تیم ملی ایران | علی دایی | جام جهانی قطر | حضور بانوان در ورزشگاه

فوری | بازگشت بانوان به ورزشگاه آزادی در بازی تیم ملی ایران

14:27 - 1400/09/03
بازی ایران و عراق با حضور بانوان و البته اینفانتینو رئیس فیفا در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود.

به گزارش گل کوچیک بازی تیم ملی ایران برابر برابر عراق به گفته وزیر ورزش با حضور جیانی اینفانتینو رئیس فیفا و بانوان کشور در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود. حمیدرضا سجادی اگرچه به اشتباه اولین بازی پیش روی تیم ملی ایران را در مقابل امارات عنوان کرد اما صحبتهای او حامل خبری مهم بود: حضور جیانی اینفانتینو در ورزشگاه آزادی برای تماشای جشن صعود تیم ملی ایران به جام جهانی البته همراه با بانوان کشور. مهمترین شرطی که فیفا برای حضور هواداران و برگزاری بازی خانگی برای تیم ملی ایران گذاشته حضور بانوان در ورزشگاه است. دیدار تیم ملی ایران برابر عراق 7 بهمن برگزار می‌شود.

سجادی در این باره گفت: حدود یک ماه دیگر اولین بازی که ما میزبان هستیم مقابل امارات است. اگر سه امتیاز آن بازی را کسب کنیم خبر صعود ما به جام جهانی مردم را خوشحال خواهد کرد. آقای عزیزی خادم به من گفتند که جانی اینفانتینو رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) قرار است برای این بازی به ایران بیایند و از این بازی دیدن کنند. با شنیدن آن خبر یک موج امیدی در جامعه ایجاد می‌شود.

ایران روز 7 بهمن در مقابل عراق و 12 بهمن در برابر امارات به میدان خواهد رفت و هر دو بازی در ورزشگاه آزادی برگزار میشود. پیروزی در هر کدام از این بازیها ایران را به جام جهانی هدایت خواهد کرد.

فدراسیون فوتبال جهانی خطاب به فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده است با توجه به اینکه در دوران کرونا بسر می بریم فدراسیون فوتبال ایران می تواند برای حضور تماشاگران در استادیوم آزادی به هنگام بازی تیم ملی محدودیت ایجاد کند اما حضور تماشاگران خانم در استادیوم همانند تماشاگران آقا باید به صورت غیر گزینشی باشد فدراسیون فوتبال ایران در تلاش بود که دیدار ایران – کره جنوبی در هفته چهارم مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ را با حضور تماشاگر برگزار کند که در نهایت موفق به انجام این کار نشد به این خاطر که فیفا با برگزاری این دیدار با حضور تماشاگر مخالفت کرد. طبیعتا فدراسیون فوتبال ایران نتوانست نظر مساعد فیفا را برای برگزاری این دیدار با حضور تماشاگر جلب کند که یکی از آنها می تواند بحث حضور بانوان در استادیوم باشد. این مخالفت با فدراسیون فوتبال لبنان هم صورت گرفته است و بر اساس نظر فیفا دیدار لبنان در برابر ایران ۲۰ آبان در استادیوم شهر صیدا بدون حضور تماشاگر برگزار می شود.

فوری | بازگشت بانوان به ورزشگاه آزادی در بازی تیم ملی ایران4 دیدار بعدی تیم ملی فوتبال ایران در استادیوم آزادی ۷ بهمن در برابر عراق خواهد بود. در صورتی که فدراسیون فوتبال تصمیم بگیرد این بازی را با حضور تماشاگر برگزار کند باید برای حضور بانوان هم در استادیوم برنامه ریزی کند. آنهم به صورت غیر گزینشی. در غیر اینصورت این بازی هم بدون حضور تماشاگر برگزار می شود. در گذشته یکی دو بازی تیم ملی با حضور تماشاگران خانم برگزار شد که به نظر فیفا این حضور گزینشی بود.

