تیم ملی | تیم ملی فوتبال | تیم ملی فوتبال ایران

دعا کنیم ایران به سید دوم جام جهانی برود

10:27 - 1400/10/23
در صورتی که 5 تیم که در رنکینگ فیفا بالاتر از ایران قرار دارند راهی جام جهانی نشوند، آنگاه شاگردان اسکوچیچ در سید دوم جام جهانی قرار می گیرند.

به گزارش گل کوچیک تیم ملی ایران در آستانه اتفاقی رویایی قرار دارد. دورهای بعدی رقابت های مقدماتی جام جهانی در قاره های مختلف، از اوایل بهمن ماه مجددا آغاز خواهد شد تا چهره بسیاری از تیم های راه یافته به جام جهانی مشخص شود. هر چند که تقریبا ایران بلیط حضور در قطر را رزرو کرده است ولی برای اینکه همه چیز شکل رسمی به خود بگیرد، ایران باید از سد عراق عبور کند و فارغ از هر نتیجه ای که در سایر دیدارها رخ بدهد، شاگردان اسکوچیچ راهی جام جهانی می شوند. حتی تساوی در این بازی نیز صعود ایران را قطعی می کند مشروط بر اینکه امارات برابر سوریه و لبنان مقابل کره جنوبی به پیروزی دست پیدا نکنند.

اما جدا از مسئله صعود به جام جهانی، یکی از مسائل مورد بحث در این خصوص مربوط به سیدبندی رقابت های جام جهانی است. سیدبندی تیم‌های راه‌یافته به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در قرعه‌کشی این مسابقات که اول اپریل ۲۰۲۲ (۱۲ فروردین ۱۴۰۱) انجام خواهد شد، بر اساس آخرین رنکینگ فیفا پیش از قرعه‌کشی است که روز پنجشنبه، ۳۱ مارس ۲۰۲۲ (۱۱ فروردین ۱۴۰۱) اعلام می‌شود.

تاکنون حضور ۱۳ تیم به این مسابقات قطعی شده است که در کنار قطر میزبان، آلمان، دانمارک، برزیل، بلژیک، فرانسه، کرواسی، اسپانیا، صربستان، انگلستان، سوئیس، هلند و آرژانتین، تیم‌هایی هستند که صعود خود را نهایی کرده‌اند. چنانچه آخرین سیدبندی این پیکارها را ملاک قرار دهیم، حضور تیم ملی در سید سوم قطعی است ولی تحت شرایط خاصی نیز شاگردان اسکوچیچ می توانند در سید دوم قرعه کشی جام جهانی حضور داشته باشند که می تواند مسئله بسیار مهم و قابل توجهی برای ملی پوشان باشد.

در صورتی که قرعه‌کشی رقابت‌های جام جهانی امروز برگزار می‌شد، طبق آخرین رنکینگ اعلامی فیفا به تاریخ ۲۳ دسامبر ۲۰۲۱ از میان این تیم‌ها بلژیک، برزیل، فرانسه، انگلستان، آرژانتین و اسپانیا به همراه قطرِ میزبان، در سید یک قرار می‌گرفتند. دانمارک، هلند، آلمان، سوئیس و کرواسی در سید دوم و صربستان نیز در سید سوم قرار می‌گرفت.

تیم ملی ایران که در فیفادی پیش‌رو در ماه فوریه ۲۰۲۲ می‌تواند صعود خود را قطعی کند، در آخرین رنکینگ فیفا رتبه ۲۱ را در اختیار گرفته که در شرایط فعلی در سید سوم قرار می‌گیرد، اما این احتمال وجود دارد که با پیروزی‌های آتی در دیدارهای رسمی مقدماتی جام جهانی، صعود در رنکینگ و در کنار آن عدم راهیابی تیم‌های که رنکینگ بالاتری دارند، تیم ایران خود را به سید دوم برساند.

قرار گرفتن ایران در سید دوم مستلزم عدم راهیابی برخی از کشورها به رقابت های جام جهانی است. بیاید سیدبندی را با کشورهایی که بیشترین شانس را برای حضور در جام جهانی دارند، مرور کنیم. رقابت های جام جهانی 2022 قطر در 8 گروه برگزار می شود پس کشورها می بایست به 4 سید تقسیم شوند که در هر سید نیز نام 8 کشور وجود خواهد داشت، این سیدبندی نیز همانطور که ذکر شد، براساس رنکینگ فیفا خواهد بود.

