تیم استقلال | فرهاد مجیدی | امیر قلعه نویی

شکایت تیم استقلال از گل گهر | دعوای مجیدی - قلعه نویی بالا گرفت

09:55 - 1400/09/06
تیم استقلال بارهم از گل گهر شکایت کرد و خواستار اعلام نتیجه 3 - 0 شد.

به گزارش گل کوچیک پیش از بازی تیم استقلال برابر گل گهر از هفته ششم لیگ برتر،‌ سازمان لیگ مانع بازی یامگا و ژستد شد. موضوعی که با واکنش شدید سرمربی تیم استقلال را هم همراه شد و فرهاد مجیدی تا مرز سکته پیش رفت. در طرف دیگر اما گل گهر از بازیکن خارجی خود استفاده کرد و مشکلی بابت همراهی او وجود نداشت. به گفته ناظر دیدار، بازیکنان خارجی‌ تیم استقلال به دلیل زمان ارائه ضمانت نامه بانکی برای این دوبازیکن اجازه بازی مقابل گل‌گهر را نداشتند. موضوعی که اعضای تیم استقلال را عصبانی کرد و خواستار این شدند که چرا تنها چند دقیقه تا شروع بازی این موضوع علام شده است. البته مجیدی سرمربی تیم استقلال در نشست خبری پس از بازی کنایه سنگینی به قلعه نویی زد و گفت من می دانستم قرار است با چه کسی بازی کنم!

فریبرز محمودزاده مدیر نقل و انتقالات سازمان لیگ فوتبال ایران در مورد ابطال مجوز موقت بازی دو بازیکنان استقلال اظهار داشت: سازمان لیگ همواره با همه باشگاه ها در چارچوب قوانین و مقررات همکاری می کند و به جهت احترام به هواداران و کمک قانونی به فوتبال نیز با وجود اینکه باشگاه استقلال ضمانت های بانکی لازم را برای استفاده از یامگا و ژستند ارایه نکرده بود، با این حال با مساعدت مسئولین فدراسیون و سازمان لیگ، مجوز موقتی برای این دو بازیکن صادر شد تا باشگاه استقلال زمان برای ارایه ضمانت بانکی را در اختیار داشته باشد. در نهایت در تاریخ ۲۲ آبان ۱۴۰۰ سازمان لیگ در نامه ای رسمی و محرمانه به باشگاه استقلال اعلام کرد که مجوز موقت و مشروط این دو بازیکن به دلیل عدم ارایه تضامین بانکی لغو شده است. حتی به صورت شفاهی نیز به عوامل باشگاه استقلال این موضوع یادآوری شد. باشگاه استقلال نسبت به تذکرهای قانونی سازمان لیگ بی توجهی کرد و در نهایت امروز برای آخرین مرتبه سازمان لیگ در پاسخ به مکاتبه باشگاه استقلال، اعلام کردیم حق استفاده از این دو بازیکن خارجی خود را نخواهند داشت. این موضوع حتی از سوی مسئول و ناظر برگزاری مسابقه درسیرجان به اطلاع بیژن طاهری مدیر تیم استقلال رسید.

فرهاد مجیدی سرمربی تیم فوتبال استقلال بعد از گفت و گو با خداداد افشاریان و عوامل برگزاری مسابقه با ناراحتی با جمله «گندش را در آورده‌اید» راهی رختکن شد.

هواداران استقلال در این زمینه معتقد هستند اگر ماجرا به ضمانت بانکی مربوط می‌شود چرا زودتر اعلام نشده و البته از مسئولان باشگاه هم باید پرسید چرا حداقل روز قبل از بازی به فکر ضمانت بانکی نبودند؟ در همین راستا هواداران استقلال به شدت علیه سازمان لیگ موضع گرفته و عقیده دارند که این ماجرا تلافی حرکت هفته گذشته باشگاه استقلال در مورد تبلیغات محیطی است.

