تیم استقلال | فرهاد مجیدی | بازیکنان خارجی استقلال

تیم استقلال تیم دوملیتی فوتبال ایران | میلیاردها میلیارد برای هیچ!

تیم استقلال در سالیان اخبر بازیکنان خارجی متعددی جذب کرده است.

به گزارش گل کوچیک بازیکن خارجی زیادی در طول تاریخ به عضویت تیم استقلال در آمده‌اند، بازیکنانی که هم به درد تیم استقلال خوردند و هم برای آبی ها ضرر بودند. این روند در تیم استقلال قطع نشد و امسال هم دو بازیکن خارجی به ترکیب اضافه شد. هزینه تیم استقلال برای خرید این بازیکنان کم نبوده ولی مشکل اینجاست که اکثر آن ها انتظارات را برآورده نکردند. طبق تجربیات سال های گذشته تیم استقلال در مذاکره با بازیکنان خارجی همواره یک تسلیم شده همیشگی بوده و بهترین خارجی های چند سال اخیر خود یعنی مامه تیام، آیاندا پاتوسی و شیخ دیاباته را براحتی از دست داده است.

برای استقلالی که هر ساله میلیاردها هزینه می‌کند، در اختیار داشتن بهترین بازیکنان فوتبال نباید هم اتفاق عجیبی باشد. استقلال تا به امروز 46 بازیکن خارجی را به خدمت گرفته، از پیر کارلو، نخستین بازیکن خارجی تاریخ باشگاه و رأفت قلی‌اف که اولین بازیکن خارجی که برای استقلال گل زده گرفته تا به امروز که با حرفه‌ای شدن فوتبال ایران و برگزاری لیگ برتر، تعداد بیشتری بازیکن خارجی به خدمت استقلال درآمده اند که بیشتر آنان برزیلی بوده اند. این باشگاه تاکنون برای جذب بازیکنان خارجی هزینه‌های زیادی کرده اما بیشتر این هزینه‌ها آواری ویرانگر بر سر آبی‌ها بوده چرا که اکثر خریدهای استقلال از کیفیت لازم برخوردار نبودند و حتی تعدادی از آن ها بدون انجام حتی یک بازی باشگاه را ترک کردند که قرارداد بستن با این‌گونه بازیکنان همواره از سوی رسانه‌ها و هواداران با انتقاد روبرو بوده است. چرا که استقلال در مذاکره با بازیکنان خارجی‌اش با توجه به شرایط قرارداد آن‌ها یک تسلیم شده همیشگی است. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به جزییات عملکرد بازیکنان آبی ها که حقوق دلاری می‌گیرند:

مارکوس نیومایر

بازیکن سوییسی که شاید پوشیدن پیراهن تیم‌های پایه منچستریونایتد بزرگ‌ترین افتخار ورزشی‌اش باشد. اوکه بیشترین دوران حرفه‌ای فوتبالش را در آلمان و سوییس گذرانده تجربه حضور در استقلال برای او جالب نبود. نیومایر در لیگ برتر هیچ‌گاه از ابتدا در ترکیب استقلال حضور نداشت و در هشت مسابقه به عنوان بازیکن تعویضی به زمین رفت تا یک ۹۰ دقیقه کامل از او ندیده باشیم. صفر پاس گل، صفر گل و تقریباً صفر اثرگذاری؛ کارنامه بازیکنی بود که نتوانست برای استقلال جای خالی سرور جپاروف را پر کند. باشگاه باید برای فصل فوتبالی ۲۰۱۹ مبلغ ۴۵۰ هزار دلار آمریکا به صورت خالص به علاوه پاداش‌های مورد توافق بپردازد. اگر قرارداد او تمدید می‌شد، ۲۵ هزار دلار دیگر هم به ارقام نیومایر اضافه می‌شد. هافبک هجومی سابق استقلال پس از بازگشت به سوییس برای تیم «آرائو» به میدان می‌رود و در ۱۷ مسابقه موفق شده ۵ گل و ۶ پاس گل به ثمر برساند!

طارق همام

بازیکن عراقی که جزو گرانترین بازیکنان استقلال محسوب می شود به دلار قرارداد بسته بود ولی به اندازه ای که باید برای این باشگاه مفید نبوده است. همام در نیم فصل اول مصدوم شد و تنها در چند بازی به میدان رفته و بهره‌ خاصی برای استقلال نداشته است. هافبک فصل گذشته تیم استقلال با تیم فوتبال الاسماعیلی مصر قرارداد امضا کرده است.