داریوش مصطفوی، رییس کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال پس از جلسه امروز (چهارشنبه) مدیران باشگاه‌ها با مدیران سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال اظهار کرد: جلسه ابعاد مختلفی داشت. هدف جلسه روی تبلیغات محیطی و صدا و سیما بود که عایدی برای فدراسیون فوتبال دارد. ما هم درباره کمیته‌های بدوی و استیناف برای باشگاه‌ها صحبت کردیم و از جدیت کارمان گفتیم.

به آن‌ها گفتیم که این موضوع را شوخی نگیرند و به آن‌ها گفتیم حتی برای کسی که در فدراسیون کار خدماتی انجام می‌دهد در آیین‌نامه تنبیهاتی در نظر گرفته شده است. در صورتی که مطابق آیین‌نامه عمل نکنند جریمه خواهند شد. آقای عزیزی خادم هم اعلام کرد که فدراسیون مخالفتی با درآمد بیش‌تر باشگاه‌ها ندارد.

او افزود: پس از آن هم آقای آجورلو صحبت کردند. آقای صدری هم صحبت کردند و از ارکان فدراسیون تشکر کردند. باقی باشگاه‌ها هم صحبت کردند و نگرانی‌شان مسائل مالی است. اساس و اصول فوتبال رو تبلیغات رادیو و تلویزیون است که باشگاه‌ها نگران این موضوع بودند. قرار شد این گروه جلساتی با رییس فدراسیون داشته باشند تا این مشکل حل شود. با درآمدهای فعلی فوتبال حرفه‌ای جلو نمی‌رود. ما قوانین حرفه‌ای را به آن‌ها تعلیم می‌دهیم ولی نمی‌توانیم درآمد حرفه‌ای را برای باشگاه‌ها تامین کنیم. ما اگر هنرمان زیاد باشد باید تبلیغات رادیو و تلویزیون را بگیریم و باشگاه‌ها دیگر نیازی ندارند.

رییس کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای ادامه داد: درباره کمیته صدور مجوز حرفه‌ای دو کمیته از سوی AFC تعیین شده است. آن‌ها افرادی را گلچین کردند. باشگاه سپاهان، فولاد و به خصوص گل‌گهر مجوز حرفه‌ای را گرفتند اما باشگاه‌های حرفه‌ای ما مرتب مدیرعامل عوض می‌کنند. من امیدوارم یک مدیرعامل در این دو باشگاه بتواند ۱۰ سال کار کند. زمان فتح‌الله زاده و اولیایی خوب کار می‌شد اما الان هرروز یک مدیرعامل غیر مرتبط انتخاب می‌شود. برنامه باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال به کمیته استیناف آمد و اگر ما رای کمیته بدوی را تایید می‌کردیم شک نکنید این‌ها محروم می‌شدند و جرایم سنگینی شامل‌شان می‌شد.

رییس کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای با بیان این‌که اگر رای کمیته بدوی را تایید می‌کردیم این دو تیم محروم می‌شدند، گفت: جریمه سنگینی هم به آن‌ها نیز تعلق می‌گرفت. در این آیین نامه حرفه‌ای صدور مجوز حرفه‌ای، بالغ بر ۱۸۰۰ صفحه از باشگاه‌ها تعهد می‌گیریم و باشگاه‌ها باید این‌ها را بارگذاری کنند. در یک تاریخ مشخص یعنی ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ باید این را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال می‌کردیم اما متاسفانه این دو باشگاه تعلل کردند.

فوری | بازگشت بانوان به ورزشگاه آزادی در بازی تیم ملی ایران3

او ادامه داد: ما باید به باشگاه‌هایی مثل استقلال، پرسپولیس، تراکتور، سپاهان و گل گهر با محبت نگاه کنیم. من می‌دانم که باید با این باشگاه‌ها چگونه برخورد کرد. جلسه‌ای برگزار شد و در نهایت باتوجه به آیین نامه حرفه‌ای ای اف سی عمل کردیم. در صفحه ۸ آیین نامه انضباطی آمده است که ۸ نوع تنبیه برای باشگاه‌هایی که مدارک را بارگذاری نکرده‌اند می‌تواند تعلق بگیرد. البته دو باشگاه استقلال و پرسپولیس حسن نیت‌شان را نشان داده‌اند اما چون دو مدیرعامل باشگاه جدیدا آمدند ممکن است همه چیز را ندانند.

