دربی | دربی تهران | استقلال پرسپولیس | دربی 98 | داور دربی 98

فوری؛ قاتل فرهادمجیدی داور دربی شد | آشنایی با سیدعلی داور دربی تهران

داور دربی 98 پایتخت انتخاب شد.

به گزارش گل کوچیک در شرایطی که روزهای متوالی گمانه‌زنی درباره داور دربی 98 بالا گرفته بود، سرانجام مطابق با پیش بینی رسانه‌ها، سیدمهدی سیدعلی سوت دربی 98 را در اختیار گرفت.

سیدعلی که از داوران باتجربه فوتبال ایران محسوب می‌شود، در حالی این بازی را قضاوت خواهد کرد که در ۴۳ سالگی است و احتمال دارد امسال از داوری خداحافظی کند.

این نخستین باری است که سیدعلی بازی استقلال پرسپولیس را قضاوت می‌کند.

در این دیدار محمدرضا منصوری و فرهاد خروجی کمک‌های او خواهند بود و محمدحسین زاهدی فر به عنوان داوری شناخته شده، به عنوان داور چهارم انتخاب شده است.

همچنین حسین نجاتی که در امر کارشناسی ید طولایی دارد، نقش ناظر داوری را برعهده خواهد داشت.

کمیته داوران همچنین اعلام کرد که یوسف مغروری داور اضافه خواهد بود.

ماموریت مهم سیدعلی در آخرین سال قضاوت؟

داور 43 ساله اهل شهرری از سوی کمیته داوران فدراسیون فوتبال به عنوان داور مصاف حساس استقلال و پرسپولیس معرفی شد.

ساعتی پیش سایت فدراسیون فوتبال با اعلام رسمی فهرست داوران هفته‌ی بیست و سوم لیگ برتر را اعلام کرد و در بین اسامی اعلام شده، گمانه‌زنی روزهای گذشته برای قضاوت دربی تایید شده و مسئولیت داوری در این مسابقه حساس و سرنوشت‌ساز به سیدمهدی سیدعلی سپرده شد.

سیدعلی که در کنار پیام حیدری، حسین زاهدی‌فرد و اشکان خورشیدی گزینه‌های قضاوت در دربی 98 بودند، سرانجام توانست نظر کمیته داوران را جلب کند و برای نخستین‌بار در دوران داوری‌اش مسئولیت قضاوت در مهم‌ترین بازی سال فوتبال ایران را عهده‌دار شد.

این داور 43 ساله که از دومین دوره لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران مشغول به قضاوت شده و در جمع داوران حاضر در لیگ برتر، باتجربه‌ترین و کهنه‌کارترین داور لیگ به شمار می‌رود، برای نخستین‌بار است که در دوران 20 ساله داوری خود قضاوت در شهرآورد پایتخت را تجربه می‌کند.

سیدمهدی سیدعلی که خارج از ساختار داوری در شهرداری تهران در کسوت معاون فنی و اجرایی سازمان ورزش مشغول به فعالیت بوده، تاکنون بیش از 200 بار در لیگ برتر فوتبال ایران قضاوت کرده و شاید مهم‌ترین قضاوت او را بتوان سوت زدن در فینال جام حذفی در فصل 1395-1396 دانست که نبرد میان تراکتور تبریز و نفت تهران را قضاوت کرد و در آن مسابقه تراکتور قهرمان شد.

نکته‌ی جالب‌توجه درباره داور دربی 98، این‌که او در 5 فصل گذشته (در لیگ برتر، جام حذفی و سوپرجام) برای هر کدام از تیم‌های استقلال و پرسپولیس 12 قضاوت داشته است؛ پرسپولیس در 12 بازی خود با قضاوت سیدعلی، 10 پیروزی و 2 تساوی را به دست آورده و شکستی را متحمل نشده و در مقابل، استقلال با 7 برد، 4 تساوی و 1 باخت از دیدارهایش با قضاوت سیدمهدی سیدعلی خارج شده است.

