درگذشت | درگذشت ورزشکار | درگذشت معروف فوتبال | درگذشت هنرمند

اعلامیه درگذشت جانسوز شمال ایران

15:33 - 1401/01/20
به سرعت یک سال گذشت. فوتبال مازندران یکی از اسطوره های فراموش نشدنی خود را یک سال پیش به خاطر بیماری کرونا از دست داد.

به گزارش گل کوچیک با اعلام باشگاه نساجی مازندران اولین مراسم یادبود نادر دست نشان بازیکن و مربی فقید نساجی مازندران جمعه هفته جاری بر سر مزار او برگزار می شود. شماره 7 نساجی در دوران بازیگری خود بارها و بارها سکوهای وطنی را با شوت های از راه دورش که مهلک و دیدنی بود به لرزه در آورد و در ادامه در کسوت مربیگری زحمات زیادی برای این باشگاه قدیمی کشید. به خصوص در روزهایی که پول در باشگاه نساجی نبود و با از کار افتادن رونق کارخانه نساجی از تیم حمایت مالی نمی شد. تا جایی که صندوق عقب ماشین نادر دست نشان دفتر باشگاه نساجی بود.

باور کردنی نبود. یک سال پیش در چنین روزهایی اعلام شد نادر دست نشان مربی تیم رایکای بابل به کرونا مبتلا و در بیمارستان بستری شده است. خیلی خوشبین بودیم او همانند یکی از میلیون ها بیماری که در سراسر جهان از دست این ویروس نجات پیدا کردند دوباره وارد مستطیل سبز شود و به مربیگری خود در تیم رایکا ادامه دهد. اما آمد آن خبری که نباید می آمد؛ نادر دست نشان در تقابل با ویروس کرونا مغلوب شد و دار فانی را وداع گفت. این تنها مسابقه ای بود که فرصت جبران به این مربی دوست داشتنی نداد و تنها مسابقه ای بود که برگشت نداشت. بله زندگی گاهی با اتفاقات تلخ و دوست نداشتنی همراه است و شماره 7 برای همیشه ابدی شد.

روحش شاد و یادش گرامی.

اعلامیه درگذشت جانسوز شمال ایران2

آخرین درگذشته فوتبال ایران در همان مسیری گام برداشت که دو چهره قبلی آن را ترک کرده بودند: ابتلا به کرونا و بستری شدن در بیمارستان، امیدواری و ناامیدی و سرانجام مرگ.

نادر دست نشان مربی مشهور فوتبال ایران و مهم‌ترین چهره فوتبالی قائمشهر سرانجام بعد از دو سه هفته درگیری با بیماری کرونا، در حالی از دنیا رفت که در یک هفته گذشته به مدد خواب مصنوعی و دستگاه زنده مانده بود.

او که سرمربی رایکای بابل بود و نزدیک به سرزمین مادری به فعالیت مشغول، پس از ابتلا به کرونا به بیمارستان منتقل شد و در حالی که به نظر می‌رسید سلامتی را باز بیابد، حالش روز به روز وخیم تر شد و در نهایت جامعه فوتبال و البته نزدیکانش را عزادار کرد.

آقا نادر چهره‌ای آشنا در بین اهالی فوتبال از اواسط دهه ۱۳۶۰ تا امروز بود. او نزدیک به چهل سال بی وقفه در سطوح مختلف فوتبال ایران به کار مشغول بود. از بازی در تیم نساجی و تیم منتخب مازندران در لیگ قدس و درخشش دیرهنگام و در سن و سال بالا با نساج های شهر خسته در رقابت های لیگ در دهه ۱۳۷۰ و بعد خداحافظی و آغاز کار مربیگری و اسم و شهرت و تخصصی که برای خود دست و پا کرد؛ اینکه میتواند گزینه خوبی برای تیم هایی که قصد صعود به لیگ برتر را دارند، باشد.

اعلامیه درگذشت جانسوز شمال ایران14

او در دوران مربیگری چند باری این کار را به سرانجام رسانده که آخرینش با تیم نفت آبادان بود که زردپوشان را در اواسط فصل تحویل گرفته و صعود آن‌ها را به لیگ برتر رقم زد؛ صعودی که منجر به بقا و درخشش آن ها در سه چهار سال گذشته در بالاترین سطح فوتبال ایران شده و از این جهت تیم امروز نفت به آقا نادر مدیون است. او پیش از این، با استیل آذین، نفت تهران و مس کرمان هم این کار را انجام داده و البته در کارش کلی هم ماموریت ناتمام و آرزوی به ثمر نرسیده دارد. با این حال به عنوان یک مربی کارنامه قابل اعتنا در بین چهره هایی دارد که هرگز شانس کار در یک تیم پرستاره را پیدا نکردند و همواره در تیم های متوسط و زیر متوسط به کار مشغول بودند. او با سبک کاری خاص خود، با علاقه به ساخت تیم های سختکوش، دونده و جوان، با سماجت ذاتی‌اش هرگز از کار مربیگری دست نشست و در نهایت در همین عرصه به بیماری کرونا مبتلا شد و از دنیا رفت.

نقطه اوج کاری نادر دست نشان به حضورش در تیم پگاه در فصل ۸۷-۸۶ لیگ برتر بازمی‌گردد. زمانی که او پگاه در راه سقوط را تبدیل به تیم فوق العاده کرد و در دور برگشت رقابت‌ها از پس هر دو تیم استقلال و پرسپولیس برآمد. تیم او استقلال را در ورزشگاه آزادی ۴-۱ شکست داد و پرسپولیس را هم در خانه ۱-۰ برد و با صعود به فینال جام حذفی، نتایجی را به دست آورد که باعث شد تا روزنامه‌نگاران محلی لقب امپراطور که در آن زمان به افشین قطبی اعطا شده بود، به وی پیشکش کنند و برایش بنویسند که او باید به طور سمبلیک کلید طلایی شهر را دریافت کند.

اعلامیه درگذشت جانسوز شمال ایران6

آن تیم نشان‌دهنده بخشی از توانایی های آقا نادر بود که نامش برای همیشه در ذهن فوتبال‌دوستان و به خصوص قائمشهری های عشق فوتبال باقی خواهد ماند. جوان ترکه ای و سبیلوی نساجی که گلش به پرسپولیس در زمستان ۱۳۷۲ هنوز از ذهن طرفداران این تیم بیرون نرفته است.