یارانه بگیران /یارانه /هدیه بلاعوض

هدیه رئیس جمهور بلاعوض ۱۰ میلیونی به یارانه بگیران ؟!+ مدارک

16:55 - 1401/06/12
هدیه بلاعوض ۱۰ میلیونی رئیس جمهور به یارانه بگیران | این هدیه برای کدام یارانه بگیران است؟ + مدارک

به موجب قانون تامین اجتماعی، اگر بیمه شده‌ای ۷۲۰ روز قبل از ثبت رسمی ازدواج، دارای سابقه بیمه‌پردازی باشد، می‌تواند "یک ماه حقوق" بابت کمک‌هزینه و یا حق ازدواج دریافت کند که به عنوان هدیه اعطا می‌شود و بلاعوض است.

سازمان تأمین اجتماعی به موجب قانون، تعهداتی در قبال بیمه‌شدگان خود دارد؛ این تعهدات به دو نوع تعهدات کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود.

از جمله کوتاه‌مدت می توان به حمایت‌های درمانی در موارد بیماری، بارداری و حوادث، غرامت دستمزد ایام بیماری، غرامت دستمزد ایام بارداری، هزینه سفر و اقامت بیمار و همراه، پروتز و اورتز، غرامت نقص عضو مقطوع، کمک هزینه ازدواج، هزینه کفن و دفن و مقرری بیمه بیکاری اشاره کرد.

مستمری بازنشستگی، مستمری از کارافتادگی کلی، مستمری از کارافتادگی جزئی، مستمری بازماندگان و مزایای نقدی، غیرنقدی و عیدی مستمری بگیران (کمک عائله‌مندی، کمک هزینه اولاد و عیدی) نیز از جمله تعهدات بلندمدت هستند.

بر اساس ماده ۸۵ قانون تأمین‌اجتماعی، کمک هزینه ازدواج به عنوان یکی از تعهدات سازمان تأمین اجتماعی به عنوان هدیه به بیمه‌شدگان اجباری واجد شرایط که برای بار اول تشکیل خانواده می‌دهند، پرداخت می‌شود.

بیمه‌شدگان تأمین‌اجتماعی در هنگام ازدواج اول، هدیه نقدی ازدواج معادل "یک ماه حقوق مبنای کسر حق بیمه" دریافت می‌کنند و اگر زن و شوهر هر دو بیمه‌شده تأمین‌اجتماعی باشند، این هدیه بلاعوض به هر دو نفر پرداخت می‌شود.

میزان کمک هزینه ازدواج برابر است با مجموع حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه ظرف دو سال قبل از تاریخ ازدواج تقسیم بر ۲۴ و در صورتی‌که مبلغ محاسبه شده کمتر از حداقل دستمزد تاریخ ازدواج باشد، مبلغ قابل پرداخت به حداقل دستمزد سال وقوع عقد افزایش می‌یابد.

شرایط برخورداری از این حق چیست؟

یکی از شرایط مهم برای دریافت این کمک هزینه، وجود سابقه لازم است؛ به نحوی که بیمه‌شده ظرف پنج سال قبل از تاریخ ازدواج، حداقل به مدت ۷۲۰ روز سابقه کار داشته و حق‌بیمه این مدت از سوی کارفرما پرداخت شده باشد

از دیگر شرایط لازم برای دریافت کمک هزینه ازدواج سازمان تأمین‌اجتماعی این است که در تاریخ ازدواج، رابطه استخدامی بیمه‌شده با کارفرما قطع نشده باشد و ازدواج دائم بوده و در دفتر رسمی ازدواج ثبت شده باشد.

همچنین بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی که سال‌های قبل ازدواج کرده‌اند و در زمان ازدواج شرایط فوق را داشته‌اند و کمک هزینه مذکور را دریافت نکرده‌اند، می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند.

برای دریافت هدیه ازدواج چه کار باید کنیم؟

برای ارائه درخواست دریافت کمک هزینه ازدواج، نیازی به مراجعه حضوری به شعب تأمین‌اجتماعی نیست بلکه این خدمت در سامانه غیرحضوری سازمان تأمین‌اجتماعی موجود است و بیمه‌شدگان متقاضی می‌توانند با ورود به این سامانه به آدرس: es.tamin.ir و مراجعه به منوی بیمه‌شدگان/ حمایت‌های کوتاه مدت/ درخواست کمک هزینه ازدواج، صرفاً با ورود اطلاعات تاریخ عقد و کد ملی همسر، درخواست خود را برای دریافت این کمک هزینه ثبت کنند. / ایسنا

هدیه ۱۵ میلیونی دولت به سرپرستان خانوارها

توافق‌نامه جوانی جمعیت ویژه زوج‌های دانشگاهی، بین بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و معاونت فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به امضا رسید.