در ادامه به خط حمله استقلال می پردازیم که در سال های اخیر همواره پرچالش بوده. خط حمله ای که پس از جدایی ستاره هایی نظیر فرهاد مجیدی، آرش برهانی و ...با تغییراتی زیادی همیشه همراه دیده. آبی ها برای پر کردن جای خالی آن ها به خرید مهاجمان خارجی رو آوردند مهاجمانی که عمدتا از کشورهای آفریقایی بودند که بعضی هایشان مثل تیام محبوب هواداران آبی و همیشه در ذهن آنان ماندند و بعضی دیگر هم به سختی به یاد آورده می شوند. با توجه به پیوستن شیخ دیاباته، مهاجم اهل مالی به تیم استقلال مروری میکنیم بر همه مهاجمین آفریقایی که طی این سال ها پیراهن استقلال را پوشیده اند:

لئونارد کوییکه

این مهاجم بلندقامت کامرونی حدودا ۱۳ سال پیش به استقلال آمد که بیشتر روی نیمکت بود و فقط در ۹ بازی بدون اینکه گلی برای آبی ها بزند به میدان رفت و فقط یک پاس گل توانست در کارنامه خود به ثبت رساند.

بوبکر کبه

کبه اهل بورکینافاسو بود که با عملکرد خوبش و گلزنی به استقلال در داماش گیلان درخشید که در نیم فصل دوم فصل ۹۲-۹۳ به استقلال پیوست سه و بازی در لیگ برتر انجام داد که یک گل زد، در جام حذفی تنها ۱ بازی انجام داد، در لیگ قهرمانان آسیا نیز در سه بازی ۲ گل زد و در آخر هم با مصاحبه هایی جنجال برانگیز علیه مسئولان استقلال این تیم را ترک کرد.

مامه تیام

استقلال بعد از کبه تا مدت ها به دنبال مهاجمان آفریقایی نرفت تا اینکه شفر باعث شد دوباره سر وکله مهاجمان اهل آفریقا در استقلال پیدا شود که گلزنترین آن ها مامه تیام بود. مهاجم سنگالی که در نیم فصل دوم فصل ۹۶-۹۷ به استقلال پیوست و یکی از به یاد ماندنی ترین خارجی های تاریخ این باشگاه شد. او در ۶ بازی توانست ۴ گل به ثمر برساند و در لیگ قهرمانان آسیا هم در ۶ بازی ۷ گل برای استقلال زد و در جمع برترین گلزنان آن فصل لیگ قهرمانان آسیا قرارگرفت.

اوج کار تیام در بازی مقابل ذوب آهن در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان که با هتریکی فراموش نشدنی توانست هم استقلال را به دور بعدی این بازی ها ببرد و بهترین گلزن خارجی تاریخ باشگاه استقلال را به نام خود ثبت کند. همچنین گل قهرمانی استقلال در فینال جام حذفی را هم او به ثمر رساند و با وجود اینکه هواداران انتظار داشتند تا قراردادش را با استقلال تمدید کند، به باشگاه عجمان امارات رفت.

الحاجی گرو

مهاجم نیجریه ای که با هدف جانشینی تیام به استقلال آورده شد که هیچوقت نتوانست جای خالی مهاجم سنگالی را پر کند با اینکه بارها شفر او را در ترکیب قرار داد و فقط توانست یک بار آن هم از روی نقطه پنالتی در جام حذفی برای آبی ها گلزنی کند. که پس از نیم فصل حضور در استقلال را به تیم سابق خود اوسترشوندس سوئد بازگشت.

اسماعیل گونسالوس

ایسما که اهل گینه بیسائو بود، نیم فصل را با عملکردی متوسط را در استقلال گذراند. او توانست در مجموع ۳ گل به ثمر برساند کهدر نهایت در پایان فصل از آبی ها جدا شد.

گادوین منشا

بدون شک می توان او را یکی از جنجالی ترین خریدهای اخیر استقلال دانست. مهاجمی که پس از عملکرد نسبتا ضعیف در پرسپولیس مقصدی را بهتر از استقلال ندید. او که پس از هوار ملا محمد و الونگ الونگ به سومین بازیکن خارجی ای تبدیل شد که سابقه پوشیدن پیراهن هردو تیم پرطرفدار پایتخت را دارد، در استقلال هم روند ضعیفی داشت و تنها یک گل تماشایی مقابل فولاد به ثمر رساند تا باعث شود او هم به سرنوشتی مشابه سایر مهاجمان آفریقایی استقلال دچار شود و در نهایت از این تیم جدا شود. منشایی که ۷۰۰ هزار یورو می‌ارزد.

