فرهاد مجیدی | قرارداد فرهاد مجیدی | اخبار فرهاد مجیدی | استوری فرهاد مجیدی

فاز جدید دعوای فرهاد مجیدی و قلعه نویی

09:02 - 1400/09/04
قلعه نویی و فرهاد مجیدی دو خط موازی که هیچ وقت به هم نرسیدند.

به گزارش گل کوچیک امیرقلعه نویی و فرهاد مجیدی جزو پنج چهره مهم باشگاه استقلال در تاریخ است. قلعه نویی و فرهاد مجیدی دو چهره ای که اولین بار سال ۷۶ در استقلال کنار هم قرار گرفتند. یکی تازه فوتبالش تمام شده بود و دیگری تازه وارد این تیم شده بود. در تمام این سالها قلعه نویی و فرهاد مجیدی هرگز رابطه گرمی با یکدیگر نداشته اند حتی موقعی که با هم در استقلال به عنوان سرمربی و کاپیتان قهرمان لیگ شدند. قلعه نویی و فرهاد مجیدی دو دنیای متفاوت که بزرگترین دوقطبی آبیها بعد از فوت حجازی بوده، از وقتی فرهاد مجیدی سرمربی شده چهار بار مقابل قلعه نویی قرار گرفته ، دو بار مقابل سپاهان قلعه نویی و دو بار مقابل گل گهر امیر. هر چهار بار را فرهاد در ورزشگاه آزادی مقابل امیر برده و هر چهار بارش را قلعه نویی به مسایل داوری ربط داده ، جوریکه اعتراض وحشتناک قلعه نویی او را سه ماه محروم کرده و امروز باید از روی سکوها تیمش را مقابل استقلال هدایت کند.

استقلال و گل گهر امروز در شرایطی به مصاف هم می روند که جدا از حساسیت های این دیدار برای کسب 3 امتیاز و بهبود جایگاه دو تیم در جدول و همچنین تقابل بازیکنان سابق استقلال با این تیم، این مسابقه شاهد یک نبرد شخصی میان امیر قلعه نویی و فرهاد مجیدی خواهد بود. شاگرد و استادی که حتی اگر امروز منکر اختلافاتشان با همدیگر شوند، نمی توان از مشکلاتی که از قدیم میان دو طرف بوده به راحتی گذشت.

از زمانی که فرهاد مجیدی در 3 مقطع هدایت استقلال را برعهده گرفته، او 4 مرتبه به مصاف تیم های امیر قلعه نویی رفته که آمار 100 درصد پیروزی را به ثبت رسانده است. سرمربی جوان آبی ها دو مرتبه با سپاهان و دو بار نیز با همین گل گهر مچ قلعه نویی را خوابانده و به امید کسب پنجمین پیروزی برابر استاد قدیمی خودش است. جا دارد یک بار دیگر 4 تقابل قبلی مجیدی و قلعه نویی را با هم مرور کنیم:

فاز جدید دعوای فرهاد مجیدی و قلعه نویی18

* سکانس اول: استقلال و سپاهان در مرداد 99 و ظرف 9 روز دو بار به مصاف هم رفتند. دیدار نخست از هفته بیست و هفتم رقابت های لیگ برتر بود و جدال دوم نیز در چارچوب رقابت های جام حذفی. در گام اول، امیر قلعه نویی به دلیل کسالت و بستری در بیمارستان، قادر به همراه تیمش نبود و زردپوشان اصفهانی که تا چند هفته قبل از آن دیدرا یکی از مدعیان قهرمانی بودند، حالا برای کسب سهمیه می جنگیدند.

بازی برای استقلال خوب پیش نرفت و آرش رضاوند در دقیقه 44 با دریافت کارت زرد دوم از سوی بیژن حیدری از زمین مسابقه اخراج شد. فرهاد مجیدی نیز در ابتدای نیمه دوم ترجیح داد تا محمد دانشگر را با مهدی قایدی تعویض کند. باشوی کوچک که مدت های زیادی در باز کردن دروازه حریفان ناکام بود، پس از تعویض اشک می ریخت که سرمربی آبی ها او را در کنار زمین در آغوش گرفت.

