ایکر کاسیاس | رقص ایرانی اسطوره رئال مادرید

ایکر کاسیاس - بوفون؛ رقابت دو رفیق

ایکر کاسیاس و لوئیجی بوفون دو دوازه بان بزرگ دنیای فوتبال در عین رفاقت در زمین مسابقه رقابتی جالب با یکدیگر داشتند.

به گزارش گل کوچیک رقابت ایکر کاسیاس و بوفون یکی از زیباترین رقابت های دنیای فوتبال در پست دروازه بانی بود. برای دو بازیکن، با دو ملیت متفاوت که هرگز در یک لیگ بازی نکرده‌اند خیلی عجیب است که سرنوشتی چنین گره خورده در هم داشته باشند، آن هم نه هر بازیکنانی. ما از جان‌لوئیجی بوفون و ایکر کاسیاس حرف می‌زنیم، بزرگ‌ترین دروازه‌بان‌هایِ نسلِ خودشان که امشب برایِ 18اُمین بار مقابلِ هم قرار می‌گیرند.

بوفونِ 39 ساله و کاسیاسِ 35 ساله رویِ هم 13 قهرمانیِ لیگ، 42 افتخارِ مهم و 334 بازی ملی دارند و داستانِ رویارویی‌هایِ این دو دروازه‌بان روایتی از فوتبال در قرنِ بیست و یکم است.

بوفون سالِ 1995 در 17 سالگی برایِ اولین بار درونِ دروازه‌یِ پارما قرار گرفت. دو سال بعد کاسیاسِ 16 ساله برایِ اولین بار رویِ نیمکتِ رئال مادرید نشست، کاسیاسی که همان موقع بوفون را الگویِ خودش قرار داده بود: «وقتی 14 سالم بود برای اولین بار دیدمش و از شیوه‌یِ بازی‌اش و شیوه‌یِ رفتارش واقعا لذت بردم. بعد ما با هم بزرگ شدیم و تقریبا یک راه را پی گرفتیم و هر چه افتخار بود را فتح کردیم. بینِ ما همیشه رقابت سالمی بوده، در عین حال که علاقه و محبت زیادی هم وجود داشته.»

اما زمان زیادی طول کشید تا بوفون و کاسیاس همدیگر را در زمین ملاقات کنند. وقتی سالِ 2003 بالاخره این دو با پیراهن‌هایِ یوونتوس و رئال مادرید برایِ اولین بار مقابلِ هم قرار گرفتند، هر دو دیگر به عنوانِ بهترین دروازه‌بان‌هایِ نسل خودشان شناخته می‌شدند. در این برخوردِ اول بوفون با مهارِ پنالتیِ لوئیس فیگو در بازیِ برگشتِ نیمه نهاییِ چمپیونز لیگ نقش مهمی در صعودِ تیمش به فینال داشت.

دو سال بعد بوفون و کاسیاس یک بار دیگر در چمپیونز لیگ مقابل هم قرار گرفتند، این بار در مرحله‌یِ یک هشتم، جدالی که باز هم با پیروزیِ یوونتوس به پایان رسید. و البته یک سال بعد از این دیدارِ دوباره، بوفون با درخشش در جام جهانیِ 2006 که با قهرمانیِ ایتالیا به پایان رسید جایگاهِ خودش به عنوانِ بهترن دروازه‌بانِ جهان را تثبیت کرد. کاسیاس با این تورنمنت در همان دورِ اولِ حذفی، با شکستِ اسپانیا مقابلِ فرانسه، وداع کرد.

دو سال بعد بالاخره نوبت به کاسیاس رسید. اسپانیا در حالی فاتحِ یورو 2008 شد که "سن ایکر" در یک چهارمِ نهایی مقابلِ ایتالیایِ بوفون دو ضربه‌یِ پنالتی را بعد از تساویِ بدونِ گل در پایانِ 120 دقیقه مهار کرد. و این تازه شروع افتخاراتِ کاسیاس و اسپانیا بود. لا روخا دو سال بعد از قهرمانی در اروپا جامِ جهانیِ 2010 را هم فتح کرد، در حالیکه ایتالیا، مدافعِ عنوانِ قهرمانی، در همان دورِ گروهی، بدون اینکه حتی یک بازی را ببرد، حذف شد.