شکایت تیم استقلال از گل گهر | دعوای مجیدی - قلعه نویی بالا گرفت14

توضیحات معاون بین الملل تیم استقلال

حامد افضلی، معاون بین الملل استقلال در صفحه اینستاگرام خود نوشت: طبق فرموده تعدادی از مسئولین محترم، فلسفه و علت وضع قانون الزام ضمانت نامه بانکی برای جذب بازیکن خارجی، دفاع از اعتبار فوتبال کشور در مجامع بین المللی بوده است. مقایسه کنید در قرن جدید میلادی باشگاه های ایرانی چند پرونده ؟؟ و باشگاه های عربستانی چند پرونده؟؟؟ در FIFA و CAS داشته اند؟

تعداد پرونده های ایرانی ها نصف عربستانی ها هم نیست. حال مقایسه کنید در همین سالها (۲۱ سال گذشته تیم های ایرانی چند بار قهرمان آسیا شده اند؟ صفر بار تیم های عربستانی چند بار قهرمان آسیا شده اند؟ پنج بار

قطعا یکی از ابزار مهم این قهرمانی ها بازیکنان خارجی بوده اند که چه بسا بعد از جدایی از تیم هایشان باعث باز شدن پرونده هایی برای فوتبال عربستان هم شده اند.

بازگردیم به علت و فلسفه وضع این قانون: دفاع از اعتبار فوتبال ایران !! فوتبال کدام کشور اعتبار بیشتری در مجامع بین المللی کسب کرده؟

عزیزان، اعتبار با حمایت از باشگاه ها بدست می آید نه با سنگ اندازی جاوی آنها.

شکایت تیم استقلال از گل گهر

پس از پایان دیدار استقلال و گل گهر، اخباری درخصوص غیرقانونی بودن قرارداد اریک بوکوم بایناما بازیکن گابنی سیرجانی‌ها منتشر شد که حتی استقلالی‌ها نیز نسبت به حضور این بازیکن معترض بوده و شکایت رسمی خود را نیز به ثبت رسانده‌اند.

با توجه به این که مطرح شده بود حضور مهاجم گابنی گل گهر در دیدار برابر استقلال کاملا غیر قانونی بوده است و نتیجه این دیدار باید ۳ بر صفر اعلام شود؛ به همین منظور باشگاه استقلال در نظر دارد این موضوع را هر چه سریعتر دنبال کند.

استقلال به زودی از حضور غیر قانونی بازیکن گل گهر در ترکیب این تیم شکایت خواهد کرد.

از طرفی مطرح شده است که مدارک ارسالی گل گهر به فدراسیون فوتبال جعلی بوده اند و این بازیکن هیچ بازی ملی‌ در کارنامه اش ندارد که این موضوع خلاف قوانین محسوب می‌شود.

معاون بین الملل استقلال ادامه داد: این مورد هم جزو همان موارد است. هواداران مطمئن باشد که اگر باشگاه طبق بررسی‌های خودش و کارشناسان بی‌طرفی که دارد، به نتیجه برسد، حتما در مدت قانونی باشگاه این کار را کرده و حافظ منافع باشگاه خواهد بود. هم در این مورد و هم در موارد مشابه حتما انجام خواهد شد.

سمیعی گفت: ما کلیه مسائل را نمی‌توانیم رسانه‌ای کنیم چون خط مشی آقای آجورلو این است که بیشتر کار کنیم. این چند وقت هم مجبور شدیم به دلیل این که هجمه‌ها زیاد شد بیشتر در رسانه‌ها حضور پیدا کنیم. همانطور که مستحضر هستید به ما اجازه داده نشد در صدا و سیما حضور پیدا کنیم و به همین دلیل از فضای مجازی استفاده کنیم. باز هم تکرار می‌کنم هرجا به یقین نسبی برسیم و تردید ایجاد شود که مشکلی وجود دارد، بازیکنی غیر مجاز است یا حق باشگاه در حال تضییع شدن است، ورود می‌کنیم.

داستان از این قرار است که طبق قوانین سازمان لیگ، این بازیکن آفریقایی برای حضور در لیگ برتر ایران نیازمند حداقل ۴ بازی در تیم ملی کشورش است و باشگاه گل گهر نیز مدعی شده در نامه نگاری که با فدراسیون فوتبال گابن داشته، انجام ۴ بازی بایناما برای تیم ملی گابن مورد تأیید قرار گرفته است اما نکته مبهم در این باره، عدم ثبت بازی‌های ملی این بازیکن در سایت‌های معتبر خارجی است. فرشید سمیعی معاون حقوقی استقلال در گفتگوی زنده با صفحه اینستاگرام این باشگاه درباره شکایت از گل گهر گفت: در کلیه مواردی که باشگاه احساس کند که حقش ضایع می‌شود و امکان استیفای حقوقش براساس قانون موجود است، باشگاه صد درصد در مدت زمان قانونی طبق قانون و مقررات و آیین‌نامه‌های فدراسیون اقدام می‌کند.