اما استقلال با وجود یک یار کمتر، در نیمه دوم توانست همه را سورپرایز کند. شیخ دیاباته روی پنالتی که خودش از مصلح گرفته بود، دروازه نیازمند را باز کرد و در ادامه دانشگر با حرکت از سمت راست، باعث شد تا شایان مصلح دچار اشتباه شده و سانتر ارسالی مدافع پیش تاخته آبی ها را به اشتباه وارد دروازه خودی کند. گل محمد محبی در دقایق پایانی نیز چاره ساز نبود و فرهاد مجیدی در نخستین تقابلش با امیر قلعه نویی برنده از زمین خارج شد. سرمربی استقلال در پایان این دیدار رو به عکاسان حاضر در استادیوم هیس نشان داد که خیلی ها این حرکت مجیدی را دعوت منتقدانش به سکوت برداشت کردند.

* سکانس دوم:

چند روز بعد این بازی، دو تیم در رقابت های جام حذفی به مصاف هم رفتند. استقلال در وقت های تلف شده نیمه نخست روی نفوذ مهدی قایدی و خطای شایان مصلح به روی او، صاحب یک ضربه پنالتی شد که وریا غفوری کاپیتان آبی ها، این توپ را وارد دروازه سپاهان کرد. خطای پنالتی که با اعتراض شدید سپاهانی همراه بود و آنها اعتقاد داشتند که مصلح مرتکب خطایی نشده است.

در نیمه دوم نیز علی کریمی گل دوم را به ثمر رساند تا استقلال راهی مرحله نیمه نهایی جام حذفی ایران شود. قلعه نویی نیز که به تازگی از بیمارستان مرخص شده بود، در کنار زمین و روی صندلی نشسته بود و عملکرد شاگردانش را به نظاره نشسته بود. پس از این شکست بود که ژنرال با انتشار نامه ای احساسی، از هدایت زردپوشان اصفهانی کناره گیری کرد. شایان مصلح نیز 9 روز کابوس وار را سپری کرد. او در دو دیدار برابر استقلال 2 پنالتی داد و یک مرتبه نیز دروازه خودی را باز کرد.

* سکانس سوم سومین تقابل مجیدی و قلعه نویی در لیگ گذشته رخ داد زمانی که ژنرال هدایت گل گهر را بر عهده گرفته بود. دو تیم در هفته بیست و چهارم لیگ برتر به دیدار هم رفتند. پیش از آغاز بازی، مجیدی و قلعه نویی یکدیگر را در آغوش گرفته تا نشان دهند هیچ اختلاف و درگیری با یکدیگر نداشته و همه چیز خوب و خوش در جریان است.

استقلال بازی را فوق العاده آغاز کرد و ظرف همان 19 دقیقه ابتدایی، نسخه گل گهر را پیچید. آبی ها توسط مرادمند و مهدی پور 2 بار به گل رسیدند و در ادامه تلاش سیرجانی ها برای بازگشت به بازی بی نتیجه بود. مشت های گره کرده فرهاد مجیدی و رگ باد کرده گردن او پس از گل های استقلال، نشان از این مسئله داشت که پیروزی در این دیدار تا چه اندازه برای او حائز اهمیت است. اتفاقی که در نهایت رخ داد و او برای سومین مرتبه متوالی مچ استادش را خواباند.

فاز جدید دعوای فرهاد مجیدی و قلعه نویی9* سکانس چهارم از اتفاقات عجیب میان تقابل های مجیدی و قلعه نویی این بود که باز هم این دو نفر در فاصله کمی، در دو دیدار لیگ برتر و جام حذفی به مصاف هم رفتند. پس از اینکه فرهاد فصل قبلش توانست ظرف 9 روز استادش را دبل کند، حالا او 40 روزِ بعد و پس از پیروزی در لیگ برتر، این بار در جام حذفی به مصاف امیرخان و تیمش رفت.

این مرتبه و برخلاف دفعات قبل، تیم قلعه نویی گل نخست بازی را به ثمر رساند. دفع توپ اشتباه سیدحسین حسینی موقعیت ایده آلی را برای امین پورعلی ایجاد کرد و این بازیکن در پنجمین دقیقه از وقت های تلف شده نیمه نخست، گل گهر را پیش انداخت تا سیرجانی ها در بهترین زمان ممکن به گل رسیده و برنده راهی رختکن شوند.

