تعمیرات تخصصی اینورتر صنعتی

00:45 - 1401/07/21
در این مطلب قصد داریم نکاتی مهم در زمان تعمیر اینورتر را برای شما بازگو کرده و در انتها به سوالاتی از جمله هزینه ی تعمیرات بپردازیم.
تعمیر-اینورتر-

تعمیر اینورتر هنگامی که درایو AC یا اینورتر صنعتی شما، شروع به انتشار صداهای عجیب می کند و عملکرد آن به طور کامل متوقف می شود، می دانید وقت آن شده است تا از یک پشتیبان حرفه ای کمک بخواهید.

در این مطلب قصد داریم نکاتی مهم در زمان تعمیر اینورتر را برای شما بازگو کرده و در انتها به سوالاتی از جمله هزینه ی تعمیرات بپردازیم.

اجزای تشکیل دهنده یک اینورتر صنعتی با وجود آنکه مدل ها و انواع مختلفی از اینورترها در بازار موجود است، اما از اجزای اصلی و ثابتی تشکیل شده اند. اینورتر جرثقیل، اینورتر آسانسوری و اینورتر پمپ همگی شامل این جزئیات می شوند که هنگام تعمیرات اینورتر باید به آنها توجه نمود:

– مدار یکسو کننده – مدار DC – مداری اینورتر تعمیر انواع اینورتر ها هر روز اینورترهای بیشتری در صنعت استفاده می شوند. میتوان کاربردهای آنها را نه تنها در صنعت و کارخانه ها بلکه به صورت روزمره دید.

در هر آپارتمانی حداقل یک اینورتر آسانسوری وجود دارد یا از اینورتر پمپ در پمپ آب ساختمان یا در کشاورزی استفاده می شود و موارد مختلف که در صنعت مصارف گسترده ای دارند. در ایران نیز کاربردشان رو به افزایش است و هر مدل به خدمات و تعمیرات مختص خود نیاز دارد.

هنگامی که اینورتر صنعتی شما دچار مشکل میشود، ابتدا باید چند نکته را مد نظر قرار دهید. آیا اینورتر سیستمی حیاتی را تحت کنترل خود دارد؟

اگر سیستم حیاتی بوده و باید به سرعت به روال اصلی کار خود برگردد، با جایگزینی یک داریو به جای آن کار اصلی را پیش برده تا زمانی که تعمیرات تخصصی اینورتر صورت گیرد.

عمر اینورتر از نکات دیگری است که باید مد نظر قرار دهید. مدل های قدیمی، اینورترهای که بیش از حد معمول از آنها استفاده شده و … را با متخصص و تعمیرکار اینورتر صنعتی خود در میان بگذارید. آنها می توانند شما را در زمینه تعویض یا تعمیر راهنمایی کنند.

در زمان خرابی اینورتر، کد خطایی را بر روی دستگاه ، مشاهده خواهید کرد. به همراه داشتن این کد خطا می تواند متخصصان را در عیب یابی و ارائه مشاوره به شما کمک کند.

عیب یابی انواع اینورتر و رفع خرابی آن به خاطر داشته باشید که قبل از آغاز تعمیرات، برق را قطع کنید. ولتاژ باس DC باید به طور کامل تخلیه شود و مدار اینورتر بدون ولتاژ باشد.

بررسی پل دیودی و خروجی اینورتر :

می توان با یک مولتی متر این مسئله را بررسی نمود. سیم پراب مشکی مولتی متر را به ترمینال DC با علامت + وصل کنید.

سپس پراب قرمز رنگ را به یکی از سه فاز ورودی دستگاه وصل کرده اگر بر روی دستگاه عددی را خواندید، پل دیودی ورودی به صورت اتصال کوتاه است. در غیر این صورت، اگر با مداری باز مواجه شوید، نشانه ی سوختگی دیود ها است.

در مرحله بعد خروجی اینورتر را بررسی کنید. در این حالت نیز، در صورت مشاهده عدد خروجی اتصال کوتاه است و در حالت باز بودن مدار یکی از قطعات خروجی آسیب دیده است یا فیوز باس باز است.

در مرحله بعد، خازن های باس را بررسی کنید. آیا خازن ها از نظر فیزیکی سالم هستند؟ بر روی بدنه خازن نباید ترک ایجاد شده باشد. امکان دارد که خازن اینورتر صنعتی شل شده و نیاز به لحیم شدن داشته باشد.

پس از بررسی موارد بالا، به سراغ منبع تغذیه می رویم. آیا نور صفحه کلید روشن میشود؟ این روشی سریع است تا بدانیم سوئیچینگ منبع تغذیه سالم یا خراب است.

