علیرضا بیرانوند | پرتاب دست بیرانوند | بیرانوند و رونالدو | اکرم بیرانوند | زن علیرضا بیرانوند

تصمیم سخت و آسان علیرضا بیرانوند | علیرضا بیرانوند به پرسپولیس برگرد

12:41 - 1400/12/19
علیرضا بیرانوند برای بازگشت به لیگ ایران چراغ سبز نشان داده و این هیچ چیز عجیبی نیست.

به گزارش گل کوچیک علیرضا بیرانوند ستاره بی چون و چرای ایران در جام جهانی بود. علیرضا بیرانوند وقتی تصمیم به ترک پرسپولیس گرفت دروازه بان تیم ملی بود. علیرضا بیرانوند پس از حضور در اروپا روزهای خوبی را سپری نمی‌کند. علیرضا بیرانوند در بسیاری از بازی ها نیمکت نشین بوده و هز از گاهی که ترکیب بوده هم اشتباهاتی داشته است. تصمیم به جدایی از پرسپولیس هم برای علیرضا بیرانوند قدم روبه عقب بوده و هم به ضرر سرخپوشان تمام شد.

کوچ او از پرسپولیس، یک جدایی با دو بازنده بود. علیرضا سه سال پیش در چنین روزهایی برای لژیونر شدن بی‌قراری می‌کرد و گمان می‌برد در اروپا فرش قرمز برایش پهن کرده‌اند. یک بار به شوخی گفته بود: «نگران محدودیت‌های کرونایی نباشید. رییس آنتورپ جت شخصی می‌فرستد دنبالم.» هوای فرنگستان چنان در سر بیرو افتاده بود که او تمرکزش را از دست داد و حتی در مقطعی نیمکت‌نشین بوژیدار رادوشوویچ شد. ترک اعتراض‌آمیز تمرین و خمیازه کشیدن روی نیمکت هم بخش دیگری از داستان آن روزهای علیرضا بود.

با این همه، گذشت زمان نشان داد اروپا حداقل برای بیرانوند بهشت گمشده نبوده است. مدت‌ها از کوچ بیرو به بلژیک و بعد هم پرتغال می‌گذرد، اما پربیننده‌ترین ویدیو از او در این مدت شعبده‌بازی‌اش برای سایر بازیکنان آنتورپ بوده! راستش این است که کار برای دروازه‌بان‌های لژیونر سخت‌تر از دیگران است. شما اگر دفاع چپ باشی و پست خودت پر باشد، ممکن است به عنوان دفاع وسط یا هافبک چپ شانس بازی پیدا کنی، یا حتی بیست دقیقه به زمین بروی و خودت را نشان بدهی.

گلرها اما در اغلب موارد، یا بازی می‌کنند یا هفته‌ها روی نیمکت می‌نشینند. این چیزی بود که بیرانوند در محاسبه‌اش از قلم انداخت. نیمکت‌نشینی او در اروپا، به افول تدریجی‌اش منجر شد و پیراهن شماره یک تیم ملی را هم از کفش برد. فوتبال با کسی تعارف ندارد. مسی و رونالدو هم اگر خوب نباشند باید بیرون بنشینند. اگر دل بیرانوند برای پرسپولیس تنگ شده، امروز خیلی از پرسپولیسی‌ها هم احساس مشابهی در مورد بیرو دارند. امروز که حامد لک نشانی از آمادگی آرمانی سال گذشته ندارد، امروز که ایمن‌ترین دروازه پنج فصل گذشته لیگ برتر، از دروازه آلومینیوم و هوادار هم بیشتر باز شده است!

دو سال است توپ‌های ارسالی روی دروازه پرسپولیس به کابوس هواداران تبدیل شده؛ شاید آنها حالا بیش از هر زمان دیگری دلتنگ آن دو دست بلند کشیده هستند که خیلی از این توپ‌ها را مثل آب خوردن جمع می‌کرد، روزگاری که علیرضا بیرانوند محوطه جریمه پرسپولیس را تبدیل به منطقه «پرواز ممنوع» کرده بود. او حتما گلر بی‌نقصی نیست، اما به پرسپولیس کمک کرد و در این تیم به بهترین سطح فوتبالش رسید.

سنگ بزرگ علیرضا بیرانوند برای پرسپولیس | رکب علیرضا بیرانوند به پرسپولیس

علیرضا بیرانوند و پرسپولیس شاید وقتی دیگر! هر چند یحیی گل‌محمدی و مسئولان پرسپولیس حاضر به تایید نیستند اما شواهد نشان می‌دهد که بدشان نمی‌آمد که برای نیم‌فصل دوم لیگ برتر یک دروازه‌بان آماده در لیست‌شان داشته باشند تا اگر لازم شد حامد لک که عملکرد پرنوسانی در این فصل داشته نیمکت‌نشین شود.