آیاندا پاتوسی

او از کیپ تاون به تهران آمد و توانست بهترین بازیکن لیگ هجدهم شود. پاتوسی آمار فوق‌العاده در لیگ برتر به جای گذاشت ۱۱۲۲ دقیقه مجموعا در لیگ بازی کرد و به طور میانگین ۳.۵ شوت در مسابقه راهی دروازه‌ رقبا می‌کرد. او میانگین ۱.۶ شوت در چارچوب را در هر مسابقه ثبت کرد. میانگین هر بازی ۱.۴! پاتوسی در فصل ۱۹-۲۰۱۸ در ایران و آفریقای جنوبی در ۳۷ مسابقه حاضر شد. او ۹ گل و ۹ پاس گل داد. آیاندا برای رفتن از ایران آماده بود گرچه استراماچونی از باشگاه خواست تا برای ماندن او مذاکرات جدیدی انجام دهند. او که با استقلالی ها به توافق رسیده بود به بنی یاس امارات پیوست و به آبی ها جواب رد داد. پاتوسی که یک میلیون یورو ارزش دارد.

استقلال که فصل گذشته برای نیم‌فصل دوم، بویان که خرید نامناسبی بود و مامه‌تیام را که در مدت کوتاهی توانست تمام رکوردها را جابه‌جا کند خرید اما آبی‌ها با وجود داشتن قرارداد با این بازیکن به طمع درآمد ۳۵۰ هزار دلاری از فروشش او را فروختند اما نتوانستند مهاجم دیگری بیاورند که جای تیام را پر کند چرا که همه گل‌های زده این بازیکنان در لیگ برتر به عدد ۱۱ می‌رسد! با اینکه برای خرید این بازیکنان هزینه‌ای چند برابر با قرارداد درخواستی مامه تیام هزینه کرده که همه آن ها روی هم فقط به اندازه نیم‌فصل حضور تیام در استقلال گل زده‌اند.

تیام حاضر بود با ۸۰۰ هزار دلار در استقلال بماند و از طرفی با این باشگاه قرارداد داشت و نمی‌توانست براحتی برود. در صورتیکه استقلال برای خرید تبریزی حدود ۳ میلیارد، ایسما حدودا ۴۰۰ هزار دلار، گادوین منشا هم همین‌طور و گرو هم که ۲۵۰ هزار دلار گرفت و رفت. این آمار به خوبی نشان دهنده متضرر شدن این باشگاه از جدایی تیام است. استقلال اخیرا پاتوسی را هم مثل تیام از دست داد تا آنان در باشگاه های حوزه خلیج فارس به فوتبال خود ادامه دهند که موجب اظهارنظر بحث برانگیز معاون سابق باشگاه استقلال شد. علی نظری جویباری، از انتقال این بازیکنان از استقلال به امارات تعجب کرده و استقلال را برای یک سری از بازیکنان یک ویترین دانست و گفته باشگاه استقلال نباید به این راحتی تیام را بفروشد و اجازه رفتن پاتوسی را بدهد. همچنین گفته می‌شود حضور مهاجم ایتالیایی در استقلال منتفی است و باشگاه کیه‌وو قصد فروش مانوئل را ندارد و همانند پاتوسی فقط به صورت قرضی می تواند به جمع آبی‌ها اضافه شود گویا مدیران استقلال موافق جذب بوچارلی به صورت قرضی نیستند و حضور او در استقلال منتفی شد.

فابیو جان واریو

بدون شک یکی از قابل ترین بازیکنان خارجی در فوتبال ایران بود که در پایان این فصل هم گل قهرمانی استقلال را در مشهد به ثمر رساند. جانواریو که فصل قبل از حضور در استقلال ۳۵ بازی برای فولاد انجام و ۸ گل زده بود، با یک کارنامه خوب به استقلال آمد. او در مدت دو فصل نخست حضورش در استقلال ۵۴ بازی انجام داد و با رفتن قلعه نویی به سپاهان، او هم با پیشنهاد خوب این تیم به اصفهان رفت. جانواریو در سپاهان هم موفق بود و در ۵۱ بازی، ۲ گل به ثمر رساند. این هافبک برزیلی برای بار دوم به استقلال بازگشت اما این بار بخت با او یار نبود و مصدومیت سخت در استقلال به فوتبال او پایان داد.

جی لوید ساموئل

به اعتقاد برخی ها ساموئل معروف ترین بازیکنی بوده که تا به حال به فوتبال ایران آمده است. مدافع و هافبک ترینیداد و توباگویی که پیش از پیوستن به استقلال، ۱۶۹ بازی برای آستون ویلا و ۷۱ بازی برای بولتون انجام داده بود، در مدت سه فصل حضور در استقلال ۶۰ بار به میدان رفت و بسیار تاثیرگذار بود. او به همراه استقلال به مقام قهرمانی ایران هم رسید. ساموئل بعد از سه فصل، راهی پیکان شد و با انجام ۲۷ بازی، از این تیم جدا شد. او بعد از پیکان در تیم دیگری به میدان نرفت.

شیخ دیاباته و میلیچ دو بازیکن باکیفت خارجی بودند که همراه استراماچونی بع ایران آمدند و از کیفت بالایی برخورددار بود به طوری که شیخ دیاباته در فصا اول خود آقای گل لیگ برتر ایران هم شد.