محمدرضا منصوری، فرهاد مروجی و محمدحسین زاهدی فرد کمک‌های سیدمهدی سیدعلی در قضاوت دربی 98 هستند و این داور باتجربه و کهنه‌کار فوتبال ایران که احتمالاً در پایان لیگ بیست و یکم تصمیم به خداحافظی از داوری خواهد گرفت، را در راه قضاوت در حساس‌ترین مسابقه‌ی فصل همراهی می‌کنند.

گفتنی است که در روزهای گذشته شایعه شده بود که سیدعلی قرار است بعد از اتمام شهرآورد پایتخت از عرصه داوری خداحافظی کند که هنوز این مسئله از سوی مسئولان کمیته داوران تایید نشده است.

یکسال بعد از جنجال فولاد- استقلال رخ می‌دهد

مجیدی- سیدعلی؛ دیدار به قیامت نرسید!

اگر کمیته داوران به اعتراض استقلالی‌ها توجه نکند، شاهد یک تقابل خاص میان مهدی سیدعلی و فرهاد مجیدی در بازی پنجشنبه خواهیم بود.

به گزارش "ورزش سه"، کمیته داوران فدراسیون فوتبال امروز اسامی داوران هفته بیست و پنجم لیگ برتر را اعلام کرد که بر این اساس مهدی سیدعلی به عنوان قاضی مسابقه آلومینیوم اراک و استقلال تهران انتخاب شده است.

بعد از این اتفاق باشگاه استقلال سریعا نسبت به انتخاب سیدعلی به عنوان داور این مسابقه اعتراض کرد. استقلالی‌ها که از سیدعلی خاطرات خوبی ندارند، به انتخاب او برای بازی با آلومینیوم اعتراض کردند و امیدوار به تغییر داور هستند.

ماجرای استقلالی ها با سیدعلی به مسابقه با فولاد در فصل گذشته برمی‌گردد. استقلال 4 تیرماه سال گذشته در دیدار معوقه از هفته بیست و یکم لیگ برتر و در زمانی که فرهاد مجیدی برای دومین بار هدایت استقلال را برعهده گرفته بود، در یک مسابقه حساس مقابل فولاد خوزستان با سرمربیگری جواد نکونام به میدان رفت.

در آن دیدار استقلال با گل دقیقه 12 روزبه چشمی از فولاد پیش افتاد و در شرایطی که آبی ها امیدوار به کسب برد بودند، اتفاقاتی از سوی سیدعلی داور مسابقه رقم خورد که همه چیز را برهم زد. اخراج علی کریمی چند دقیقه بعد از گل اول استقلال با اعتراض شدید فرهاد مجیدی مواجه شد. سرمربی آبی ها آنقدر در اهواز عصبانی شد که سیدعلی چند دقیقه بعد او را نیز از کنار زمین اخراج کرد. آخرین کارت قرمز را هم سیدعلی در دقایق پایانی به عارف غلامی نشان داد تا عملا استقلال حرفی برای گفتن نداشته باشد و در نهایت دو بر یک بازنده شود.

در جریان بازی و بعد از اخراج، فرهاد مجیدی بارها نسبت به سیدعلی جملاتی را بر زبان اورد و از ارتباطات پنهان او با جواد نکونام و نزدیکانش سخن گفت. یک روز بعد مجیدی در یک استوری اینستاگرامی کدهایی را داد که بررسی آن نشان می‌داد سیدعلی به عنوان کارمند شهرداری با بهنام ابوالقاسم پور که از اقوام نزدیک نکونام است همکار است و سرمربی استقلال قصد کرد باخت تیمش را به این قضایا ربط بدهد.

مجیدی البته به خاطر رفتارش و اقداماتی که انجام داد محروم هم شد. حالا اما با گذشت یکسال از آن ماجراها کمیته داوران بار دیگر سیدعلی را به عنوان داور یک مسابقه حساس استقلال انتخاب کرده است.