در حالیکه توپ های بازیکنان استقلال به در بسته می خورد، این تیم ظرف 9 دقیقه دو بار صاحب ضربه پنالتی شد. تصمیمات وحید کاظمی در پایان بازی باعث خشم شدید قلعه نویی شد. وریا غفوری کاپیتان آبی ها پشت هر دو ضربه پنالتی ایستاد و آنها را وارد دروازه مهرداد بشاگردی کرد تا استقلال با پیروزی 2 بر یک، راهی دیدار فینال جام حذفی شود. پس از پایان این دیدار امیر قلعه نویی سخنان تندی را علیه داوری و استقلال به زبان آورد که با دلخوری و واکنش هواداران آبی پوش در فضای مجازی همراه شد.

این چهارمین تقابل میان فرهاد مجیدی و امیر قلعه نویی بود. جایی که فرهاد توانست برای چهارمین مرتبه متوالی مچ استادش را بخواباند. نکته مهم اینکه تمامی 4 دیدار برگزار شده، در استادیوم آزادی انجام شد و حالا فرهاد برای اولین بار خارج از تهران، با تیم ژنرال دیدار می کند.

دو تیم فصل را خوب آغاز کرده اند و کسب 3 امتیاز این مسابقه برای سرمربیان دو تیم حائز اهمیت است. باید دید فرهاد می تواند به پنجمین پیروزی متوالی اش مقابل قلعه نویی دست یابد یا پرافتخارترین مربی استقلال، این بار از سد تیم سابقش خواهد گذشت؟

فاز جدید دعوای فرهاد مجیدی و قلعه نویی17

*سکانس پنجم

دیدار روز گذشته استقلال و گل گهر در آزادی به دلیل محرومیت قلعه نویی از حضور روی نیمکت تنش خاصی میان دو سرمربی در لب خط نداشت و بازی هم با نتیجه بدون گل به اتمام رسید. اما در نشست خبری پس از بازی فرهاد مجیدی حسابی از خجالت سرمربی سابق خود درآمد و با نیش و کنایه قلعه نویی را مورد هدف قرار داد.

دیدار استقلال و گل گهر همانطور که انتظار می رفت، جنجالی از آب در آمد. پیش از آغاز بازی، ناظران سازمان لیگ به رودی ژستد و کوین یامگا دو بازیکن خارجی آبی ها اجازه بازی ندادند تا فرهاد مجیدی در فاصله دو ساعت تا پیش از آغاز این بازی، دو تغییر را در ترکیب تیمش ایجاد کند.

همین مسئله باعث واکنش شدید فرهاد مجیدی در نشست خبری پس از بازی شد. سرمربی آبی ها در بخشی از این کنفرانس گفت: دیروز وقتی دستیارم به من گفت چند بازیکن با خودمان به سیرجان ببریم؟ گفتم هرچه بازیکن داریم، ببریم. این اتفاقی که افتاد برای من قابل پیش بینی بود. بالاخره می‌دانم با کی بازی دارم.

این صحبت های مجیدی را می توان خطاب به سرمربی گل گهر دانست. در دورانی که امیر قلعه نویی هدایت استقلال را برعهده داشت و فرهاد مجیدی نیز برای تیم او بازی می کرد، از اختلافات میان دو نفر اخبار فراوانی منتشر شد. حتی زمانی که فرهاد در جمع آبی ها بود و ژنرال هدایت تیم دیگری را برعهده داشت نیز این مشکلات پا بر جا بود.

در دوران وینفرد شفر که مجیدی به عنوان دستیار روی نیمکت استقلال حضور داشت، پس از گل دقیقه 97 پاتوسی در دیدار برابر سپاهان، فرهاد مجیدی یکی از خوشحال ترین افراد حاضر در استادیوم نقش جهان بود و حتی یک استوری را پس از بازی به اشتراک گذاشت که خیلی ها به صورت غیرمستقیم مخاطب او را امیر قلعه نویی می دانستند.

به هر شکل از روز گذشته شایعاتی پیرامون عدم صدور مجوز برای رودی ژستد و کوین یامگا در رسانه ها منتشر شد و امروز این اتفاق به صورت رسمی رخ داد. این مسئله باعث شد تا مجیدی در نشست خبری بعد از بازی با کنایه به قلعه نویی اعلام کند که از قبل می دانسته ممکن است این اتفاقات برای تیم او رخ دهد و به همین دلیل تمام بازیکنانش را با خود به سیرجان برده است.