مسیر عیب یابی به طور خلاصه:

– بررسی صفحه نمایش و اتصالات اینورتر صنعتی – کنترل دمای سیستم – بررسی تغییرات فرکانس – زدودن از آلودگی و گرد و غبار – انحراف ولتاژ سه فاز ورودی بیش از ۵% نباید باشد. – ولتاژ خروجی نیز بررسی شود – امکان آن وجود دارد که اضافه بار باعث قطعی شده باشد.

سپس به بررسی جزئیات داخلی بپردازید. همراه داشتن وسایل عیب یابی و تعمیرات اولیه در این بخش ضروری است.

– کنترل یک سو کننده ورودی – کنترل خروجی اینورتر صنعتی – بررسی خازن های باس DC – و در آخر بررسی منبع تغذیه هزینه تعمیر اینورتر عیب یابی و تعمیر اینورتر به تجربه و تخصص کافی نیاز دارد. تشخیص آنکه کد خطای OH یا Over Heat به دلیل کثیفی هیت سینگ است یا خرابی فن ها، به تجربه کافی نیاز دارد.

به همین دلیل است که نمیتوان از طریق مشاوره تلفنی قیمتی دقیق اعلام نمود. با این وجود بازه های قیمت رنج مشخصی دارند. یادتان باشد، داشتن کد خطای سیستم به مهندسان و متخصصان کمک می کند تا مشکل دستگاه را متوجه شده و رنج قیمت مرتبط با آن را به شما ارائه دهند.

تعمیر اینورتر های قدیمی تر ممکن است به دلیل عدم دسترسی به قطعات یدکی آنها کار دشواری باشد. در این حالت تعویض یا ارتقای اینورتر به مدل های به روز تر پیشنهاد میشود.

با این وجود، پس از مشورت با تعمیرکار نسبت به تعمیر اینورتر یا خرید مدل های جدید تر اقدام کنید.

تعمیرات تخصصی اینورتر صنعتی اینورترها تبدیل به هسته و بخش اصلی محیط های صنعتی شده اند. خرابی آنها به دلیل کنترل دور موتور به صورت پیوسته و کار مداوم است که نمیتوان به دلیل برنامه ریزی های کارخانه جات از آن چشم پوشی کرد.

حتی اینورتر آسانسور و اینورتر پمپ که مصارف خانگی ممکن است داشته باشند، در صورت خرابی می توانند مشکلات جدی را به زندگی روزمره افراد وارد کنند.

متخصصان برق هنگام مواجه با نقص و ایراد در اینورتر در ابتدا با استفاده از مولتی متر ناحیه آسیب دیده را جستجو می کنند. هر چند، در برخی موارد از اسیلوسکوپ برای یافتن سریع تر و دقیق ناحیه آسیب دیده، استفاده می کنند.

با استفاده از مولتی متر یا اسیلوسکوپ ولتاژ و فرکانس موتور و اینورتر صنعتی مورد بررسی قرار میگیرد و میتوان تشخیص داد که مشکل اصلی آیا از خود موتور ناشی می شود یا اینورتر آن.

پس از تایید آنکه مشکل از اینورتر صنعتی است، متخصصان برای یافتن دقیق نقص صورت گرفته مراحل زیر را پیش میگیرند.

نوسانات برق در ایجاد خرابی در تجهیزات نقش پر رنگ را بازی می کند. یک اینورتر صنعتی به تغییرات ولتاژ بسیار حساس است. علاوه بر آن افزایش دمای بیش از حد دستگاه، سوختن خازن های یا عدم اتصال صحیح آنها به مدار باعث نقص فنی جدی می شوند.

خرابی ترانزیستور دو قطبی به خصوص در این موارد شایع است. میتوان برای بررسی مورد آخر، ولتاژ خروجی اینورتر صنعتی و ولتاژ کنترل اعمالی بر سر گیت های ترانزیستور را اندازه گیری کرد.

– عدم تعادل ولتاژ جریان – کنترل ولتاژ خط DC – کنترل ولتاژ معکوس اینورتر – کنترل ولتاژ ورودی و خروجی ترانزیستور دو قطبی

در هنگام بررسی مقدار ولتاژ، هر سه پایه باید بررسی شده و مقدار اختلاف ولتاژ برای هر سه آنها در یک دوره معین ثبت گردد. اگر همواره عدم تعادل جریان در یکی از پایه ها دید شود، مشکل از موتور خواهد بود، در غیر این صورت، اگر عدم تعادل ولتاژ در یک خط باشد، مشکل از اینورتر بوده و باید تعمیر یا تعویض شود.

در آخر لازم به ذکر است که تعمیر انواع تجهیزات الکترونیکی و اتوماسیون صنعتی برند های یاسکاوا Yaskawa ، امرن Omron ، ESA ، B & R ، پروفیس Proface از اهم وظایف واحد تعمیرات شرکت نیرونوین می باشند . جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با ما تماس حاصل نمایید.