استقلالی‌ها ساعتی بعد از اعلام اسامی داوران هفته بیست و پنجم اعتراض رسمی خود را به کمیته داوران ارسال کردند و امیدوار به تغییر داور بازی هستند. بی تردید اگر کمیته داوران به اعتراض استقلالی‌ها اهمیت ندهد و سیدعلی مسابقه آلومینیوم و استقلال را در اراک سوت بزند، شاهد یک تقابل خاص میان مجیدی و این داور باتجربه خواهیم بود.

قطعا شاید بهتر بود کمیته داوران با حساسیت بیشتری داور مسابقه استقلال و آلومینیوم را انتخاب می‌کرد. اختلاف میان سیدعلی و مجیدی مساله‌ای عیان بوده است و اینکه چنین داوری بعد از یکسال بار دیگر برای استقلال با هدایت مجیدی سوت بزند، کمی عجیب است و شاید بهتر باشد کمیته داوران تا دیر نشده جلوی ایجاد حواشی احتمالی را بگیرد.

با این شرح: استوری مجیدی یکروز بعد از دیدار با فولاد خوزستان و کدهایی که نشان از روابط پشت پرده میان سیدعلی و برخی فولادی‌ها داشت.

دلیل اخراج مجیدی توسط سیدعلی از زبان سرپرست استقلال

سرپرست تیم فوتبال استقلال گفت: دیاباته فقط به فکر متولد شدن فرزندش بود و کادرفنی تشخیص داد او به فرانسه برود، اما این بازیکن روز چهارشنبه بازمی‌گردد.

سعید رمضانی در خصوص شرایط این روز‌های استقلال و مسائل جاری در این باشگاه در آستانه دیدار حساس برابر سایپا و البته بعد از توفان حواشی و اتفاقات جنجالی دیدار با فولاد خوزستان به صحبت پرداخت. طی روز‌های گذشته شرایطی بر تیم آبی‌پوش پایتخت حاکم بود که رمضانی در این مصاحبه به بخشی از مشکلات و حواشی اشاره کرده و در خصوص این وضعیت صحبت می‌کند که می‌خوانید: دلیل شکایت سیدعلی را متوجه نمی‌دانم وی در خصوص شکایت سیدمهدی سیدعلی داور دیدار با فولاد از فرهاد مجیدی به کمیته اخلاق، اضافه کرد: من هم این موضوع را شنیدم، اما واقعا اینکه دلیل شکایتش چیست را نمی‌دانیم. مجیدی فقط از سیدعلی سوال کرد که چرا علی کریمی را اخراج کردی؟ آیا این سوال اخراج دارد؟ واقعا بعد از اخراج مجیدی، همه اعضای نیمکت ما شوکه شدند و آن اتفاقات بعدی افتاد.

شکایت سیدعلی از فرهاد مجیدی به کمیته اخلاق

نوشت: داور بازی جنجالی تیم های فولادخوزستان و استقلال امروز به کمیته اخلاق رفت تا از فرهاد مجیدی شکایت کند.

سیدمهدی سیدعلی داور 41 ساله ، اولین مسابقه دور جدید رقابت های لیگ برتر را بعد از تعطیلی حاصل از شیوع ویروس کرونا قضاوت کرد اما این مسابقه بیشتر از آن چیزی که تصور می شد یک بازی جنجالی از آب در آمد. او در این بازی شش کارت زرد و سه کارت قرمز از جیبش خارج کرد و از آنجایی که سه اخراج او از تیم استقلال بود ، در طول نود دقیقه و بعد از بازی اعتراضات جدی نسبت به قضاوت او شد. شدیدترین انتقادها را فرهادمجیدی سرمربی استقلال نسبت به داوری سیدعلی داشت. او بعد از اخراج مستقیم علی کریمی هافبک استقلال به درون زمین رفت و نحوه اعتراضات و حرف هایی که زد باعث شد تا داور مسابقه او را با کارت قرمز جریمه کند. مجیدی اما حاضر به پذیرش این اخراج نبود و دقایقی را در زمین به بحث با سیدعلی پرداخت و این بحث حتی در پایان بازی هم با یک پست اینستاگرامی از سوی فرهاد مجیدی با شدت بیشتری ادامه پیدا کرد.