رودی ژستد و یامگا جدیدترین بازیکن خارجی استقلال هستند که با نظر مستقیم فرهاد مجیدی جذب شدند.

نام بازیکن کشور پست تعداد گل
پیر کارلو لهستان دروازه بان -
رأفت قلی‌اف آذربایجان هافبک ۴
راجر فابریتسیو برزیل مهاجم ۲
رافائل گومز برزیل مدافع -
جورج توپالوویچ صربستان دروازه بان -
آگوستین گیلائوری گرجستان هافبک ۲
لادو آخالایا گرجستان مهاجم ۲

جوئلسن داسیلو برزیل مهاجم ۳
لئونارد کوئیکه کامرون مهاجم -
سردان اورسوویچ صربستان هافبک -
فابیو جانواریو برزیل هافبک ۸
رینالدو کروزادو برزیل هافبک ۲
فلیپ آلوز دسوزا برزیل هافبک -
آندرسون دوس سانتوس برزیل مهاجم ۷

آندره لوئیز برزیل مدافع -
هوار ملا محمد عراق هافبک ۴
ولید علی عراق هافبک ۲
جی‌لوید ساموئل ترینیداد و توباگو هافبک ۱۰
گوران یرکوویچ صربستان مهاجم ۹
جاسم کرار عراق هافبک ۲
ژاک الونگ‌الونگ کامرون هافبک -

رودریگو توسی برزیل هافبک ۲
لیام ردی استرالیا دروازه بان -
ویسنته آرزه بولیوی هافبک ۳
گوران لاوره صربستان هافبک ۳
بوبکر کبه بورکینافاسو مهاجم ۳
آنتونیو کاروالیو برزیل مهاجم ۲
آلبرتو داسیلو برزیل دروازه بان -

هرایر مکویان صربستان مدافع ۱
ریوالدو باربوزا برزیل هافبک -
هندریک هلمکه آلمان هافبک -
پرو پییچ کرواسی مهاجم ۵
عادل شیحی مراکش هافبک ۰
رابسون جانواریو برزیل هافبک ۴
لئاندرو پادوانی برزیل مدافع ۲

سرور جپاروف ازبکستان هافبک ۶
مامه بابا تیام سنگال مهاجم ۱۲
بویان نایدنوف مقدونیه هافبک ۰
مارکوس نویمایر آلمان هافبک ۰
الحاجی گرو نیجیریه مهاجم ۱
همام طارق عراق هافبک ۱
اسماعیل گنسالوس پرتغال مهاجم ۳

آیاندا پاتوسی آفریقای جنوبی هافبک ۴
گادوین منشا نیجیریه مهاجم ۳

فرهاد مجیدی بعد از اولین بازی این بازیکن برای تیم استقلال در پاسخ به این سوال که گفته بود آیا بازی‌های ژستد و یامگا را دیده و آنها را جذب کرده گفت: اگر بازی آنها را ندیده بودم، چطور انتخابشان کردم؟ همه این نفراتی که جذب تیم شدند را با ساعت ها مشورت جذب کردیم. ما فقط از طریق فیلم ایجنت ها آنها را جذب نکردیم. بازی بازیکنان خارجی استقلال را ۹۰ دقیقه با اسکایپ تماشا کردم اگر چه مجیدی معتقد است بازی این نفرات را زیر نظر داشته اما آمار گلزنی ژستد حداقل در 5 سال گذشته نشان می دهد این بازیکن مهاجم گلزنی نیست و آقا دلاله فقط بخاطر حق کمیسیون درشتی که از این بازیکن گیرش میومده اونو جذب کرده است! فقط مجری‌های صداسیما و خبرگزاری ها که برای خارجیهای پرسپولیس پیراهن ها پاره کردن برای از دست رفتن بیت المال، فرهاد مجیدی هر امکاناتی بهش دادن وزیر و فدراسیون که کارمند باشگاشون شدند، اما دریغ از یک نقد از این افراد. پول استقلال شاید قدرت بیاره، در رسانه ها تأثیرگذار باشه ولی فهم خیلی‌ها از مردم نمیتونه تغییر بده، مربی ک دلارهای دولتی بالا کشیده، به مامور توهین میکنه، به وزیر و وزارت توهین میکنه، هیچ کس هم باهاش کاری نداره!

در خط آتش استقلال که با ترافیک شدید بازیکن روبرو هست،عمده ایراد تیم فقط تمام کنندگی هست و همون چندتا توپ کج و ماوجی هم که از هافبک ها میرسه بهشون خراب میکنن و انتظار میره فرهاد که خودش مهاجم بوده بیشتر با مهاجمان تیم کار کنه تا این نقیصه برطرف بشه