در هفته‌های اخیر اخبار زیادی از مذاکره قرمزها با گزینه‌های مطرحی مثل رشید مظاهری و محمدرضا اخباری منتشر شد که ادعای مطرح شده را تا حدی تایید می‌کند. یکی دیگر از نفراتی که پیش از این صحبت مذاکره قرمزها با او مطرح شد علیرضا بیرانوند است که با وجود جدایی از پرسپولیس و حضور در فوتبال اروپا هنوز نتوانسته جایگاه خوبی پیدا کند و در تیم‌های مختلفی که حضور داشته معمولا نیمکت‌نشین بوده است و همین باعث شده قرمزها شانس خود را برای استفاده دوباره از او ولو به صورت قرضی امتحان کنند. بعد از جذب احمد گوهری، گلر 26 ساله صنعت نفت آبادان شایعه شد که مدیران پرسپولیس دوباره سراغ بیرانوند رفته‌اند و همچنان امیدوارند که او را راضی به بازگشت کنند درحالی که خودش تاکید کرده نمی‌خواهد به ماجراجویی‌اش در فوتبال اروپا خاتمه دهد.

با یکی از مسئولان پرسپولیس هم که در این خصوص صحبت کردیم تاکید کرد که قیمت رضایتنامه بیرو بالاست و باشگاه شانسی برای بازگرداندن او ندارد و البته حاضر به تایید مذاکره با وی هم نشد.

بعد از قطعی شدن جدایی بوژیدار رادوشویچ از پرسپولیس و شکایت او به فیفا، این گلر کروات و باشگاه پرسپولیس به پایان راه رسیدند.

در چند وقت اخیر گزینه های زیادی برای آمدن به پرسپولیس مطرح شدند ولی احتمال جذبشان میسر نشد. علیرضا بیرانوند به غیر از مبلغ بالای رضایتنامه، خودش هم گلر گرانقیمتی است و خریدش هزینه زیادی برای پرسپولیسی ها در پی خواهد داشت.

پیام نیازمند دیگر گزینه ای بود که حتی پیشنهاد حضور در پرسپولیس به او داده شد ولی پیام هم با وجود اینکه شانسی برای بازی کردن در لیگ پرتغال ندارد، تصمیم گرفت به نیمکت نشینی اش در پورتومیننزه ادامه دهد و به پرسپولیسی ها جواب منفی داد.

دیگر گزینه پرسپولیس برای خرید در نیم فصل رشید مظاهری گلر پرحاشیه استقلال بود. مظاهری هنوز درگیر گرفتن رضایتنامه برای جدایی از استقلال است و مدیران استقلال هم رضایتنامه او را برای پرسپولیس صادر نخواهند کرد. از طرفی حاشیه های ریز و درشت رشید باعث شد تا یحیی برای جذب او دچار تردید شود و به سراغ گزینه های دیگر برود.

محمدرضا اخباری گلر تراکتور هم دیگر گلر مدنظر پرسپولیسی ها بود که جذب او هم به دلیل بالا بودن مبلغ رضایتنامه و البته رقم درخواستی خودش منتفی است.

طی چند روز گذشته پرسپولیسی ها وضعیت احمد گوهری را بررسی کردند و بعد از مذاکره با این دروازه بان موفق شدند با این گلر قرارداد امضا کنند.

گوهری به دلیل نگرفتن پول به صورت یکطرفه قراردادش را با صنعت نفت فسخ کرد و بعد از پرسپولیسی شدن اولین تمرین خودش را با تیم جدیدش انجام داد.

با این حال خبری به دستمان رسید که در نوع خودش جالب است. با وجود حضور حامد لک و خرید احمد گوهری، پرسپولیسی ها هنوز رویای جذب بیرانوند را دارند و می خواهند هرطور شده گلر سرشناس تیم ملی را دوباره به خدمت بگیرند.

شنیده های ما حاکی از آن است که درویش چند شب پیش در تماسی تلفنی با بیرانوند، وضعیت این دروازه بان را برای حضور در پرسپولیس جویا شد و پیشنهاد این باشگاه را به او اعلام کرد.

مدیرعامل جدید پرسپولیس در این تماس به علیرضا گفت: خیلی مایل است تا او دوباره به تیم سابقش بازگردد و در پرسپولیس به فوتبالش ادامه دهد.

حال باید دید طی روزهای آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد و آیا درویش می تواند بیرانوند را راضی به بازگشت کند یا خیر. هرچند احتمال به وقوع پیوستن این انتقال ضعیف است.