حمیدرضا علیان‌زادگان مدیر عامل بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، با بیان اینکه در فاز اول این طرح ملی، پنج هزار زوج دانشگاهی مشمول حمایت هستند اضافه کرد: برنامه‌ریزی ما به گونه‌ای است که با همکاری شرکای اجتماعی و خیرین، این آمار در آینده تا ۴۰ هزار زوج افزایش یابد.

وی با اشاره به اعتبار ۱۰۰۰ میلیارد ریالی این مرحله از طرح، به بیان جزئیات حمایت از زوج‌های دانشجو پرداخت و گفت: اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال به زوج‌های دانشگاهی با اولویت دارای فرزند سوم به بعد، اهدای کارت هدیه به مادر، افتتاح دفترچه حساب پس‌انداز بلندمدت به نام فرزند به مبلغ ۲۰ میلیون ریال و اهدای بسته «لبخند مادری» به زوج‌های دانشجو با شرایط مندرج در توافق‌نامه برای متولدین ۱۴۰۱ به بعد، از جمله مفاد طرح ملی «ایرانِ جوان» است.

مدیرعامل بنیاد ۱۵ خرداد با بیان تهدیدهای پیری جمعیت اظهار داشت: همه مردم ایران به ایرانِ جوان و جوانیِ ایران می‌اندیشند و ما برای داشتن کشوری آباد و سرآمد در دنیا، به یک نسل مسئولیت‌پذیر و با استعداد و مجهز به علم روز نیازمندیم و در این زمینه، زوج‌های جوان دانشگاهی برای تربیت چنین نسلی به یقین شایستگی دارند.

علیان‌زادگان در ادامه به کارویژه‌های بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در حوزه جمعیت اشاره کرد و گفت: طرح ملی ایرانِ جوان، طرح ملی لبخند مادری، طرح ملی حمایت از چند قلوها (سه قلو و بیشتر)، رویداد ملی طراحی برای کودک، راه‌اندازی باشگاه‌های مثبت پنج، طراحی پلتفرم مادر و کودک، برگزاری رویدادهای روایت محور جمعیت (تد) و رویدادهای حل مسئله جمعیت، جشنواره سینما جمعیت، مشارکت در تولید یک سریال پرمخاطب برای پخش از تلویزیون و نمایشگاه ملی جمعیت از جمله این اقدامات است.

مدیرعامل بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان امام (ره) افزود: راه‌اندازی مجمع خیرین جمعیت، راه‌اندازی شبکه ملی تسهیلگران جمعیت، حمایت از تولید پوشک پارچه‌ای، تهیه و توزیع بسته‌های حمایتی و با تخفیف مادر و کودک، راه‌اندازی مرکز نوآوری جمعیت و خانواده، پروژه‌های مطالعاتی جمعیت و تدوین اطلس ملی جمعیت از دیگر کارویژه‌های بیست‌گانه بنیاد در حوزه جمعیت به‌شمار می‌رود.

معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز با بیان اینکه همه ما در حوزه مسائل مهم جامعه که با آینده و سرنوشت کشور گره خورده، تکالیف جدی داریم گفت: یکی از وظایف مهم ما برنامه‌ریزی برای حفظ جوانی جمعیت است. چرا که اگر مثل بعضی از کشورهای اروپایی در چاله جمعیتی بیفتیم و تعداد سالمندان بالا برود و نسل جدید نتواند جایگزین نسل تلاشگر امروز شود، کشور با چالش‌های بزرگی روبرو خواهد شد.

حجت‌الاسلام مهدی فاطمی‌پور با تمجید از فعالیت‌های گسترده بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در حوزه جمعیت اظهار داشت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز به سهم خود در این زمینه قدم‌هایی برداشته و در ۱۰ سال اخیر بیش از ۴۰۰ هزار زوج دانشجو از برنامه‌های آموزشی و فرهنگی ما که اکثراً در قالب سفرهای زیارتی و تفریحی انجام شده استفاده کرده‌اند.

وی افزود: برای استفاده از طرح ملی ایران جوان، سامانه‌ای راه‌اندازی شده که زوج‌های دانشجو می‌توانند با ثبت نام در این سامانه از خدمات و حمایت‌های بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) استفاده کنند.

 

 

 

 

 

.