دو سال بعد ایتالیا و اسپانیا یک بار دیگر، این بار در یورو 2012 مقابلِ هم قرار گرفتند. جدال آتزوری و لا روخا در دورِ گروهی با تساویِ 1-1 به پایان رسید، اما برخوردِ دوباره‌شان در فینال شکستِ سنگینِ 0-4 را برایِ ایتالیا به همراه داشت. کاسیاس در این تورنمنت، در حالی که بوفون در شرایط آرمانی به سر نمی‌برد، با پنج کلین شیتِ پیاپی سومین افتخارِ ملیِ پیاپی‌اش را هم جشن گرفت.

یک سال بعد کاسیاس یک بار دیگر در ضرباتِ پنالتی بوفون را مغلوب کرد، این بار در نیمه نهاییِ جام کنفدراسیون‌ها.

اما سالِ 2013 وضعیت را برایِ کاسیاس تغییر داد. کاسیاس بعد از جر و بحثِ با مربیِ وقتِ رئال، ژوزه مورینیو، جایِ خودش در ترکیبِ اصلی را از دست داد. فصلِ بعد بوفون، پیش از بازیِ یووه و رئال در چمپیونز لیگ، در اکتبرِ 2013، به دفاع از او برخواست: «من خیلی ایکر را تحسین می‌کنم. من احترام زیادی به عنوانِ یک انسان برایِ او قائلم. ایکر یک قهرمانِ بزرگه و قهرمانانِ بزرگ حتی در چنین جوِ منفی‌ای باز هم می‌توانند خودشان را حفظ کنند و به رقابت باز گردند.» کاسیاس به رقابت باز گشت در پایانِ همین فصل، تحت رهبریِ کارلو آنچلوتی چمپیونز لیگ را فتح کرد، اما بعد از جام جهانی‌ای کابوس‌وار جایگاهِ خودش در تیم ملی را از دست داد و داوید دخئا بدل به شماره‌یِ یکِ اسپانیا شد.

با اینکه بوفون هم در جامِ جهانیِ 2014 نمایش چندان بهتری از کاسیاس نداشت و ایتالیا هم مثلِ اسپانیا در همان دورِ گروهی حذف شد، اما از این تاریخ به بعد کهنه‌سوارِ یووه یک بار دیگر اوج گرفت. بوفون در رسیدنِ بیانکونری به فینالِ چمپیونز لیگِ 2015 نقشی کلیدی داشت، فینالی که از راهِ شکست دادنِ رئالِ کاسیاس در نیمه نهایی گذشت. در ضمنِ بوفون در سریِ آ هم رکوردِ بیشترین دقایقِ بسته نگه داشتن دروازه را به نامِ خودش ثبت کرد (929 دقیقه پیاپی)، رکوردی که پیش از این متعلق به سباستیانو روسیِ میلان بود.

دیدارِ بعدی در یورو 2016 بود، دیداری که البته کاسیاس از رویِ نیمکت تماشایش کرد و شاهد پیروزیِ ایتالیا در مرحله‌یِ یک هشتم بود.

اما واقعا حیف بود اگر این بازی پایانی بر رویارویی‌هایِ این دو دروازه‌ بزرگ می‌بود. خوشبختانه چمپیونز لیگ امسال فرصتی دوباره برایِ این دیدار فراهم کرده. یوونتوسِ بوفون در بازیِ رفت پورتویِ کاسیاس را 0-2 شکست داده و حال در آستانه‌ِ بازی برگشت در جی استادیوم هستیم. جدا از هر نتیجه‌ای که در این بازی به دست بیاید، تماشایِ رقابتِ جی‌جی بوفون و سن ایکر کاسیاس در دو سویِ زمین لذتی دیگر دارد.