حال هواداران استقلال در بیانیه اعلام کردند ‏امیدواریم سازمان لیگ که خیلی قانون مدار شده در رابطه با صادر کردن غیرقانونی کارت بازی این بازیکن(نه حضور در تیم‌ملی داشته نه لیگ معتبر اروپایی و نه برزیلیه)، که جلوی استقلال هم بازی کرد، توضیح بده و در غیر اینصورت بازی را باید به سود ما اعلام کنند.

شکایت تیم استقلال از گل گهر | دعوای مجیدی - قلعه نویی بالا گرفت9

مدارک جدید استقلال

استقلالی‌ها به حضور اریک بایناما مهاجم گل گهر در دیدار استقلال و گل گهر سیرجان اعتراض دارند. استقلالی‌ها میگویند حضور این بازیکن گابنی در میدان قانونی نبوده و با معیارهای سازمان لیگ مطابقت ندارد. طبق شنیده ها مسئولان باشگاه استقلال مدارک جدیدی را از بایناما تهیه کرده و به سازمان لیگ ارسال کردند تا نسبت به آن اقدام لازم صورت بگیرد.

استقلال به طور رسمی به کمیته انضباطی هم شکایت کرده و حالا باید دید نتیجه بازی این تیم مقابل گل‌گهر سیرجان ۳ بر صفر به سود شاگردان فرهاد مجیدی اعلام میشود یا نه؟ سازمان لیگ قبلا معیارهایی برای حضور بازیکنان خارجی در فوتبال ایران تعیین کرده بود که طبق اعلام مسئولان باشگاه استقلال اریک بایناما این معیارها را ندارد.

کنایه سنگین فرهاد مجیدی به قلعه نویی

فرهاد مجیدی در پایان بازی استقلال برابر گل گهر صراحتا امیر قلعه نویی را عامل محرومیت ۲ بازیکن تیمش دانسته و اعلام کرد که قبل از بازی پیش بینی هر اتفاقی را می کرده است. فرهاد مجیدی در نشست خبری بعد از بازی با گل گهر گفت: دیروز دستیار من گفت چند بازیکن با خودمان به سیرجان ببریم که به او گفتم هر چه داریم باید با خودمان ببریم. این اتفاقی که افتاد برای من قابل پیش بینی بود، به هر حال می‌دانم با چه کسی بازی دارم اما از بازیکنانم خواستم با توجه به این مسائل تمام تلاش خود را انجام بدهند.

این صحبت ها یعنی امیر قلعه نویی شرایط را طوری طراحی کرده است که ۲ بازیکن استقلال محروم شوند و باید دید واکنش سرمربی گل گهر به این مساله چیست.

شکایت تیم استقلال از گل گهر | دعوای مجیدی - قلعه نویی بالا گرفت6

توضیح تیم استقلال به معاون وزیر ورزش

باشگاه استقلال در مکاتبه با مهدی علی‌نژاد، معاون وزیر ورزش به وی اعلام کرد به این دلیل که شرکت دولتی استقلال تحت مالکیت وزارت ورزش قانون مجوز افتتاح حساب در یکی از بانک‌ها به‌منظور ارائه ضمانتنامه بانکی را ندارد، قادر به ارائه این ضمانتنامه درجهت ثبت قرارداد بازیکنان خارجی‌اش نیست و نخواهد بود.

علی‌نژاد هشتم آبان‌ماه به نامه باشگاه استقلال پاسخ داد و در مکاتبه با عزیزی‌خادم، رئیس فدراسیون فوتبال به وی اعلام کرد به‌دلیل موارد ذکرشده در مکاتبه باشگاه استقلال و موانع قانونی موجود امکان ارائه ضمانتنامه بانکی از سوی این باشگاه به‌عنوان تعهد پرداخت دستمزد بازیکنان خارجی وجود ندارد و فدراسیون فوتبال باید ضمانتنامه ملکی ارائه‌شده توسط استقلال را که چندین برابر مبلغ قرارداد دو بازیکن خارجی بوده پذیرفته و نسبت به صدور کارت این دو بازیکن اقدام کند. پس از مکاتبه معاون وزیر ورزش با رئیس فدراسیون در ادامه با دستور عزیزی‌خادم و با اعلام موافقت کامرانی‌فر، دبیرکل فدراسیون کارت بازی یامگا و ژستد صادر شد و دو بازیکن در ترکیب استقلال به میدان رفتند.