غلامرضا تختی | فیلم غلامرضا تختی

پسر غلامرضا تختی کیست؟

تنها فرزند جهان پهلوان تختی و شهلا توکلی و ناشر و نویسنده ایرانی در ۱۱ شهریور ۱۳۴۶ در تهران به دنیا آمده است.

به گزارش گل کوچیک،‌ غلامرضا تختی و شهلا توکلی در ۳۰ بهمن ۱۳۴۵ ازدواج کردند که یک سال بعد فرزندشان به دنیا آمد. بابک تختی فرزند غلامرضا تختی موسسه نشر قصه را اداره می‌کند و تاکنون چندین داستان‌ کوتاه از وی به چاپ رسیده است.

وی چندین سال پیش با منیر روانی‌ پور از نویسندگان ایرانی ازدواج کرده و حاصل این ازدواج پسری به نام غلامرضا می باشد.

شهلا توکلی همسر جهان پهلوان تختی بعد از درگذشت همسرش در روز ۱۷ دی ماه سال ۱۳۴۶ هیچگاه در خصوص مرگ تختی سخن نگفت و این راز را در دلش نگاه داشت و به همین خاطر به بانوی رازها شهرت یافت.

شهلا توکلی در ۵ آذرماه ۱۳۲۵ در تهران متولد شد و در روز ۳۰ بهمن ماه سال ۱۳۴۵ با جهان پهلوان تختی پیمان زناشویی بست که حاصل آن فقط یک فرزند پسر (بابک تختی) بود و چهار ماه پس از تولد فرزند آنها، جهان پهلوان تختی روز ۱۷ دی ماه سال ۱۳۴۶ به طرز مشکوکی درگذشت.

صحبت های بابک تختی درباره مرگ غلامرضا تختی

موضوع اولی که بابک تختی به آن اشاره می‌کند، رد شایعاتی است که می‌گویند تختی به دست ساواک به قتل رسیده است. رواج پیدا کردن شایعه قتل تختی به این دلیل بود که او در هتل آتلانتیک به زندگی‌اش پایان داد؛ هتلی که می‌گفتند پیش از انقلاب، محل برو و بیای افراد ساواک بوده است؛ با این حال بابک، با این که پیش‌تر هم شایعه قتل پدر را رد کرده بود، در این باره می‌گوید: «من به دنبال دانستن این که چه اتفاقی برای پدرم رخ داده، رفتم وزارت اطلاعات. آنجا به من گفتند آیا سری به هتل آتلانتیک زدی؟ من زنگ زدم و آقای ساعدی (رئیس هتل آتلانتیک) به من گفت: بابک جان این بیست و چند سال کجا بودی؟ چرا نیامدی قاتل پدرت را ببینی!؟ (اشاره به مطرح شدن شایعاتی که می‌گفتند ساعدی در قتل تختی همدست بوده است). من در تمام طول مسیر با خودم ترس داشتم که باید می‌رفتم و او را می‌دیدم؟ کسی که همه می‌گفتند هتلش خانه امن ساواک بوده است. حتی در همان فیلم اول تختی هم درباره‌اش حرف زده شده بود. من با او نشستم و درباره موضوع مرگ پدر صحبت کردم. بعد از آن که با او حرف زدم، مصاحبه‌ای کردم و گفتم تختی خودکشی کرده و همه ماهایی که آقای ساعدی را قاتل تختی می‌دانستیم، یک عذرخواهی به او بدهکاریم.»

البته بابک به این موضوع اشاره می‌کند که چنین صحبت‌هایی به مذاق عده‌ای خوش نیامده است و به او هشدارهایی در این باره داده‌اند. «بعد از آن مصاحبه‌ام، نشریه یالثارات به من هشدارهایی داد!»

غلامرضا تختی با منیر روانی پور در کلاس‌ های داستان‌ نویسی آشنا شد که یکی از شاگردانش بود.

مهاجرت و زندگی به آمریکا وی در سال ۲۰۰۶ به آمریکا مهاجرت کرده و با خانواده‌اش در آمریکا زندگی می کند.

بیوگرافی منیر روانی پور عروس غلامرضا تختی

منیرو روانی‌ پور نویسنده ایرانی در ۲ مرداد ۱۳۳۳ در بوشهر به دنیا آمده و فارغ التحصیل رشته روانشناسی در مقطع لیسانس و کارشناسی ارشد در رشته علوم تربیتی از دانشگاه ایندیانا آمریکا می باشد. از سال ۶۰ در زمینه نویسندگی فعالیت دارد و اولین کتابش به نام کنیزو بود.

بیوگرافی بابک تختی از شاخصه های نگارش و موضوعات نویسندگی این بانوی دست به قلم این است که بیشتر داستان‌ ها و شخصیت های کتاب هایش در جنوب ایران می‌گذرد و فضای آنها درباره طبیعت و مردم جنوب ایران است. کتاب «رعنا» در سال ۱۳۸۲ برنده جایزه گلشیری شد. از دیگر فعالیت های روانی پور ایجاد کمپین حامی زنان بوده که در سال ۱۳۸۵ از اولین حامیان «کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض‌ آمیز علیه زنان بود.

واکنش بابک تختی به حرف های مشایخی اظهارات جمشید مشایخی در برنامه اختیاریه با اجرای مرتضی فاطمی مبنی بر خودکشی جهان پهلوان باعث شد تا تنها فرزندش واکنش تندی نشان دهد. وی گفت در سال ۱۳۴۶ نشریات و رسانه های آن زمان درباره خودکشی جهان پهلوان با جزئیات نوشته اند. حال بعد از ۵۰ سال مدیران تلویزیون روی آنتن زنده دوباره موضوع خودکشی به زردترین و بدتدین حالت ممکن منتشر میکنند. وی گفت جلال آل احمد شهید سازی درباره پدرم کرده و پدرم به قتل نرسیده و خودکشی کرده است.

علت خودکشی مرحوم تختی بیوگرافی بابک تختی ،وی همچنین گفت آقای مشایخی گفتند تختی نمی‌توانست با این زنش زندگی کند. اصلا این کسی که شما می‌شناسید تختی نیست. تختی زنش را دیده بوده، می دانسته حجابش چگونه است و مثل شما عقب مانده نبوده و ارزش‌هایش با شما تفاوت داشته. اصلا مناسبتی با شعبان جعفری و دیگر لات ها نداشته و اگر شعبان بی مخ را میدید راهش را کج می کرد. وی در ادامه گفت : شما منظورتان این است که شهلا به تختی خیانت کرده است و تختی تاب نیاورده و خودکشی کرده که از این اراجیف تر نداریم. درباره تختی خیلی برچسب زدند که اهل خانواده نیست و می‌گفتند برای خانه و خانواده ساخته نشده بود. اما مگر میشود که آدم مهربانی که همه زندگی‌ اش بخشیده بود، به زن و بچه‌ اش نرسد.

وضعیت مالی و خانوادگی شهلا توکلی بیوگرافی بابک تختی درباره از طبقه بالا و مرفه بودن مادرش گفت: مادرم یک دختر ساده از خانواده معمولی بود و اصلا ربطی به کبریت توکلی نداشت و همه غرورش این بود که زن تختی شده است.