوند، مناسب است. در واقع دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به اسپانیا را در سر دارند، می‌توانند از طریق اخذ چنین ویزایی، اقدام نمایند.
  • ویزای غیر سودآور: برای متقاضیانی که کار نمی‌کنند یا در هیچ شکلی از فعالیت حرفه ای شرکت نمی‌کنند، صادر می‌شود.
  • ویزای سرمایه گذاری: برای کسانی که در یک تجارت در اسپانیا سرمایه گذاری می‌کنند و همچنین برای کسانی که در املاک و مستغلات سرمایه گذاری می‌کنند، گزینه ایده‌آلی است.
  • سایر موارد: ویزا برای مقاصد پزشکی، فرهنگی، ورزشی یا فیلم و همچنین برای اعضای هیئت های‌رسمی در نوع گنجانده می‌شود.

مهاجرت به اسپانیا | معرفی انواع ویزای اسپانیا4 جاذبه های گردشگری اسپانیا

انواع ویزای کوتاه مدت اسپانیا

۱- ویزای توریستی اسپانیا

همانطور که از نام آن پیدا است، این نوع ویزا معمولا برای توریست‌ها و گردشگرانی صادر می‌شود که قصد بازدید و گردش در این کشور را دارند. با توجه به این موضوع، معمولا این نوع ویزا کوتاه مدت بوده و فرد باید پس از گذراندن مدت مشخصی در این کشور، خاک اسپانیا را ترک نماید. معمولا محدودیت زمانی این نوع ویزا بین ۲ هفته تا سه ماه می‌باشد و فرد اجازه اقامت بیشتر در این کشور را نخواهد داشت.

۲- ویزای شینگن اسپانیا

ویزای شینگن اسپانیا نیز از جمله ویزاهای کوتاه مدت این کشور به حساب می‌آید. این نوع ویزا به فرد این اجاره را می‌دهد تا بتواند به مدت ۹۰ تا ۱۸۰ روز در این کشور اقامت داشته باشد.

۳- ویزای نوع A

این نوع ویزا در واقع این اجازه را به فرد دارنده آن می‌دهد تا بتواند پرواز خود را تعویض نماید. این کار در صورتی امکان پذیر خواهد بود که هواپیمای فرد در یکی از کشورهای عضو شینگن به زمین نشسته باشد. اگر فرد ویزای نوع A را داشته باشد، می‌تواند پرواز خود را تعویض کرده و مقصد خود را تغییر دهد. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که این نوع ویزا فقط اجازه تعویض پرواز را به شما می‌دهد. این یعنی شما اجازه خروج از فرودگاه آن کشور را نخواهید داشت و صرفا باید پرواز خود را تعویض نمایید.

۴- ویزای نوع B

با توجه به این که کشور اسپانیا نیز از جمله کشورهای عضو شینگن به حساب می‌آید، ویزاهای نوع A، B، C، و D را خواهد داشت. شخصی که به صورت زمینی یا هوایی، قصد سفر به این کشورها را داشته باشد، می‌تواند به مدت محدود ۵ روز در یکی از کشورهای عضو شینگن اقامت داشته باشد. این یعنی شما می‌توانید با داشتن چنین ویزایی، قبل از ورود به خاک اسپانیا، از کشورهای عضو شینگن نیز عبور کرده و حتی به مدت محدودی در آن‌ها اقامت داشته باشید.

۵- ویزای نوع C

این نوع ویزا نیز جزو انواع ویزایی است که به کشورهای عضو شینگن تعلق دارد. این ویزا نیز از جمله ویزاهایی است که فرد دارنده فقط قادر است به مدت کوتاهی در کشورهای عضو، اقامت داشته باشد.

۶- ویزای نوع D

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که قصد مهاجرت تحصیلی اسپانیا و یا مهاجرت کاری به این کشور را دارید، این نوع ویزا می‌تواند پاسخگوی نیاز شما باشد. به علاوه، افرادی که می‌خواهند به طریقی اقامت دائم کشور اسپانیا را به دست آورند نیز، می‌توانند از این نوع ویزا بهره ببرند. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که اگر یک دانشجوی بین‌المللی محسوب می‌شوید، حداکثر زمان مندرج در ویزا حدود ۱ سال خواهد بود و پس از آن باید نسبت به تمدید آن اقدام نمایید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با اسپانیا و فرهنگ و اقتصاد و جغرافیای آن آشنا کنیم و انواع ویزاهای اسپانیا را معرفی نماییم. اگر قصد مهاجرت به اسپانیا یا کسب اقامت در این کشور را دارید، کافیست با شماره تلفن موسسه مهاجرتی رسا تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید. کارشناسان مجرب موسسه مهاجرتی رسا با صبر و حوصله به تمام سوالات شما پاسخ خواهند داد. همچنین اگر قصد مهاجرت تحصیلی به اسپانیا را دارید، می‌توانید مقاله «آشنایی با نحوه مهاجرت تحصیلی به اسپانیا» را مطالعه کنید.

ضمنا لازم به ذکر است که شما می‌توانید پروسه دریافت ویزا و مهاجرت به اسپانیا را به ما بسپارید و با خیالی آسوده و بی‌دغدغه، تا زمان دریافت ویزا به امور جاری زندگی بپردازید. همکاران ما به شما کمک می‌کنند تا در پروسه پیچیده و دشوار دریافت ویزا، ریتم عادی زندگی شما به هم نخورد و با خیالی آسوده تر مهاجرت کنید. منتظر تماس شما هستیم.

مشاوره رایگان تلفنی ۷۵۴۵۱-۰۲۱

 

 

 

 

 

.