بارسا

بارسا صاحب جدید پسر طلایی

14:25 - 1400/09/01
پدرى بعد از ليونل مسى در سال ٢٠٠٥، دومين بازيكن باشگاه بارسا است كه به اين جايزه مى رسد.

پدری گونزالس لوپز بازیکن اسپانیایی تیم بارسا است. که در باشگاه فوتبال بارسلونا در لالیگا و هچنین تیم ملی فوتبال اسپانیا بازی می‌کند. پست اصلی او وینگر چپ می‌باشد ولی در پست هافبک هجومی و وینگر راست هم بازی می‌کند.

وی هم‌چنین در تیم ملی فوتبال زیر ۱۷ سال اسپانیا بازی کرده‌است. او اولین گلش برای بارسلونا را به تیم باشگاه فوتبال فرنتس واروش زد. او با وجود سن کمش در حدود ۱۸ سالگی قیمتش توسط سایت ترانسفرمارکت حدود ۸۰ میلیون یورو تخمین زده شده‌است و هم قیمت مسی است. عملکرد ملی پدر در تیم‌های ملی زیر ۱۷ سال اسپانیا، زیر ۱۸ سال اسپانیا ، زیر ۱۹ سال اسپانیا، زیر ۲۱ سال اسپانیا بازی کرده‌است.

همچنین پدری در مسابقات المپیک تابستانی ۲۰۲۰ نیز با همراه با زیر ۲۳ سال اسپانیا به مقام دوم مسابقات رسید.

پدری اولین بازی ملی خودش رو ۲۵ مارس ۲۰۲۱ مقابل یونان بازی کرد که در پایان با نتیجه ۱ بر ۱ به پایان رسید.

بارسا صاحب جدید پسر طلایی17

پدری همراه تیم ملی فوتبال اسپانیا تا مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۰ بالا رفت، اما به تیم ملی فوتبال ایتالیا در ضربات پنالتی شکست خورد.

صفی طولانی از مدعیان به دنبال تاج پادشاهی خط میانی بارسا هستند که زمانی بر سر ژاوی و اینیستا قرار داشت. با این حال کمتر کسی به اندازه نوجوانی از شهر کوچک تگسته در جزیره تنریف اسپانیا موجی از هیجان به وجود آورده ؛ بازیکن با استعدادی که در زمین پخته تر از سن و سالش عمل می کند.

پدری تازه ۱۸ ساله شده ، با این حال در دیدار ال کلاسیکو و همین طور بازی مقابل یوونتوس در لیگ قهرمانان در ماه اکتبر نشان داد بارسلونا بخش عمده دو سال گذشته را صرف فهمیدن چه چیزی کرده: این که او نماد آینده باشگاهی در حال گذار است.

چرخش رولتی (چرخش ۳۶۰ درجه ای که زیدان آن را به شهرت رساند) که در تورین برای فرار از فشار حریف انجام داد و پاس رو به عقب جسورانه اش به آنتوان گریزمان در لالیگا مقابل رئال بتیس، دو مورد از تاثیرگذارترین لحظاتی که این بازیکن در دیدارهای اخیر خود رقم زده، بیانگر همین واقعیت هستند.

خیلی خوب می شد اگر می توانستیم فرض کنیم بارسلونا با هدف بازگشت به آرمان دیرینه اش، به آموزش استعدادهای داخلی روی آورده. اما واقعیت این است که این تصمیم در وهله اول ریشه در وضعیت اقتصادی باشگاه دارد.

به طور خلاصه بارسلونا آه در بساط ندارد و باید هزینه های خود را تا ۱۹۰ میلیون یورو کاهش دهد، بخش عمده اش هم به دستمزد بازیکنان تیم اصلی مربوط می شود. پدری به خوبی با رویه ای که باشگاه دوباره به آن روی آورده، هماهنگی دارد. این که به جای صرف مبالغ هنگفت در بازار آزاد، روی بازیکنان جوانی سرمایه گذاری کند که می توانند به سبک بارسلونا بازی کنند.

مسیر هر چه بود، زنجیره ای از اتفاقات دست به دست هم داد تا بارسلونا پدرو را بدست آورد.

بارسا صاحب جدید پسر طلایی14

برای شروع، با این که پدری اهل جزیره تنریف است که ۲۲۰۰ کیلومتر با نوکمپ فاصله دارد، اما هم او و هم کل خانواده اش همیشه تا مغز استخوان طرفدار بارسلونا بوده اند. پدربزرگش بنیانگذار باشگاه طرفداران بارسلونا در تگسته بود و گفته می شود حتی بشقاب های خانه اش هم نشان بارسلونا را روی خود داشته اند.