مجیدی در پست اینستاگرامی اش به این موضوع اشاره کرده بود که روابط پشت پرده ای بین سیدعلی و جواد نکونام سرمربی تیم فولاد وجود دارد.

این موضوع واکنش رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال را هم به همراه داشت و اسماعیل صفیری رئیس کمیته داوران نیز اعلام کرد که با این اتفاقات قانونی برخورد خواهد کرد.

اما امروز سیدمهدی سیدعلی داور جنجالی بازی فولاد و استقلال به کمیته اخلاق رفت و گفته می شود او برای شکایت از فرهاد مجیدی به کمیته اخلاق رفته و شکایتی را از سرمربی استقلال تنظیم کرده است. با توجه به شدت جنجال ها و حواشی به وجود آمده به نظر می رسد که ماجرای قضاوت بازی و انتقادهای تند مجیدی یک ماجرای ادامه دار باشد.

فعالیت ورزشی

او از سال ۱۳۷۵ و پس از دریافت مدرک درجه ۳، فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز کرد. سیدعلی در دانشگاه، مدیریت صنعتی ( در مقطع کارشناسی ) وسپس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مدیریت تربیت بدنی و علوم ورزشی گرایش مدیریت استراتژیک خوانده‌است و اکنون به‌عنوان مدیر اماکن برون سپاری در یکی از سازمانهای شهرداری تهران فعالیت می‌کند.

سیدعلی از لیگ دوم حرفه‌ای در سطح اول فوتبال ایران به عنوان داور چهارم و از سال ۱۳۸۷ به عنوان داور وسط به قضاوت مشغول می‌باشد. سیدمهدی سیدعلی بیش از یکصد مسابقه را به عنوان داور وسط در لیگ برتر فوتبال باشگاه‌های کشور قضاوت کرده و از این نظر جزو داوران با سابقه کشور به حساب می‌آید. از جمله قضاوتهای مهم او فینال جام حذفی باشگاه‌های کشور در فصل ۹۶–۱۳۹۵ بین تیمهای نفت تهران و تراکتور سازی تبریز به عنوان داور وسط بود که با نتیجه یک بر صفر به نفع تیم نفت تهران خاتمه یافت.

بازی خشونت

در دیدار هفته دهم لیگ دسته اول فوتبال بین تیم‌های بادران و استقلال جنوب، یک تکه آجر به سر کمک داور برخورد کرد. مهدی سیدعلی قاضی میدان در حالی که به سمت کمک داور می‌رفت، مورد حمله برادر مهدی پاشازاده سرمربی بادران قرار گرفت. برادر پاشازاده به طرز عجیبی داور بازی را کتک زد، به طوری که سیدعلی شب گذشته (یکشنبه) در بیمارستان بود و درد زیادی را تحمل کرد.

پس از این اتفاق، صورت‌جلسه‌ای نوشته شد و باشگاه بادران و مهدی پاشازاده تعهد دادند که اگر مشکلی برای سیدعلی بوجود آمد، برادر پاشازاده را تحویل مراجع قضایی دهند.

وی گفت: از من خواسته شده که صحبتی نکنم، فقط باید بگویم تا ۱۱ دیشب در بیمارستان بودم. آزمایش و سونوگرافی داده‌ام و پزشکان گفته‌اند باید ۲۴ ساعت استراحت کنم.

مشخصات کامل

نام و نام خانوادگی: سید مهدی سید علی تاریخ تولد: ۱۳۵۷/۴/۲۴ محل تولد: شهر ری قد: ۱۸۰ سانتیمتر وزن: ۷۴ کیلوگرم میزان تحصیلات: فوق لیسانس مدیریت راهبردی در سازمان های ورزشی شغل: مدیر بازرگانی سازمان ورزش شهرداری تهران سال شروع داوری: ۱۳۷۵ سال ورود به لیگ برتر: ۱۳۸۷ رشته قضاوت: فوتبال – داور وسط