مصطفوی اضافه کرد: من یادم است یکی از مسوولان ما به یکی از مسوولان باشگاه پرسپولیس گفته بود که مدارک‌تان کامل نیست و او گفت که ما در ریاض هستیم و وقتی برگردیم مسائل را حل می‌کنیم. این آقا نمی‌دانست باید چه کار کند و بنابراین باید بیش‌تر به آن‌ها توضیح دهیم. این صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه می‌تواند جریمه به همراه داشته باشد یا مدیرعامل و اعضای هیات مدیره را برکنار کند و با همه کسانی که کوتاهی می‌کنند کار دارد. امروز هم قرار شد یک میلیارد جریمه‌شان را بیاورند و تعهدشان را بدهند. مرگ یک دفعه و شیون یک دفعه و بالاخره باید بفهمند دارند چه کاری انجام می‌دهند.

او با بیان این‌که اگر ما فشار می‌آوریم که آیین نامه را رعایت کنیم از آن طرف هم باید درآمدهای حق پخش و تبلیغات محیطی را هم به آن‌ها بدهیم، عنوان کرد: در آیین نامه حرفه‌ای مساله بانوان هم مطرح شده و در آینده به آن هم باید بپردازیم. نصف مملکت ما را بانوان تشکیل می‌دهند و نمی‌توانیم به همه خانم‌ها بگوییم به ورزشگاه نیایند. ما دروغ نمی‌توانیم بگوییم و باید نظرمان را به کنفدراسیون فوتبال آسیا بگوییم. ما کلیات را تعهد دادیم و فیفا هم بسیار برای ورود بانوان مصمم است و حتی خود اینفانتینیو از رییس‌جمهور وقت قول گرفت که این مشکل حل شود.

مصطفوی در پایان گفت: امیدوارم دولت، رییس جمهور و وزیر این مسائل را حل کنند اما به هر حال چه کمک کنند و چه نکنند، ما رای‌مان را باید بدهیم و این رای لازم‌ الاجراست. رایی که کمیته صدور مجوز می‌دهد قابل تجدید نظر نیست و اگر این‌ها می‌خواهند تجدید نظر بخواهند باید به CAS بروند. به هر حال حل مساله بانوان کار سختی نیست و بانوان ما بسیار شریف و منظم هستند و در جایگاه خودشان می‌آیند و بازی‌ها را تماشا می‌کنند.

حسن کامرانی‌فر ظهر آبان سال گذشته در نشست با اعضا هیئت فوتبال و مسئولان ورزش و جوانان بوشهر ظرفیت استان را برشمرد و با اشاره به استعدادهای بالقوه فوتبال در این استان اظهار داشت: استان بوشهر یکی استان پیشرو در فوتبال پایه است.

دبیرکل فدراسیون فوتبال از برگزاری اردوهای تیم ملی فوتبال در رده‌های پایه در آینده در این استان خبر داد و اضافه کرد: با توجه به زیرساخت مناسب استان بوشهر و فضای ساحلی اردوهای تیم ملی بانوان و آقایان در رده‌های پایه در آینده در این استان برگزار می‌شود.

کامرانی‌فر با اشاره به مسافرت اعضا فدراسیون فوتبال به استان‌‌ها یادآوری کرد: بر اساس برنامه‌ریزی فدراسیون فوتبال برای توسعه هیئت‌های استانی، بوشهر نخستین استانی است که اعضای فدراسیون فوتبال به آن سفر کرده‌اند.

وی با اشاره به حضور بانوان در ورزشگاه‌ها و تدوین طرحی در این زمینه گفت: طرح ورود بانوان به ورزشگاه به مجلس ارائه شد که با تصویب این طرح حضور بانوان در ورزشگاه‌ها آزاد می‌شود.

فوری | بازگشت بانوان به ورزشگاه آزادی در بازی تیم ملی ایران15