بعد طبیعت دست به کار شد. در هفته ای که قرار بود این دوره آزمایشی برگزار شود، در پایتخت اسپانیا چنان برفی بارید که تمرین ها به تعویق افتادند. در نهایت او با رئال تمرین کرد اما فقط برای چند روز، آن هم با یک تیم متفاوت و گروهی دیگر از مربیان. باشگاه به او گفت روند پیشرفتش را زیر نظر خواهد گرفت اما در آن زمان به او توجهی نشد.

بعد از آن چند پیشنهاد دریافت کرد، یکی از دپورتیوو لاکرونیا و دیگری از لاس پالماس، باشگاهی که حتی اگر موقعیت مناسب جغرافیایی اش را نادیده بگیریم از نظر سبک بازی با او به بهترین شکل سازگار بود.

پیش از شروع فصل در لاس پالماس، روکو مائورینو مدیر فوتبالی باشگاه با دوستش رامون پلانس تماس گرفت تا در مورد پدری حرف بزند.

پلانس که حالا مدیر فوتبال بارسلوناست، آن زمان بعد از اریک آبیدال نفر دوم در این بخش بود. او برای دیدن پدری به لاس پالماس رفت و آن طور که همه می گویند ظرف چند دقیقه فهمید این بازیکن اصل جنس است.

توافق خیلی زود و در اوایل سپتامبر ۲۰۱۹ انجام شد. طبق قرارداد پدری ژوئیه سال بعد به بارسلونا می پیوست و تا آن زمان در لاس پالماس می ماند.

وقتی توافق با بارسا انجام شد، پدری دیگر بازیکن تیم اصلی لاس پالماس شده بود. او در ۱۸ اوت ۲۰۱۹، با ۱۶ سال و ۲۶۶ روز سن برای اولین بار با لباس تیم اصلی لاس پالماس به زمین رفت؛ دیدار لیگ دسته دوم اسپانیا مقابل اوئسکا که با شکست یک بر صفر لاس پالماس در خانه پایان یافت.

در طول فصل ۲۰-۲۰۱۹ پدری ۳۶ بازی برای لاس پالماس انجام داد و بیش از هر بازیکن دیگر تیم (۲۸۳۳ دقیقه) در زمین بود.

این توافق به نفع همه بود. لاس پالماس مشکلات مالی شدیدی داشت و پیشنهاد ۵ میلیون یورویی کمک بزرگی محسوب می شد. بارسلونا هم این فرصت فوق العاده را به دست آورد تا پیش از این که پدری به فوق ستاره لیگ دسته دوم تبدیل شود، با او به توافق برسد.

طبق این قرارداد لاس پالماس ۱۵ درصد از مبلغ فروش مجدد این بازیکن را هم دریافت خواهد کرد. اتفاقی که قرار نیست به این زودی ها بیفتد. با پیوستن پدری به تیم اصلی بارسلونا، حق فسخ قرارداد او تا ۴۰۰ میلیون یورو افزایش یافت.

پدری همه شرایط مورد نظر بارسا را دارد. او بین خطوط بازی می کند، تشنه به دست آوردن توپ است و وقتی به دستش می آورد، به شکلی عالی می تواند از پس حفظ آن در مناطقی از زمین که حریف بیشترین فشار را وارد می کند، برآید.

بارسا صاحب جدید پسر طلایی17

با این حال تفاوت اصلی میان پدری و برخی از بازیکنان پرورش یافته در لاماسیا (آکادمی فوتبال بارسلونا) این است که او در یک مدرسه فوتبال بزرگ آموزش ندیده. پدری طی یک سال بازی خود در تیم اصلی لاس پالماس، تجربیات اصیلی کسب کرد که بسیاری از بازیکنان محصول لاماسیا فاقد آن هستند.

بازی او بازتاب درس هایی است که فراگرفته، البته نه جنبه هایی از فوتبال که با برنامه ریزی های حساب شده یا در موقعیت های سازمان یافته آموخته، بلکه بیشتر تجربیاتی که به طور غریزی در خیابان و در گرماگرم مبارزه به دست آورده است.

پارسال وقتی پدری با درخشش در جام جهانی زیر ۱۷ سال برزیل توجه بسیاری از باشگاه های دنیا را به خود جلب کرد، قرارداد بارسلونا با او رسما نهایی شده بود.