دعا کنیم ایران به سید دوم جام جهانی برود20

سید یک: قطر، بلژیک، برزیل، فرانسه، انگلیس، آرژانتین، اسپانیا و یک تیم از میان پرتغال یا ایتالیا.

نکته: هر دو تیم پرتغال و ایتالیا راهی پلی آف اروپا شده اند و در یک مسیر نیز قرار دارند. در نتیجه از میان این دو تیم قطعا و حداقل یکی از آنها حذف خواهد شد و اگر هر دو تیم موفق به صعود به جام جهانی نشوند، آنگاه دانمارک به سید یک اضافه می شود.

سید دوم: دانمارک، هلند، آلمان، سوئیس، کرواسی (قطعی) آمریکا، مکزیک، کلمبیا، اروگوئه (قطعی نشده)

نکته: صعود 5 تیم نخست به جام جهانی قطعی شده است. هر چند که آمریکا و مکزیک در رتبه های دوم و سوم مقدماتی جام جهانی هستند اما با پاناما فاصله زیادی ندارند و مکزیک با این تیم هم امتیاز است. در نتیجه عدم صعود هر کدام از تیم های آمریکا یا مکزیک به سود ایران است. کلمبیا و اروگوئه نیز که در رنکینگ فیفا از ایران بالاتر هستند، وضعیت سختی در جدول رده بندی دارند و هنوز هیچ چیزی مشخص نیست. در صورتی که پرو و شیلی بتوانند بالاتر از این تیم ها راهی جام جهانی شوند، به سود ایران است چرا که دو تیم یاد شده در رنکینگ فیفا پایین تر از شاگردان اسکوچیچ قرار دارند. * ایران چگونه در سید دوم قرار می گیرد؟ الف) فرض کنیم هر دو تیم پرتغال و ایتالیا موفق نشوند که به جام جهانی صعود کنند که البته بعید به نظر می رسد. آنگاه دانمارک به سید یک رفته و یک جای خالی در سید دوم به وجود می آید. با فرض اینکه اروگوئه که در رتبه 7 گروه مقدماتی جام جهانی قرار دارد از صعود به جام جهانی بازبماند، یکی دیگر از رقبای ایران حذف می شود. سوئد و ولز که در رنکینگ فیفا در جایگاه 18 و 19 قرار دارند، در پلی آف جام جهانی حضور دارند. با فرض اینکه آمریکا و مکزیک موفق به صعود شوند، آنگاه باید هر دو تیم سوئد و ولز در اروپا و سنگال در آفریقا حذف شوند تا ایران به عنوان هشتمین سهمیه سید دوم شناخته شود.

ب) با فرض اینکه یکی از میان ایتالیا یا پرتغال راهی جام جهانی شود، آنگاه 3 تیم برای قرار گرفتن در سید دوم تلاش می کنند. چرا که صعود 5 تیم دانمارک، هلند، آلمان، سوئیس و کرواسی قطعی شده و این تیم ها در سید دوم قرار دارند. در نتیجه باید از میان تیم های آمریکا، مکزیک، کلمبیا، اروگوئه، سوئد، ولز و سنگال تنها 2 تیم راهی جام جهانی شوند. با توجه به اینکه آمریکا و مکزیک در منطقه آمریکای شمالی تقریبا بی رقیب هستند، آنگاه باید تمامی تیم های کلمبیا، اروگوئه، سوئد، ولز و سنگال حذف شوند که امری بعید و غیرممکن به نظر می رسد.

دعا کنیم ایران به سید دوم جام جهانی برود1

نتیجه گیری کلی: ایران برای ایستادن در سید دوم شانس دارد ولی این امر بسیار بعید است. باید از میان 7 تیمی که در رنکینگ فیفا بالاتر از ایران هستند، تنها 2 تیم راهی جام جهانی شوند که کاری بسیار سخت و دشوار است. البته باید این نکته را متذکر شد که فاصله امتیازی ایران و سنگال در رنکینگ فیفا خیلی کم است و بر فرض پیروزی ایران در تمامی بازی های باقیمانده مقدماتی جام جهانی و همچنین پیروزی در بازی های دوستانه فیفا دی و با فرض صعود ناپلئونی سنگال به جام جهانی، ایران می تواند بالاتر از این تیم قرار بگیرد اما حتی با فرض رخ دادن این اتفاق، باید از میان 6 تیم دیگر 2 تیم راهی جام جهانی شوند که باز هم بعید به نظر می رسد.