از آن زمان او ۱۱ بار برای تیم ملی اسپانیا در تمام گروه های سنی از زیر ۱۷ سال گرفته تا زیر ۲۱ سال بازی کرده و دیر یا زود به تیم ملی بزرگسالان کشور دعوت خواهد شد.

در این مدت تعدادی از باشگاه های خارجی از جمله بایرن مونیخ، بورسیا دورتموند و بورسیا مونشن گلادباخ و چندین باشگاه اسپانیایی (اوئسکا، الچه، ایبار و …) برایش صف کشیدند و پی اس وی آیندهوون پیشنهادی جدی مطرح کرد.

بایرن یک روز بعد از باخت تحقیرآمیز ۸-۲ بارسلونا در لیگ قهرمانان اروپا در روز چهاردهم اوت، با این باشگاه تماس گرفت. آن ها می خواستند بدانند ممکن است نتیجه بازی نظر بارسا را در رابطه با قرض دادن این بازیکن تغییر داده باشد. قرارداد پدری به گونه ای بود که یا باید قرض داده می شد و یا در تیم اصلی باشگاه بازی می کرد. اما رونالد کومان، مربی جدید تیم هر چه بیشتر تمرینات این بازیکن را می دید، بیشتر تحت تاثیر او قرار می گرفت.

کومان برای کم کردن از فشاری که به این بازیکن جوان وارد می شد در انظار عمومی از احتمال انتقال قرضی او به باشگاهی دیگر حرف می زد اما در خلوت به او اطمینان داد جایی نخواهد رفت و بخش مهمی از برنامه های آینده او خواهد بود.

با شیوع بیماری کووید-۱۹ و تعطیلی فوتبال اسپانیا در دوران قرنطینه، زمان بیشتری صرف بدن سازی این بازیکن شد تا قسمت پایینی بدنش قدرت لازم برای رویارویی با موقعیت های سنگین فیزیکی که پیش رو دارد را به دست آورد. بارسلونا در این زمینه سرخیو آگوئرو را الگوی خود قرار داد.

پدری که در خانواده ای ساده و بی ریا بزرگ شده، خارج از زمین فردی آرام است. او با برادرش زندگی می کند و تقریبا هر آخر هفته به دیدن پدر و مادرشان می روند که در جزایر قناری زندگی می کنند.

پیش از ال کلاسیکوی روز ۲۴ اکتبر، خانواده پدری او را در خانه نگه داشتند. بازی ساعت ۴ بعد از ظهر شروع می شد و ساعت ۲:۱۵ یعنی یک ربع قبل از این که تاکسی برای بردن پدری به نو کمپ بیاید، مادرش از او خواست برایشان املت اسپانیایی درست کند.

بعد از بازی همان تاکسی که متعلق به یک دوست خانوادگی بود، او را به خانه بازگرداند. تصاویر او در حالی که سوار بر یک تاکسی به خانه بازمی گشت در رسانه های اجتماعی منتشر شد و طولی نکشید که به شکلی گسترده از شبکه های مجازی سر درآورد. روزهایی که پدری سوار تاکسی می شد، دیگر گذشته اند چون باشگاه تا زمانی که او در امتحان رانندگی قبول شود، یک ماشین با راننده در اختیارش گذاشته است.

این تغییر شاید کوچک باشد اما از یک واقعیت مهم حکایت دارد : این که او به مرحله ای دیگر پا گذاشته است.

بارسا صاحب جدید پسر طلایی6

کومان یک مربی به شدت سخت گیر است اما پدری هم در هر سه جایگاه هافبک پشت مهاجم که بازی کرده توانسته انتظارات او را برآورده کند.

مسی هم از جمله افرادی است که به شدت تحت تاثیر رویکرد این بازیکن جوان و فروتنی او قرار گرفته است. آن ها به خوبی دارند به بازی کنار یکدیگر خو می گیرند و پدری هم خوشحال است که می تواند از فضایی که مسی بین خطوط به خصوص در سمت چپ زمین به وجود می آورد، استفاده کند.

پدری بی شک در بازی مقابل یوونتوس فوق العاده ظاهر شد اما آیا واکنش رسانه های کاتالان نسبت به عملکرد او کمی اغراق آمیز نبود؟ احتمالش هست اما این می تواند نشانه ای از ناامیدی رسانه های محلی، باشگاه ها و هواداران در یافتن قهرمانان تازه باشد.

با این حال شک نداشته باشید، پدری - در کنار آنسو فاتی که متاسفانه به دلیل مصدومیت چند ماهی از زمین دور خواهد بود- نماد آینده بارسلونا و شاید حتی رستگاری این باشگاه هستند.

 

 

 

 

 

.